@365tipu

TIP#242: Zhlédnutí nebo shlédnutí? Hold nebo holt?

Další maličkosti do jazykového koutku a pro jistotu v jednom tipu hned dvě, protože jenom jeden kousek vypadá málo, byť rozložit to na dva tipy by přineslo více zhlédnutí. Čímž se dostáváme k prvním, jaký je rozdíl mezi zhlédnout a shlédnout. A také k něčemu co je častý problém na Internetu, protože zhlédnutí stránek, inzerátů či videí se objevují v článcích a textech velmi často.

Jak už správě tušíte, stránky, inzeráty a videa zhlížíme, zkoukáváme, zíráme na ně. Pokud něco shlížíme a jde o shlédnutí, tak se na to díváme shora dolů nebo to znamená, že jde o přezíravý pohled. Zhlédnout můžete i výstavu ale i stažený film, ať zůstaneme u něčeho dalšího internetového (patří sem hlavně zhlédnuté stránky, o těch více v Jak se měří návštěvnost? Návštěvy, uživatelé, zhlédnutí, reální uživatelé)

A hold vs. holt? To je také jednoduché. Hold se vzdává vlajce, jde o slovo vyjadřující poctu. Zatímco holt je to, co jste holt vlastně chtěli napsat, ačkoliv se tam objevilo z neznámých důvodu právě to druhé slovo. Holt je nahraditelné i slovy zkrátka či prostě. A ještě je k němu vhodné dodat, že je to slovo hovorové.

A to je všechno 🙂 Holt ne každý den musí být dlouhý tip.

PS: V komentáři na Facebooku Martin Bugner přišel s jednou podstatnou věcí, na kterou jsem se nechal prvotně také nachytat. Slovo shledat  (a shledat potřebu) vs shlédnout

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky