@365tipu

TIP#265: Standard nebo standart? A standarda nebo standarta?

Tip pro den kdy chybí už jenom stovka do magického čísla 365 měl být původně o ověřování souborů, jestli v něm není virus. Ale nakonec, protože aktuální je něco zcela jiného, přijde na řadu tip do jazykového koutku. Je zde totiž jedno prudce aktuální téma, v souvislost s oním aktem nesmírného vandalismu (autor tohoto tipu se nesmírně bavil, ale někdo to třeba může vidět jinak) s výměnou prezidentské standarty za červené trencle.

Standard nebo standart? A standarda nebo standarta?
Standard nebo standart? A standarda nebo standarta?

Všimněte si, prosím pěkně, že web Ministerstva vnitra ČR u vlajky Prezidenta republiky, tedy prezidentské standarty z poněkud nepochopitelných důvodů používá slovo standarda. Tedy slovo v zásadě neexistující, protože to by šlo o standard (a standardizaci, standardní, atd). Celkem se tenhle nesmysl ve Státní symboly České republiky vyskytuje  třikrát, zatímco správné slovo standarta ani jednou.

Celé tohle je předmět velkého pobavení na sociálních sítích už od okamžiku, kdy na Hradě zavládly místo standarty rudé trencle. A jakkoliv je to pár dní, MVČR to stále nedokázalo na webu opravit.

standard, standardní, standardizace … tohle všechno znamená že je to běžné, normální (normalizované) a právě slovo norma je případně často možnou náhradou slova standard. Další možné významy jsou obvyklé. Nebo ustálená míra či podoba něčeho. A samozřejmě sem patří ještě třeba také nadstandardní, nestandardní, standardně, nestandardně a nadstandardně.

standarta je poté to něco, co je v zásadě nějaká vlajka či symbol, u nás je nejznámější právě prezidentská standarta.

TIP: No, prostě TA STANDARTA je vlajka a proto se tam píše to T. A pokud je něco standard, tak to zpravidla stojí dardu, abyste to měli.

A jak už bylo výše naznačeno, „standart“ neexistuje (jedině jako druhý pád množného čísla od slova standarta), a případné „standartní“ či „standartizace“ (což zní dost dobře jako deratizace) jsou hodně zábavné nesmysly.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky