@365tipu

TIP#286: Korelace? Kauzalita? Co je co. A proč se to tak snadno plete

Korelace neznamená kauzalitu. To je v zásadě jedna z velmi užitečných pomůcek, pokud se pokoušíte pochopit nějaký vztah mezi něčím. Třeba tím že se něco děje a vy máte pocit, že následkem, reakcí je děj jiný. Nebo to že se něco nějak chová umožňuje vyvodit, že se něco jiného nějak chová. Lidé, systémy, počítače, počasí, cokoliv si vzpomenete. Correlation does not imply causation má dokonce vlastní heslo ve Wiki.

Korelaci a kauzalitu najdete v sociologii, ekonomii, psychologii, ale hodně ve vědách počítačových. Tam se velmi často stane, že máte pocit, že něco znamená něco dalšího. Ale velmi často je to jenom náhodná, nepřímá či dokonce zdánlivá souvislost. Tedy v zásadě korelace.

Vysvětluje to například Khanova škola v Korelace a kauzalita (video, anglické, ale má české titulky). Příkladem tam je například tvrzení, že „pokud snídáte“ (a jste teenažer), tak nebudete obézní, které našli v jedné studii. Vedle tohoto tvrzení se ale vyskytuje ještě několik dalších snah o kauzalitu mezi příčinou a následkem, které se ovšem nakonec ukazují jako pouhá korelace neboli souvislost.

Jeden z dalších krásných příkladů z minulosti bylo Uživatelé Internet Exploreru mají v průměru nižší IQ, ukazuje studie. Což je ve skutečnosti několik let starý linkbaiting a clickbaiting, ale také hezká ukázka toho, že pokud vezmete zjištění, že v určitém testu na Internetu se uživatelé Internet Exploreru ukazují jako méně inteligentní, tak z toho nemůžete vyvodit univerzálně platný závěr (kauzalita) ale jde pouze o korelaci.

Hrajete násilné počítačové hry? => Budete vraždit.

Jedno z nejčastějších selhání, zejména novinářského selhání, v otázce pochopení korelace a kauzality je otázka násilných trestných činů vs hraní počitačových her. Znáte to,  kdykoliv se objeví někdo kdo (například) střílel na americké škole, tak se začne řešit, že hrál nějaké počítačové střílečky. Pro některé je tam jasná kauzalita. Hrajete násilné počítačové hry? -> Budete vraždit.

Jenže, on ten útočník a vrah pil vodu. Což je také jasná kauzalita, pijete vodu -> stanete se vrahem. Není prostě možné univerzálně uplatnit, že „každý kdo hraje hry, vraždí“. Stejně jako nemůžeme uplatit, že „každý kdo dýchá vzduch, vraždí“. Kauzalita zde neexistuje, objevuje se zde opět jenom souvislost, korelace.

Svět je plný zábavných příkladů

V Hilarious Graphs Prove That Correlation Isn’t Causation ukazují spoustu zábavných příkladů toho, že kauzalitu (příčinu -> následek) lze vyvodit příliš snadno. Na grafech se to navíc ukazuje hrozně lehce. Třeba to, že počet lidí, kteří se utopí pádem do bazenů souvisí s počtem filmů, kde hraje Noclas Cage?

Nebo to, že investice do vědy, vesmíru a technologií přímo ovlivňují to, kolik lidí zemře oběšením, uškrcením či udušením? Nebo ještě hůře odhalitelná souvislost mezi počtem japonských osobních aut prodaných v USA a sebevražd spáchaných s pomocí auta či motorky?

20130429-155819

Ale když už jsme před chvíli byli u toho Internet Exploreru – víte, že tržní podíl Internet Exploreru jasně souvisí s počtem vražd v USA? Tedy až na to, že i v tomto případě jde o 100 % korelaci ale 0 % kauzalitu. A z nedávné doby, jasný vztah mezi počtem uživatelů Facebooku a krizí v Řecku. Pokud byste snad chtěli ještě více zábavných příkladů, zkuste Correlation or Causation?

Takže co?

Takže vlastně nic. Až vám bude zase někdo předkládat studie vyvozující jakékoliv závěry, přistupujte k nim obezřetně. Sami pamatujte, že ačkoliv se vám může často zdát, že něco jasné souvisí s něčím, tak to vůbec tak být nemusí a může jít pouze o korelaci. A případná snaha o nalezení kauzality je hodně doprovázena spíše zbožným přáním. Nebo, v ještě horším případě, potřebou něco ukázat za každou cenu.

PS: Věděli jste, že prodej zmrzliny souvisí s útoky žraloků? Je to nakonec docela logické, ale opět jde pouze o korelaci a nikoliv kauzalitu. Prodej zmrzliny nevyvolává útoky žraloků, ale tyto dva jevy mají něco společného. Pěkné počasi, které vede k tomu že lidé kupují více zmrzliny. A také k tomu, že se více koupají v moři a tím pádem se zvyšuje riziko útoků žraloka.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky