@365tipu

TIP#258: PROČ NA INTERNETU NEPSAT VELKÝMI PÍSMENY

Znáte to, v komentářích pod články či na sociální sítí, čas od času narazíte na někoho, kdo všechno píše VELKÝMI PÍSMENY. Může se to stát i v e-mailu, kdy je (zejména) předmět zprávy velkými písmeny. Nepochopitelně to dělají i některé PR agentury a titulky také napíší velkými písmeny (tady zdůrazním, že to opravdu napíší, ne že tomu dají styl či font, který z normálně napsaného textu vizuálně udělá velká písmena).

Psaní velkými písmeny je zajímavý fenomén. V počítačovém a internetovém světě už má dlouhé roky příchuť toho, že ten někdo křičí, v angličtině se něčemu takovému říká shouting či yelling. A co je důležité, je to považováno a chápáno jako nevychované, neslušné a hrubé. Vedle toho to dělá případný text napsaný verzálkami (tak se tomu odborně říká, případně varianta jsou ještě kapitálky) nečitelný a obtížně srozumitelný.

Proč lidé píší velkými písmeny?

Velmi málokdy proto, že by skutečně omylem zmáčkli Caps-Lock (což je klávesa, která zaručí, že vše co píšete se převádí na VELKÁ PÍSMENA) a nevěděli jako ho vypnout. Byť i tohle se stát může, zejména u starších lidí nebo někoho počítačově negramotného.

365tipu-capslock

Většinou je psaní velkých písmen vyvoláno snahou vyniknout a být vidět, tedy přesně v souladu s tím křičením, hlasitým projevem. Pisatel je přesvědčen, že jeho sdělení je TAK DŮLEŽITÉ že musí použít velká písmena. Zčásti je to správně a logické, ostatně dvě slova před chvílí napsaná velkými písmeny dostatečně vystupují z odstavce. Bohužel pokud takto napíšete celý odstavec, tak se jakékoliv zvýraznění a smysl ztrácí. Schválně si to zkuste, jak se vám bude číst tento odstavec v podivné velkopísmenné podobě (a to má tento blog šablonu s výhodu velkých mezer mezi řádky, lépe to uvidíte na příštím obrázku).

VĚTŠINOU JE PSANÍ VELKÝCH PÍSMEN VYVOLÁNO SNAHOU VYNIKNOUT A BÝT VIDĚT, TEDY PŘESNĚ V SOULADU S TÍM KŘIČENÍM, HLASITÝM PROJEVEM. PISATEL JE PŘESVĚDČEN, ŽE JEHO SDĚLENÍ JE TAK DŮLEŽITÉ ŽE MUSÍ POUŽÍT VELKÁ PÍSMENA. ZČÁSTI JE TO SPRÁVNĚ A LOGICKÉ, OSTATNĚ DVĚ SLOVA PŘED CHVÍLÍ NAPSANÁ VELKÝMI PÍSMENY DOSTATEČNĚ VYSTUPUJÍ Z ODSTAVCE. BOHUŽEL POKUD TAKTO NAPÍŠETE CELÝ ODSTAVEC, TAK SE JAKÉKOLIV ZVÝRAZNĚNÍ A SMYSL ZTRÁCÍ. SCHVÁLNĚ SI TO ZKUSTE, JAK SE VÁM BUDE ČÍST TENTO ODSTAVEC V PODIVNÉ VELKOPÍSMENNÉ PODOBĚ.

srovnani-s-caps-lockem
Ještě lépe viditelné srovnání na obrázku (a pokud tam najdete nějaký ten překlep, tak se vůbec nedivte , já tam klasicky už nic nevidím a tři jsem opravil)

Proč se psaní velkými písmeny špatně čte?

Je to jednoduché, chybí volný prostor, střídání výšky písmen, které očím (a mozku) umožňuje se lépe pohybovat textem. Všimněte si i toho, že výsledný text zabírá i daleko více místa a opticky působí jako mnohem více vyplněný prostor. V češtině je tu navíc ještě další problém – s diakritikou, v prostoru nad písmeny pro ni je poměrně málo místa a ještě více znepřehledňuje text.

Proč je ještě psaní velkými písmeny problémy?

Třeba proto, že pokud text napsaný čistě velkými písmeny potřebujete použít, tak musíte vše uvést do použitelné podoby psané normálně. Což je dost problém, protože vás čeká převedení na malá písmena a následná nutná kontrola, zda se něco nepřevedlo chybně. Zejména tam kde jsou použita jména, názvy firem a produktů, názvy geografické, prostě cokoliv co používá velká písmena na začátku slov.

Jeden z typicky fatálních výsledků psaní velkými písmen u titulků je, že někdo je napíše normálně a poté označí správně stylem, který použije kapitálky. Někdo další ale přijde a nedojde mu, že se titulky (nadpisy) prostě velkými písmeny nepíší a při změnách zmáčkne Caps-Lock a píše tam natvrdo velká písmena. Vznikají velmi zábavné absurdnosti jako třeba „STARTOVACÍ běh Akademie digitálního marketingu přinesl agenturám první ÚSPĚŠNÉ absolventy“ či „Petra MaŠÍNOVÁ jmenována do čela eVROPSKÉ DIVIZE aMEC„.

Pokud neodoláte a budete zkoušet psát VELKÝMI PÍSMENY?

Můžete si být jisti, že si to dostatek lidí patřičně vychutná.  Pro internetový troly je to velmi vítané zpestření jinak nudného dne. V příznivějším případě vás slušně požádají, abyste s tím přestali, případně vám to naznačí něčím jako „Vy máte rozbitou klávesnici?„. Pokud nepřestanete, je v řadě případů másledkem to, že vás z případného diskuzního fóra, online chatu prostě vyrazí a znemožní vám přístup.

Pamatujte, VELKÁ PÍSMENA mají svá pravidla použití. Slouží k velmi umírněnému zvýraznění, mohou se používat pro citace, pokud řešíte typografii dokumentů či letáků. Na Internetu je to ale věc, na kterou budou lidé reagovat velmi podrážděně.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky