TIP#1058: Co je to LaTeX?

Možná se vám poštěstilo a setkali jste se s termínem LaTeX – nic neobvyklého to není, pokud se pohybujete v akademické sféře nebo pracujete s lidmi co používají Linux.

LaTeX je především prostředí/systém pro tvorbu dokumentů, můžete to chápat jako obdobu pro souborový formát jako je Word, LibreOffice či HTML. Je to i jeden z nejstarších způsobů (formátů) pro tvorbu dokumentů (je založeny na systému pro formátování dokumentů TeX z roku 1978). Zajímavý je tím, že k vytváření složitě formátovaných dokumentů vám bude stačit běžný textový editor.

Ještě zajímavější na LaTeXu je to, že umožňuje formátovaní, které velmi málokdy najdete jako přirozenou výbavu textových procesorů (jako je třeba Word), nebo které je tam dostupné jenom přes různé specifické moduly a přídavky (Equation Editor).

\documentclass{article}
\title{TIP#1058: Co je to LaTeX?}
\author{365tipu}
\date{April 2018}
\begin{document}
\maketitle
Co je to LaTeX?
\end{document}

Novější podoba LaTeXu (označovaná jako LaTeX 2e) ho přibližuje ještě více souborovému formátu – umožňuje vytvářet strukturované soubory definující další obvyklé potřebné věci – název díla, autor, titulky, atd.

LaTeX je zároveň hodně podobný HTML – je to v zásadě strukturovaný jazyk a umí oddělit samotný obsah od formátování – tedy něco jako když k HTML přidáte CSS.

LaTeX se tedy budete muset naučit, stejně jako když se učíte vytvářet webové stránky v HTML/CSS. Budete-li chtít začít zkoušet, zkuste to třeba s pomocí latexbase.com a pomoc hledejte třeba v  Learn LaTeX in 30 Minutes nebo v Getting to Grips with LaTeX. Dokumentaci potom třeba na WikiBooks v hesle LaTeX nebo na www.latex-project.org/help/documentation/

Celé to znamená, že na získání formátovaného výstupu (třeba pro vytištění nebo uložení do PDF či jiné podoby) budete potřebovat nějaké to software – to se vám ostatně bude hodit i pro samotnou tvorbu dokumentů v LaTeXu.

Budete-li chtít nějaké užitečné software, tak pro Windows je to třeba MiKTeXproTeXt nebo TeX Live. Pro Mac je to MacTeX a pro Linux třeba Tex Live.

Vítek Rous na Facebooku píše: Vzhledem k tomu, že LaTeX je hodně o formátování článků pro vědecké časopisy, tak přidáván odkaz na užitečnou aplikaci www.typeset.io/documents/recent která to automaticky naformátuje dle vybrané publikace a výstup lze, kromě jiného, uložit jako LaTeX soubor a pak třeba dále upravit podle potřeby v editoru..

Václav Vaněk přidává tip na OverleafUrčitě bych zmínil @overleaf a jejich online editor. Je tam vše co člověk potřebuje – realtime překlad, seekování, základní formátovací tlačítka, automatické ukládání. A hlavně se člověk nemusí patlat s instalací a balíčky.