@365tipu

TIP#274: Co/kdo je to grammar nazi?

Můžeme brát grammar nazi jako specifickou odrůdu internetového trola. O tom se hodně dozvíte v Co je to internetový trol? Co dělat, když nějakého takového potkáte a najdete tam i některá podstatná „pravidla“, jak se chovat, pokud trola na Internetu potkáte. Je dobré vědět, že v zásadě platí velmi podobná i pokud se, tváří v tváří, setkáte s grammar nazi.

Co říká Urban Dictionary o Grammar Nazi? Někdo, kdo věří, že má za povinnost opravovat jakékoliv gramatické či pravopisné chyby, na které narazí. Většinou jsou k nalezení na irc kanálech kde pronásledují „n00bs„.

Dalších podobných, někdy i zábavnějších definic najdete na Internetu více (například důkladnější a podrobnější Grammar Nazi v Uncyclopedii) a ještě než se pustíme dál, tak v češtině můžete grammar nazi potkat, třeba, jako gramatičtí náckové (ti mají užitečnou Stránku na Facebooku).

Urban Dictionary definice je stará, takže ještě zmiňuje irc (někdy mu budeme muset také věnovat jeden tip, přeci jen je to legendární věc, která patří k Internetu). Gramatické nácky dnes najdete všude, kde lidé něco píší a kde se o něčem diskutuje. Milují sociální sítě, blogy, komentáře pod články, ale i samotné články. Dokáží trávit dlouhé hodiny tím, že vyhledávají jakoukoliv chybu, překlep a opomenutí. A pak to autorovi omlacují o hlavu tak důkladně, že je to dost těžké si to představit. To prostě musíte vidět.

Paradoxním u grammar nazi je to, že dost často sami záludnosti jazyka nezvládají a jejich texty běžně obsahují chyby či hrubky. Jediným smyslem jejich existence je ponížit pisatele nějakého textu, ponížit ho veřejně a na tom všem si dokázat jak silné mají ego. A protože jsou náckové, tak posílit onen patřičný pocit nadřazenosti.

V hesle o Grammar Nazi na Know Your Meme se dozvíte, že první zmínka o nich je vystopovatelná do 19. ledna 1995 do alt.gothic skupiny (vedle irc by to koukám čase chtělo ještě tip o Usenetu).

Pokud se vydáte fenomén grammar nazi studovat, tak pozor. Styk s nimi může být nebezpečný, návykový a je dost dobře možné, že dlouhodobé vystavení jejich působení může zanechat následky. Neověřené informace uvádějí, že může jít i o chorobu šířenou nechráněným stykem. Vedle obecného grammar nazi se navíc připravte na to, že potkáte řadu dalších podobně postižených.

grammar-vader

Hudební náckové jsou například přesvědčení, že jejich hudba je nadřazena a jediná správná. Facebookový nácek se vyžívá v nahlašování obsahu na Facebooku. Zdravotní náckové vnucují ostatním lidem své představy o tom jak musí žít, aby si zachovali zdraví. Wikipedistický nácek je fanatická odrůda tamního editora, takového co se vyžívá ve vyžadování těch nejtvrdších pravidel a největší radost mu způsobuje možnost odstraňovat cizí články.

Každopádně, pamatujte, pokud potkáte trola či gramatického nácka, tak nejjednodušší a nejefektivnější je, něco takového ignorovat. Ušetříte si nervy a mnoho času.

Pokračovat můžete do K čemu je dobré znát Cunnighamův zákon?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky