@365tipu

TIP#358: Co je to hoax?

Než zodpovím otázku v titulku, tak vám prozradím, že den s pořadovým číslem 358 je Štědrý den. Tedy v roce klasickém, který nemá únor o jeden den delší. Což je mimochodem rok příští. Ale každopádně, protože se možná už dnes neuvidíme, tak … šťastné a veselé!

A teď hupky dupky zpět k tématu. Co je to hoax? Hoax je cizí slovo pro podvod, podfuk, výmysl, podvrh, velmi často i poplašnou zprávu. Patří sem i záplava tolik oblíbených řetězových mailů. V Jak poznat, že ta zpráva, obrázek či informace je prostě hoax, podvod či čistá lež? najdete delší povídání o tom, jak na Internetu odhalovat vymyšlené, podvržené a lživé informace, takže tohle už řešit nemusíme.

Pokud nechcete výše uvedenou definici, ta ve Wikipedii vůbec není špatná.

Hoax: Anglické slovo hoax (ze 17. století) obecně označuje podvod, mystifikaci či žertovnou klamnou zprávu. V elektronické komunikaci je hoax speciálně nevyžádaná e-mailová nebo IM zpráva, která uživatele varuje před nějakým virem, prosí o pomoc, informuje o nebezpečí, snaží se ho pobavit apod. Hoax většinou obsahuje i výzvu žádající další rozeslání hoaxu mezi přátele, příp. na co největší množství dalších adres, proto se někdy označuje také jako řetězový e-mail.

Hoaxy jsou problematické v tom, že na ně bohužel (často i na ty hodně staré a známé) naletí lidé. Řada z nich může způsobit škodu tomu kdo uvěří, řetězové e-maily a nesmysly sdílené na sociálních sítích zatěžují Internet, servery i poštovní schránky. Jeden z typických vedlejších efektů hoaxů v e-mailu navíc bývá, nepoužívání BCC a šíření kompletních seznamů adresátů na všechny strany. O tom, že šiřitel hoaxu je nedůvěryhodný (pardon) pitomec, raději ani nemluvit.

V dnešní době jsou hoaxy velmi oblíbené v boji proti všemu čeho se lidé bojí. Nikomu pak nevadí, že Jan Werich o mohamedánech nic v září 1938 v rozhlase neříkal.  Ani to, že gumičky do vlasů se nejenon nevyrábějí z použitých kondomů, ale že ani tak by HIV nemohly přenášet.

12196316_592040534267349_1319901719908490982_n.jpg

Jeden ze spolehlivě fungujících hoaxů na Facebooku je ten, že když napíšete do komentáře své heslo, tak ho Facebook preventivně změní na hvězdičky. Jde o hoax vymyšlený za velmi škodlivým účelem, velmi rychle tak přijdete o účet na Facebooku, protože heslo na žádné hvězdičky nezmění.

Nebezpečně škodlivé bývají hoaxy, které tvrdí, že něco ve Windows je vir a zbavíte se ho smazáním určitého souboru. Zpravidla takového, po kterém vám přestanou Windows fungovat.

Stejně tak chronický je hoax, který i zdánlivě inteligentní lidi přivede ke kopírování dlouhého nesmyslného textu o tom jak zakazují cosi Facebooku na jejich zeď. v roce 2019 se objevil na Instagramu : HOAX: Instagram nemění podmínky a kusem nesmyslného textu co nasdílíte ničeho stejně dosáhnout nemůžete

V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa, atd., jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou). Pro komerční využití všech výše uvedených předmětů autorského práva je v daném případě vyžadován můj písemný souhlas! FB je nyní veřejná společnost. Proto se všem uživatelům sociální sítě doporučuje umístit na svých stránkách podobné „oznámení o soukromí“, jinak (pokud toto oznámení nebylo na internetových stránkách alespoň jedenkrát zveřejněno), je automaticky umožněno využívat vaše osobní údaje, vaše fotografie a informace zveřejněné ve zprávách na stránkách vašeho profilu. Každý, kdo čte tento text, jej může zkopírovat na svůj profil na FB. Díky tomu budete chráněni autorským zákonem. Touto zprávou informuji Facebook o tom, že šíření, kopírování, využívání mých osobních údajů, nebo jakékoli jiné akce ve vztahu k mému profilu na sociální síti je bez mého svolení zakázáno. Tento zákaz se vztahuje rovněž na zaměstnance, studenty, agenty nebo jakýkoliv jiný personál, který je tímto nebo jiným způsobem smluvně spojen s Facebookem.

Na hoaxy velmi často neletí i média a novináři, třeba přejmenování Zelené vlny kvůli volbám je jeden takový velmi hezký český příklad. Některé média možná nesmysly, výmysly a hoaxy navíc šíři poměrně záměrně, jeden příklad viz Co jsou to chemtrails? (ale možná to byla jen ukázka hlouposti autorů reportáže)

TIP: V Roky starý facebookový hoax opět ožívá. Víte jak poznáte typický hoax? Chce abyste ho kopírovali najdete nejenom zásadní poznávací znak hoaxů pro Internet a sociální sítě (chtějí být šířeny), ale tak další typickou vlastnost. Že se hoaxy neznámo proč pořád a pořád vracejí

Co je to nigerijský spam? Proč mi někdo píše, že jsem zdědil miliony? je vhodné připomenout když už je řeč o hoaxech.

Dalo by se pokračovat ještě hodně dlouho, protože hoaxů jsou tisíce a tisíce, záplava z nich se pořád vrací a vrací aby stále nacházela vděčné obecenstvo.

Pokud se chcete podívat na další příklady, zkuste povedený český www.hoax.cz, který už mnoho let hoaxy dokumentuje. V zahraničí existuje například www.hoax-slayer.com, www.hoaxbuster.com či dokonce muzeum hoaxů na na www.hoaxes.org.

PS: Hoax není fake news, viz Co je to fake news?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky