@365tipu

TIP#594: Co je to binge watch, binge watching?

Když už tu máme ‣ Jak na filmy a TV seriály tak je čas do ‣ Jazykového koutku přidat i binge watch. Slovní spojení, se kterým se setkáte právě a hlavně ve spojení s televizními seriály a Internetem, ale kořeny má již v době, kdy začaly TV seriály být dostupné na DVD.

Binge watch (či take binge watching) je zkouknutí velkého množství dílů seriálu (ale může to být i filmů co mají pokračování) v nepřetržitém, sledu. Je to velmi oblíbený způsob sledování TV seriálu u mladších generací, který jim umožní „dohnat zpozdění“ a podívat se na seriál, který doposud neviděli, ale také se ihned podívat na čerstvě uvolněnou sérii. A nutno dodat, že jsou schopní zhlédnout kompletní Hru o trůny nonstop.

Binge watch dnes velmi výrazně zjednodušuje nejenom to, že si celé seriály můžete stáhnout, ale také to, že existují video streamingové služby (jako je třeba Netflix), kde jsou celé seriály k dispozici, ideálně za paušální poplatek (přeci jenom, platit za každou epizodu Hry o trůny by znamenalo, že se asi nedoplatíte).

TIP: TIP: Co je to Apple TV+? Čím se to liší od Apple TV? Mám si to pořídit?

Původ má binge watching ale už někdy v osmdesátých letech. Televizní stanice tehdy pořádaly maratony a nabídly opakování již dříve vysílaných seriálu, ale místo obvyklého  „jeden díl každý den či týden“ byly všechny díly pouštěny jeden po druhém. Později, s příchodem DVD, bylo možné vidět řadu dílů seriálu právě pomocí DVD přehrávače. Až Internet ale přinesl zásadní změnu i svobodu ve sledování.

Samotný termín binge watch mimochodem tak nějak patří hodně k výše zmíněnému Netflixu. Ten někdy v roce 2013 začal s uveřejňováním celých sérií dílů najednou a binge watch se stal fenoménem. V roce 2015 se „binge watch“ dokonce stalo slovem roku v Collins English Dictionary. A není ani divu, že ve Wikipedii binge-watching najdete také.

Ve spojitosti s binge-watch se hovoří často i o závislosti. Tak trochu je to podpořeno i tím, že právě uvolnění celých sérií Netflixem je běžně důvodem velmi napjatého očekávání a pak následné probdělé noci strávené zhltnutím množství dílů. V JEŠTĚ JEDEN DÍL od Reflexu ostatně „překládají“ binge-watch jako nezřízené sledování. Trefné.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky