TIP#602: Co jsou to chemtrails?

Původně to vypadalo, že by tohle mohlo být dobré téma na prvního dubna. Nebo do nějakého poměrně povedeného seriálu věnovaného konspiracím a mašiblům (což je mimochodem odborný termín pro magoři, šílenci a blázni). A z téhle zmínky už vám asi bude jasné, že pokud jste přesvědčení o existenci chemtrails, tedy chemických stop vypouštěných letadly do atmosféry za účelem chemicko-biologického ovlivnění obyvatel, tak tady zastání nenajdete. Ale téma je to zajímavé.

V angličtině si můžete přečíst Chemtrail conspiracy theory (odkud pochází i obrázek v záhlaví) na Wikipedii a když napíšete chemtrails do Google, tak najdete tisíce článků i záplavu velmi povedených videí. Celé to vychází z toho, že letadla letící dostatečně vysoko za sebou nechávají kondenzační stopy – prostě jsou za nimi vidět pruhy.

Pro milovníky konspiraci to ovšem kondenzační stopy nejsou. Tvrdí, že některá letadla vypouštějí chemikálie, pomocí kterých je ovlivňováno obyvatelstvo. Ať už jde třeba o ovlivnění porodnosti, ovlivňování počasí, biologické a chemické útoky či manipulaci s psychikou.

Mají na to mnoho velmi originálních zdůvodnění, „nevyvratitelných důkazů“ a podkladů z množství patřičně konspiračních časopisů. Včetně argumentu, že normální stopa po letadle mizí rychle, zatímco pravé chemtrails mizí pomalu. Mimochodem, oněm kondenzačním čarám se říká contrails.

Milovníkům konspiraci by sice pro pochopení pomýlení mělo stačit to, že když se nějaké chemikálie vypustí z výšky 8 až 16 kilometrů (kde oni právě chemtrails vidí v každé čáře), tak by se vypařily ihned nebo by za dobu pádu nezbylo nic, co by stálo za řeč. Nehledě  o tom, že z této výšky je dost zásadní otázka, kam že by to vlastně dopadlo.

Vznik fenoménu chemtrails sahá někdy do roku 1996 (či mírně dříve), kupodivu ne příliš daleko do minulosti – USAF bylo tehdy obviněno, že rozprašuje po USA „záhadnou substanci“. Celé to, jak jinak, navíc vzniklo jako součást hoaxu (Co je to hoax?). Jenže, to už víme, i hoaxy jsou často právě součástí řady konspiračních teorií, včetně toho, že jsou přece vypouštěny proto, aby odvedly pozornost.

Jak vážné to může být pochopíte, když se podíváte na následující reportáž TV Prima. Ta zcela vážně chemtrails předložila divákům, aniž by jim vůbec došlo jaké bohapusté hlouposti vypouští.

TIP: V Můžete věřit mainstreamovým médiím? Jak vlastně přistupovat ke zprávám z novin (a Internetu)? najdete něco o tom, jak je to s důvěryhodností médií vůbec. Těch skutečných médií, ne lžimédií, tam žádná důvěryhodnost neexistuje.

Na závěr ještě doporučení na  Ocet zachrání planetu kde se dozvíte, že boj proti chemtrails je důležitý a pomůže vám ocet. Takže až nebude v Kauflandu k dostaní ocet, tak aspoň víte proč. Právě vám nějaký octovač zachránil život.

Tohle všechno je podobně absurdní věc jako to, zda byste si měli si koupit nějakou „ochranu“ proti Wi-Fi záření?

PS: Pokud se divíte proč @365tipů píše o chemtrails, tak je to proto, že velmi výrazně patří k internetovému folklóru.

PPS: Někdy příště případně něco o tom, že Země je placatá, nikoliv kulatá. Ale to až opravdu někdy za hodně příště. S těmi mašibly a folklórem se to nesmí přehánět.

TIP: V Co je to EAN? A jakou to má spojitost s 666 a kontaminací potravin? se dozvíte něco více o klasických 2D čárových kódech. A fantastické teorii s nimi spojené.