@365tipu

TIP#425: Co je to mašíbl?

Je přestupné pondělí, tedy chcete-li, je den, darovaný nám jaksi navíc protože je přestupný rok. Což by sice mohlo být důvodem k napsání hesla na toto téma, ale to si snadno najdete třeba ve Wikipedii. Dnes to chce něco výjimečného, abnormálního. A proto si povíme, co je to mašíbl.

Mašibl používám poměrně často v komentářích a v článcích a vlastně si nejsem  jist, kde jsem k tomuto termínu přišel. Myslím si, že mne s ním seznámil dávno dávno Ondřej Neff, ještě v době Světa Namodro, Neviditelného psa a počátků českého Internetu. Ale tohle je něco, čím si jistý nejsem.

2016-02-052008_35_29-placatc3a120zemc49b
Jenom mašíbl dokáže vytvořit rozsáhlý web vysvětlující, že Země je ve skutečnosti placatá.

Pokud se vydáte hledat slovo mašíbl tak narazíte na Internetový MAŠÍBL (magoři, šilenci, blbi) od Janka Wagnera, který říká, že MAŠÍBL byl nápis na šanonu v Archeologickém ůstavu vyjadřující MAgoři, ŠÍlenci, BLbi. Píše také, že o rozšíření se zasloužil Vladimír Borecký, docent na katedře kulturologie FF UK a odkazuje na článek v Reflexu, který už dnes neexistuje (a ani nejde dohledat). Janek Wagner toto mimochodem psal v roce 2006.

Poněkud aktuálnější je Stručný úvod do Mašíblologie od Jakuba Rotha. Ten Mašíbl vysvětluje jako zkratu Magoři, šílenci, blázni. Což je také to, jak případně zkratku chápu a používám já. Má tam i poměrně zajímavý pokus o definici.

Mašíbl obvykle nebojuje za sebe, ale za svět a ostatní lidi. A to zcela nezištně. Z toho tedy vyplývá, že Mašíblem je například Slávek Popelka, nikoliv ovšem vůdce Úsvitu Okamura. Mašíbl je proto schopen mnoha osobních (často i finančních) obětí. Mašíblem tudíž není ten, kdo tak jedná, hovoří, píše, pokud je to pro něj zdroj obživy. Takový jedinec je pouze vypočítavý hajzlík, našedší díru na trhu. Taková osoba se nicméně pro skutečného Mašíbla stává neocenitelným zdrojem informací a podnětů. Přesto, že Mašíbl za jeho přednášku či možnost číst články na jeho webu většinou platí spoustu peněz.

Nutno dodat, že tohle vůbec není špatná definice, na které se mi líbí hlavně ono kritérium nezištnosti u pravého Mašíbla. Text Jakuba Ratha pokračuje i některými dalšími vysvětleními, které jsou trefné. Mašibl jsou prostě charakterističtí konspiracemi, alternativností (léčby i všeho) a nedůvěrou v mainstream média. Ano, proto mezi lžimédii najdete jak ty placené čert ví kým, tak ty provozované pravými nefalšovanými mašibly.

Další zajímavé čtení najdete ve Věda má své skutečné Cimrmany (2009) kde je také citován původ slova v podobě šanonu a alternativní Magoři, Šílenci, Blbci. Ale také hodně zajímavé příklad skutečných mašíblů. Rozhodně stojí za přečtení. Je tam zmíněna i kniha Vladmíra Boreckého jménem Zrcadlo obzvláštního (z našich mašíblů) vydaná v roce 1999 (viz Nesmírné jsou lány českého mašíblu).

Nakonec nepřekvapí,. že mašíbl je i heslo ve slovníku novodobé Češtiny, tedy „Češtiny 2.0“. Uvedeno tam je: zkratka MAgor – ŠÍlenec – BLázen jako označení pro těžko definovatelného jurodivce většinou s negativními konotacemi

TIP: V Můžete věřit mainstreamovým médiím? Jak vlastně přistupovat ke zprávám z novin (a Internetu)? najdete něco o tom, jak je to s důvěryhodností médií vůbec. Těch skutečných médií, ne lžimédií, tam žádná důvěryhodnost neexistuje.

Dalo by se pokračovat ještě dalšími odkazy na čtení na téma „mašíbl“, ale to určitě zvládnete sami přes Google, je toho tam poměrně hodně, protože tento terminus-technicus je hodně starý a hodně užitečný (tady na @365tipů zkuste Co jsou to chemtrails?). Pokud se výše uvádí něco o „negativní konotaci“, tak já osobně to až tak negativní nemám. Prostě paranoidní konspirační mašibly člověk tak nějak chápe a je mu jich vlastně líto. Ti co na něčem takovém vydělávají peníze už a mašibly považovat nelze, v tom se vcelku shodují i oním poměrně trefným textem od Jakuba Rotha.

Inu, je opravdu možné, že jsem byl s termínem mašíbl seznámen Ondřejem Neffem, ten o mašíblech mluví třeba v Jak to vidí Ondřej Neff, ať to zakončíme nějakým tím rozhovorem z Rádia. Protože teď už určitě víte co (či kdo) je to mašíbl. A budete to umět správně použít.

TIP: V Co je to EAN? A jakou to má spojitost s 666 a kontaminací potravin? se dozvíte něco více o klasických 2D čárových kódech. A fantastické teorii s nimi spojené.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky