@365tipu

TIP#1922: Jak zjistit DIČ? Jak ověřit plátce/neplátce DPH?

DIČ je zkratka pro daňové identifikační číslo a mají ho firmy i osoby (ty co mají živnostenský list a jsou tzv. OSVČ) – nemá ho tedy každý člověk. U fyzické osoby je v DIČ obsaženo rodné číslo (většinou), u právnické osoby je (většinou) obsaženo IČO – jsou ale různorodé výjimky.

Česká DIČ vždy začínají CZ (zkratkou země) a pokračuje číslem – jak už bylo řečeno v úvodu, pro fyzické osoby rodným, pro právnické osoby IČ. Pokud začíná CZ699 jde o daňové skupiny a výjimkou mohou být i osoby, které nemají rodné číslo – tam číslo určil správce daně. A jasně že platí, že DIČ je unikátní. 

Zjistit jaké má nějaký subjekt DIČ je relativně snadné, byť zrovna to co k tomuto nabízí stát snadné není. První možnost je využít Údaje o subjektech DPH od Ministerstva financí (ADIS). Má ale jeden háček, hledá podle DIČ, takže je použitelné jen pro ověření existence nějakého DIČ a toho zda jde o plátce DPH – dozvíte se tam od kdy je plátce i jaký nahlásil bankovní účet. 

Praktičtější hledání nabízí Kurzy.cz ve Vyhledání daňového identifikační čísla (DIČ) fyzické osoby – jde tam pro hledání použít rodné číslo (živnostníka), jméno a příjmení, IČO i DIČ. V červnu 2021 ale toto hledání nefungovalo ani podle IČO ani podle jmen a navíc nehledá podle DIČ fyzických osob. 

TIP: Píše se IČO nebo IČ?

Ministerstvo financí provozuje ARES  kde je také možné hledat (firma, IČO). Nalezené výsledky umožní zobrazit data z Registru ekonomických subjektů, živnostenského rejstříku z MPO a také údaje o subjektu DPH z výše uvedeného “ADISu” – přes ARES se tedy můžete dostat k registraci DPH i pokud nevíte DIĆ – stačí použít jméno osoby/firmy a/nebo IČO. 

Občas dostanete dobré výsledky i prostým hledáním v Google – tedy kombinací “Jméno příjmení DIČ” nebo uvedením IČO a přidáním “ DIČ”.  Ale příliš na to nespoléhejte, jedině kde to relativně dobře funguje je hledání IČO podle jména/názvu. 

Komplikace samozřejmě nastávají zejména tam, kde jde o neplátce DPH – ty v registrech nenajdete, byť DIČ mají. Používají ho ale pouze při komunikaci s finančním úřadem.  U plátců DPH mimochodem platí, že ho musí uvádět na fakturách/daňových dokladech, takže i tam máte dalším možnost jak ho zjistit. 

Další mírná komplikace může vzniknout u zahraničních firem – tady pro EU poslouží systém VIES – jdou v něm pochopitelně najít i česká DIČ. Jednotlivé země EU mají vlastní databáze, stejně tak jako je tomu u zemí mimo EU. Dobré vědět je, že že v angličtině jde o VAT (Value Added Tax), VAT ID či VAT number. 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky