@365tipu

TIP#649: Ještě nemáte ochrannou známku? Zjistěte, kdy se vám bude 100% hodit

Žijeme ve světě, kde leckdo hledá cestu, jak vše obejít. Budovat vlastní značku nebo si ji jednoduše “půjčit”? Nekalosoutěžní jednání může ohrozit vaše podnikání, do kterého jste velmi pravděpodobně vložili spoustu času, úsilí a také peněz. Má smysl se mu nějak bránit pomocí ochranné známky? Ve spoustě případů určitě ano. Pojďme se tedy podívat na to, kdy a jak.

Co je to ochranná známka

Nepleťte si ochrannou známku se značkou. Ano, značka se opravdu může stát ochrannou známkou. Nicméně to, že vlastníte nějakou značku, neznamená, že jste automaticky chráněni. U značky se totiž jedná o nechráněné označení. Co je to tedy ochranná známka?

Ochranná známka je chráněné označení, které má nejčastěji podobu textu (název firmy, produktu, slogan, doména apod.), grafického prvku (logo, font) nebo jejich kombinace. Kromě toho si můžete jako ochrannou známku zaregistrovat třeba i obal nebo tvar produktu, je-li nějakým způsobem specifický od ostatních, nebo dokonce také vůni.

Ochranné známky se z jiného úhlu pohledu dělí na tyto úrovně:

  • Národní (v rámci ČR)
  • Mezinárodní (ČR plus vybrané země)
  • Společenství (v rámci EU)

Každá úroveň se registruje na příslušném místě. U nás v rámci ČR se jedná o Úřad průmyslového vlastnictví.

Zároveň se ochranné známky dělí podle tříd dle produktu a služby, které se týkají. Jak to chápat? Jednoduše tak, že existuje možnost mít totožné ochranné známky zaregistrované v různých třídách (například Orbit pro žvýkačky a rovněž Orbit pro software).

Samotná registrace stojí 5 000 Kč a známka je chráněna po dobu 10 let, přičemž máte výsadní právo na její prodloužení.

TIP: Výše zmíněný Úřad průmyslového vlastnictví udržuje databázi ochranných známek, ve které můžete vyhledávat. Dobré pro rešerši, ale i pro inspiraci. Podobně existuje řada online služeb, které umožňují vyhledávat v zahraničních databázích. Pro EU například eSearch Plus.

Proč je dobré ji vlastnit

V zásadě existují dva hlavní důvody, proč ochrannou známku zaregistrovat:

  • Rozlišovací – ve smyslu propagace. Můžete užívat symbol ® či ™ (jako například Coca Cola), čímž se vaše značka odliší od konkurence a je z pohledu zákazníků vnímána pozitivně.
  • Ochranná – nikdo nebude moci na vaší ochranné známce parazitovat ani ji využívat bez vašeho souhlasu.

Ochranná známka ochrání vaše podnikání před parazitováním na pověsti, nekalosoutěžním jednáním a dalším jednáním, které by mohlo vaši firmu, produkty či služby ohrozit.

TIP: Jak používat ™, (r) či (c) symboly? Méně je více, jak už to tak bývá poradí v tom, jak zacházet se všemi těmi podivnými symboly v tiskových zprávách.

Hodí se vám?

Registrace ochranné známky se hodí pro každý výrobek či službu, která nese specifické označení odlišné od konkurence. Ideálně ještě před jejich uvedením na trh. Často se tím lze setkat u farmaceutických a potravinových společností, ale i u společností vyrábějících například smartphony či jinou elektroniku.

Zároveň se ochranná známka hodí každé firmě, která využívá své originální logo nebo která nabízí výrobky či služby se specifickým označením. Ochrannou známkou docílíte individualizace vaší firmy, služeb nebo výrobků, což je mimo jiné klíčem k silnějšímu postavení na trhu v očích zákazníků.

Jak zaregistrovat ochrannou známku

Jedná se o celkem právně náročný proces, který trvá od sehnání podkladů přes podání žádosti až po schválení a obdržení certifikátu o registraci i několik měsíců. Bez nutných právních znalostí nejspíš nemá cenu se do toho pouštět. Na výběr máte tedy dvě hlavní možnosti:

  • První možností je pustit se do neznámých vod a zkusit si vše nastudovat a vykonat na vlastní pěst. To vás bude stát spoustu času a úsilí. Navíc nebudete mít jistotu, že jste vše udělali správně a že peníze vložené do registrace nebyly zbytečně vyhozené.
  • Nebo to můžete nechat na specialistech. To vás každopádně bude stát kromě registračního poplatku i něco navíc a také nějaký čas (dodání podkladů, schůzky v právní kanceláři apod.).

TIP: Zabývá se tím například firma Patentoid. Jedná se o službu, díky které za vás vyřeší vše online od podání žádosti až do doručení certifikátu o registraci. Na vás je jen dodat podklady a plnou moc. O nic víc se nestaráte a navíc máte jistotu, že všechno proběhne hladce.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky