TIP#232: Jak psát procenta? Je rozdíl mezi 50 % a 50%?

Jestli vám připadá dnešní tip zvláštní či dokonce zbytečný, tak prosím pěkně ne. Před pár dny se vyskytla velmi zábavná situace na Twitteru. Jakýsi dobrák tam chtěl vypadat moc zajímavě, takže ukradl něčí tweet místo retweetu. A když už ho kradl, tak ho přepsal a zkazil. Ve výsledku tweetnul „Všem, kteří neumí pracovat s procenty, bych snížil plat o 50% a pak ho zase zvýšil o 50%.“

První věc k procentům tedy je ta, že „50%“ znamená (a čte se to) padesátiprocentní. A „50 %“ (všimněte si té mezery) znamená (a čte se to) padesát procent. Dost zásadní rozdíl, který v té předchozí větě je vidět dost dobře…. „bych snížil plat o padesátiprocentní a pak ho zase zvýšil o padesátiprocentní“ prostě nedává smysl.

Druhé oblíbené a matoucí téma je procento vs. procentní bod. Psal o tom kdekdo, třeba Petr Krčmář na Rootu před lety a stejně je to marné. Píše tam, že procenntí bod popisuje absolutním číslem rozdíl relativních hodnot (což vás jistě zmate ještě víc), ale uvádí tam příklad, který je už lepší. Pokud totiž, například, podíl Firefoxu meziročně klesne z 50 % na 40 %, tak to není pokles o deset procent, ale pokles o deset procentních bodů. Nevěříte? Tak zkuste ještě Procento, procentní bod na Nabla.cz (kde je jazykových tipů více, pokud chcete). Vtip procentních bodů je dost v tom, že umožňují srovnat věci, které nemají stejný základ. A také to, že kdykoliv se o procentních bodech někde něco napíše, v ohlasech najdete zaručeně jedince, kteří vůbec neumí s procenty pracovat.

TIP: Díky říkáme, když za to můžeme poděkovat. Tam kde ne, musíte použít jiné slovo je další zdejši jazykový tip, který byste si rozhodně měli přečíst. Další kde můžete pokračovat je Je rozdíl mezi Internet a internet? A co takový e-mail a email?

Třetí zábavná věc je to, čeho se týkal zmatený příspěvek vykradače a přepisovače tweetů. Tedy situace, kdy něco o nějaká procenta nejprve stoupne/klesne. A pak zase o nějaká (ideálně ta samá) procent klesne/stoupne. Oblíbený mýtus počty nepolíbené části obyvatelstva je, že se to dostane zpět na původní hodnotu. Jenže. Pokud budete mít třeba hodinovou mzdu 200 Kč a dobrotivě vám ji o 50 % sníží, tak nová hodinová mzda bude 100 Kč. Pokud vám ji po pár měsicích o 50 % zvýší, tak se dostanete na 150 Kč. Protože v první případě je 50 % z 200 (tj. minus 100 Kč), pak už je to ale 50 % ze 100 (tj. plus 50 Kč).

TIP: Jak (nejen) v Excelu vypočítat procenta?

PS: A protože je už brzy pátek, tak jednak hezký víkend a pak hlavně … #TGIF!