@365tipu

TIP#355: Co je to steampunk, kyberpunk?

Když jsem nedávno někomu říkal, že miluji steampunk, tak nevěděl o co se jedná. Nikdy o steampunku neslyšel, což pro milovníky tohoto alternativního vývoje světa (jedna z věcí co je steampunk) může být nepochopitelné, ale je to normální. Se steampunkem sice není obtížné se setkat, ale možná ho ani nepoznáte v okamžiku setkání. A proto je čas se podívat na méně technické věci. Steampunk, cyberpunk,

Steampunk

Stejně jako většina dalších věcí, je žánr science fiction a také místy i trochu fantasy. Technologie ve steampunkovém světě jsou poháněny párou (proto steam), asi tak jako kdyby v devatenáctém století svět směřoval pouze tímto směrem a nenašel nové, jiné, zdroj energie. Prapočátky steampunku? Jules Verne či H. G. Wells. Ale pokud budete chtít číst něco novějšího, tak William Gibson, Mark Frost, Hry Turtledove či China Miéville.

2a2ccf77407e99cf2a43838588eefd75

(Na zdroj se rozhodně podívejte, jsou tam další nádherné věci)

Steampunk, stejně jako řada dalších součástí Sci-Fi je bohatý na zajímavé věci k dívání. Osobně si dělám sbírku na Pinterestu v nástěnce SteamPunk & Robotics / Roboti. Pokud tedy chcete vědět jak vypadají steampunkově věci či oblečení, tak je to velmi dobrá příležitost.

Poznáte tam i to, Steampunk je vlastně viktoriánská doba (korzety, fraky, cylindry) doplněná technologiemi založenými na páře. Steampunk miluje ozubená kola (proto třeba steampunkové šperky jsou přesně takové), vzducholodě, balony a pochopitelně věci, které by možná ani prakticky nemohly fungovat.

Cyberpunk či Kyberpunk

babc05ab2c20c15a776115964ad58d8f
(zdroj neznámý, nalezeno pouze na Pinterestu, pokud víte o originálu, dejte prosím vědět)

Styl a opět žánr science fiction má daleko blíže k tématu @365tipů. Hrají v něm roli informační technologie, umělá inteligence, počítače, implantáty, hackeři, underground, kyberprostor. Pochopitelně svět ve kterém se tyto věci odehrávají bývá často dystopický. Snad nejznámějším autorem v této oblasti je již výše zmíněný William Gibson (a jeho Neuromancer) a pokud jmenovat ještě někoho, tak třeba Bruce Sterling.

 

Patří sem pochopitelně hodně roboti (a již zmíněná umělá inteligence) či nanotechnologie. A stejně jako Steampunk je tohle všechno zdrojem fantastických obrázků. A neméně fantastických filmů.

TIP: V počítačovém světě se s sci-fi, fantasy, steampunkem, kyberpunkem a vůbec vším takovým setkáte v počítačových hrách. O části z nich píšeme v Co je to MMO? MMORPG? MOBA? Aneb kdo si hraje, nezlobí

Science Fiction vs Fantasy

Co je Science Fiction (sci-fi) většinou bývá známo, dvě výše uvedené věci jsou pod žánry, součást Science Fiction. Ve Science Fiction ale najdete řadu dalších zvláštních a zajímavých věci – alternativní historii, utopii/antiutopii, apokalyptické a post-apokalyptické světy, vesmírnou operu, technologické thrillery.

Fantasy, která se velmi často do sci-fi prolíná, se odlišuje tím, že nejde o vědu ale o magii, nadpřirozené jevy. Vlastně i pro Fantasy mám nástěnku na Pinterestu, ale není tak bohatě naplněná jako ta předchozí. Ve Fantasy samozřejmě najdete řadu dalších variant – historickou, městskou, alternativní historii, paralelní reality, kosmickou, hrdinskou.

2015-11-10_195013.jpg
RIFT, MMORPG prolínající scifi a fantasy.

A s tím toho necháme, o Science Fiction a všech žánrech do ní spadajících si můžete počíst na Internetu v řadě důkladnějších textů. A také se případně stát součástí nikdy nekončících dohadů o tom kde začinají a končí hranice jednotlivých žánrů.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky