@365tipu

TIP#1608: Přechod z Androidu na iPhone (7): Sluchátka, telefonování, mobilní Internet, Wi-Fi

Jdeme na poslední díly dlouhého seriálu o tom jaké to je přejít z Androidu (deset a více let užívání) na iPhone. Počátek to má v prvním díle a na konci každého se dostanete na ten následující. Předchozí díl probíral Cloudové služby a hardware.

Sluchátka. NEROZHODNĚ

Tohle bude mírně zvláštní. S Androidy celých těch deset let jsem nikdy sluchátka nijak nepoužíval – neposlouchal jsem hudbu ani podcasty (většinu dne u počítače mám na hlavně klasická sluchátka, takže mi to nechybělo). iPhone to změnil, venku chodím prakticky jenom se sluchátky – začal jsem těmi přibalenými drátovými, pak v lednu koupil Apple AirPods Pro – chtěl jsem slyšet to potlačení hluku (ANC). A funguje to.

Je to příjemné. Dokonce mi rychle přestalo vadit, že mám „něco v uchu“. Metro to nepřehluší, řvoucí děti taky ne, ale hodně věcí ano. A přivádí mě to i k tomu, že občas mluvím do sluchátek na Siri – nemusí se totiž nic mačkat, stačí jen říct „Hey Siri“ a co vlastně chcete. Je to dobré na ztlumení hlasitosti (chybí ovládací prvek na drátu) a má to jednu divnou vadu – mělo by to změnit hlasitost, ale nepřestávat hrát. Tohle v Apple nedomysleli, ono to prostě na pár sekund přestane hrát a pak zase pokračuje. Trochu mi to připomíná dobu kdy změna jasu displeje ten displej potemnila a vy jste tak nevěděli jak to nakonec dopadne (trvalo jim pár let, než jim to došlo).

TIP: Nejvíce užitečné tipy a triky pro Apple AirPods a AirPods Pro

Tradičně integrace AirPods s iPhone/iPadem je dotažená hodně daleko, takže jsem chvíli byl v pokušení tady přidat extra bod pro Apple, ale aby to bylo trochu objektivní, tak to musí být nerozhodně. Sluchátka jsou taková, kolik peněz do nich investujete, na nerozhodně nakonec nezmění ani pár věcí v dalším odstavci.

20200509_054938000_iOS.png

U AirPods je hezké otevření pouzdra blízko telefonu co zobrazí stav nabití. Většinou to tedy funguje, když ne, tak prostě zkoušejte. Nic není dokonalé a u jiných sluchátek to není možné vůbec (zjistit stav nabití).  V porovnání s jinými výrobci sluchátek ale klasicky chybí jakákoliv možnost detailnějšího nastavování parametrů a ze všeho nejvíc chybí možnost určit úroveň ANC. Apple běžně při aktualizaci firmware slyšitelně změní úroveň potlačování.

Telefonování. NEROZHODNĚ

S žádným z Androidů jsem neměl nikdy problémy s kvalitou hovoru, mikrofonem, hlasitým příposlechem. Nic takového jsem nepotkal ani u iPhone. Což je věc kvality mikrofonu a reproduktorů a také kvality sítě.

Vytáčení (aplikace pro Kontakty) je trochu jiná liga na iPhone. Je strašná, ale to jsme už probírali v Mail, Kalendář, Kontakty, Zprávy, ale tady to hodnocení neovlivní, je to o kvalitě hovorů.

Apple mimochodem znemožňuje na iPhone nahrávat hovory.  Ne že by to tedy bylo běžně možné na Androidu.

TIP: Jak přesvědčit Siri aby volala správně kontakty a jak pomocí Siri vytáčet

Mobilní Internet. GOGLE VYHRÁVÁ

Stejně tak jsem nikdy nenarazil na problémy s mobilním Internetem. Funguje to, funguje to rychle tam kde je signál. Funguje to dobře i doma kde je signál horší (jsme poněkud v kopci a obývák utopený uvnitř domu. 4G/LTE funguje jak má, ale to fungovalo i u všeho jiného co jsem měl.

