@365tipu

TIP#599: Píše se IČO nebo IČ?

IČO i IČ snad znáte, stejně jako bratříčka v podobě DIČ. To první identifikuje firmy a podnikatele, to druhé také, ale souvisí to s daněmi. A zatímco okolo DIČ (což znamená Daňové Identifikační Číslo) příliš nejasností není, okolo IČO (Identifikační Číslo Organizace resp. Osoby) panuje zcela zásadní nejasnost. Jestli se píše jako IČO nebo IČ.

Tady je nutné dodat, že původní podoba je IČO a pochází z roku 1989, kdy číselná identifikace organizací zákonem vznikla. Dlouho vyhovoval v třípísmenné podobě, až někdy později to nějak začalo vadit a objevilo se IČ. Což bylo i proto, že v textech zákonů se hovořilo o „identifikačním čísle“ a právě ono zkrácené se dostalo do řady státních dokumentů a výkazů. Vyvolaný zmatek v roce 1995 nakonec vedle k zavedení „IČ“ v rámci Zákona o statní statistické službě. A státem posvěcenou a správnou zkratkou se tedy stalo IČ.

Jenže, v roce 2004 dorazilo „identifikační číslo ekonomického subjektu„, kde se naštěstí žádné IČES neuchytilo.

Aby toho nebylo málo, v roce 2010 přichází návrat ke kořenům, tedy  k IČO, ale protože jde o absurdistán, tak je to nově Identifikační Číslo Osoby (tedy té právnické či fyzické, ale také organizační složky). Aby to nebylo tak jednoduché, nějaký ten rok ještě platí ale předchozí IČES a staro-nové IČO.

TIP: Jak zjistit DIČ? Jak ověřit plátce/neplátce DPH?

Od 1. 7. 2010 je tedy správně IČO.

Slovně je pak možné používat jak Identifikační Číslo Osoby, tak Identifikační Číslo. Zkratka je ale jenom jedna. A pokud to budete chtít vědět ještě lépe, tak viz Zákon o základních registrech č. 111/2009 Sb., $24, pism. c).

PS: Spory o tom zda se píše IČ či IČO jsou časté, ale ještě častější spory jsou na téma, že „daňový doklad musí obsahovat podpis“. Což by byl také námět na neméně zábavný tip, protože daňový doklad (faktura) žádný podpis toho kdo jí vydal obsahovat nemusí. Ani razítko. Ale někteří lidé tak hluboce žijí v minulém století a režimu, že je občas lepší tam nějaký dát.

PPS: Bojte se, určitě je čas to celé znovu změnit.

TIP: Tento tip zamíří do Jazykového koutku. A ač se to nezdá, patří tam i na @365tipů. Vědět jak správně psát IČO je důležité při tvorbě webů, uvádění kontaktů i psaní a korekturách textů.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky