TIP#399: Jak zapnout českou kontrolu pravopisu ve Firefoxu

Pokud si pořídíte český Firefox a doufáte, že vám při psaní blogu (například ve WordPressu) bude fungovat kontrola pravopisu, tak zjistíte, dost nepochopitelně, že nefunguje. A poté co se podíváte do Možnosti -> Rozšířené a Při psaní kontrolovat pravopis máte zaškrtnuté (to každopádně zkontrolujte), tak je to k nechápání ještě víc. Ale nezoufejte, prostě to jenom trochu není pro lidi.

2016-02-03 07_11_59-Start

V novějších verzích Firefoxu to bude vypadat poněkud jinak:

První co udělejte je, že klikněte pravým tlačítkem myši do pole kde píšete text. Budete-li poněkud tápat kde to udělat, tak to jde třeba na stránce s logem a vyhledávacím políčkem, té co vám Firefox zobrazí po startu.

2016-02-03 07_13_58-Start

V novějším Firefoxu je to opět trochu jinak. Musíte aktivovat Kontrolovat pravopis/Check Spelling a by bylo možné v menu Languages/Jazyky najít možnost pro přidání jazyka.

Děláte to protože, že musíte přidat slovník, který v základní instalaci není (zvolte Přidat slovník a pak si stáhněte českou kontrolu pravopisu, nepochopitelně tohle prostě není v Nastavení, tam kde se řeší kontrola pravopisu). Přidejte si ten co neuvádí „bez diakritiky“, tedy pokud se chystáte psát s nabodeníčky, ten „bez diakritiky“ je zbaven háčků a čárek. A může se samozřejmě hodit také.

2016-02-03 07_16_00-Start

Není to ale až tak jednoduché, jak to zatím vypadá. Pokud si v témže políčku zkusíte zda to funguje, tak se nic dít nebude. Neznámo proč musíte použít opět pravé tlačítko a aktivujte Kontrolovat pravopis. Pak vám v onom políčku bude pravopis kontrolovat.  Nebude-li, tak ještě pokračujte dále.

Pokud vám Firefox nekontroluje pravopis ani ve víceřádkovém editačním prvku (měl by), tak je možné, že bude potřeba zapnout ještě další maličkost. Děje se to v about:config a tam najděte všechno co obsahuje „spell“. Mělo by vám to ukázat hlavně layout.spellcheckDefault. Má více možných hodnot a vy můžete zkusit nastavit dvojku aby kontrola probíhala jak ve víceřádkových tak v jednořádkovém editačním (vstupním) prvku.

2016-02-03 07_20_39-Start
  • 0 = nekontroluje se
  • 1 = pouze víceřádkové vstupní prvky (toto je výchozí nastavení)
  • 2 = Víceřádková i jednořádkové vstupní prvky

Pokud to snad stále nefunguje, tak je nejspíš ještě potřeba aktivovat onu češtinu (neznámo proč se instalací slovníku, jediného slovníku, neaktivuje). Opět se to dělá v nějakém tom editačním políčku co najdete, pravé tlačítko a v Jazyky kliknout na Čeština. Je dobré vědět, že pokud budete chtít přidávat další slovníky, tak to můžete také řešit zde.

2016-02-03 07_24_51-Další perla webdesignu_ RaSgraf ... těžko říct co si o tom myslet _ Daniel Doček.png

Pokud se po tomhle všem ptáte, jestli tohle Mozilla myslí vážně, tak zjevně ano. Sice se takhle prohlížeče pro lidi chovat nemají, ale co naděláte. Chrome má zase jiné lahůdky, například to, že aby kontrolovalo pravopis, musíte kurzorem procházet text. Neumí ho prostě zkontrolovat najednou. Ale k Chrome a kontrole pravopisu se vrátíme případně v jiném tipu.