TIP: Jak na iPhone šetřit mobilní data? Co dělat když nemáte neomezený Internet?

Jeden zásadní nedostatek ale Apple má. Nemůžete zjistit co přenáší data – v okamžiku kdy máte zahlcený Internet tak to většinou je právě některý z iPhone. Buď se zrovna rozhodl zálohovat nebo něco stahovat. Celé se to chová jako skříňka do které nesmíte vidět (black box).

Nedostatečně je řešena i možnost hlídat spotřebu dat. U Google běžné nastavení FUP a zúčtovacího období je u Apple nemožné (resetovat musíte chodit ručně) a má zkušenost je, že iPhone spotřebovává až dvakrát tolik dat co Google. Musel jsem to vyřešit přechodem na neomezený tarif.  Ve výchozím stavu je navíc dokonce zapnuté, že když zařízení zjistí nedostatečnou kapacitu Wi-Fi, tak to prostě požene skrz mobilní data.  Žádné pokročilejší přehledy nejsou k dispozici, chybí i vývoj v čase. Dejme tomu pár let, snad to doplní. A viz Jak na iPhone/iPadu nastavit zúčtovací období pro mobilní data a jak hlídat čerpání (FUP)

Takovou tu užitečnou věc jako „režim malého objemu dat“ doplnili až v iOS 13, pár let poté co (například) Windows. Za tyhle věci je vítězem Google.

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahuje záplavu tipů a triků pro iPhone, iPad, Apple Watch a brzy i MacOS

Wi-Fi. GOOGLE VYHRÁVÁ

Wi-Fi je u Apple dlouhodobé peklo. Ztrácí spojení, čas od času se odmítá připojit s tím, že není platné heslo (občas to řeší restart iPadu/iPhone, občas až aktualizace iOSu). Největší peklo ale je svévolné přepojování mezi různými Wi-Fi – doma mám dvě, jednu co vede do Internetu přes VDSL a druhou co je LTE hotspot.

Bohužel když chci zůstat na jedné z nich (protože je rychlejší pro upload) tak se iPhone i iPad svévolně rozhodují o tom že se přepnou na jinou – pak nezbývá než jednu z nich odstranit.

x-20200502_060318000_iOS.jpg
To, že jsem připojený k T-Mobile je méně podstatná informace než k jaké Wi-Fi jsem připojený. A to se na první dobrou nedozvíte. Musíte ještě ten panel „rozkliknout“. Ale na to se musíte trefit na nějaké volné místo,  trefíte-li se na ikonku, tak na iPadu se další panel otevře tak špatně, že ji některou z nich vypnete. Dřív nešlo ani to. Vypínalo je to rovnou.

Do kategorie zpackaného GUI patří i to, že kam jste vlastně připojení se nedozvíte ve vytažené ovládacím panelu, ale musíte pokračovat dál což často vede k odpojení Wi-Fi. Stejně jako už zmíněné původní přepínání Wi-Fi utopené v Nastavení s zbytečně složitým přístupem přes mnoho kroků. Tady si člověk musí říkat, že snad v Apple vlastní zařízení prostě nepoužívají.

Běžným lidem to nechybí, ale ti pokročilejší by ocenili více možnosti na analýzy Wi-Fi okolo sebe (mapování, síly signálu, atd). V Androidu prostě víc možnosti (až na reálný sniffing, na to je potřeba root), tady je to klasicky omezené  Řeč o těchhle věcech je v Co je to WiFi/Packet Sniffer a kde si ho můžu opatřit a co bych o tom měl vědět?

Další pokračování už bude posledním dílem. Týkat se bude Chytré domácnosti, Focení a shrnutí. A vlastně tam bude i část „na co jsem zapomněl protože to vlastně nepoužívám“.  Začátek najdete v v prvním díle 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky