@365tipu

TIP#1836: Co to znamená CLI?

CLI je zkratka z Command Line Interface a používá se pro cokoliv kde je ve hře příkazová řádka (command prompt) a nikoli nějaké grafické (GUI) rozhraní. Ve Windows to tedy může být CMD či PowerShell a v Linuxu všechny různorodé podoby přístupu přes shell – Terminal, xterm, Gnome terminal, Konsole, iTerm, iTerm2, SSH, TMUX a řada dalších možností. Původní DOS měl vlastně také pouze CLI (COMMAND.COM).

CLI sice neumí grafické vychytávka jako je známe z Windows, Mac OS či různých forem GUI v Linuxu ale i v textové podobě toho umí docela hodně – ale to už vlastně neprobíhá v CLI, ale v nějakém software/aplikaci. Výhoda CLI je hlavně v tom, že bezproblémové funguje na dálku a nevyžaduje slušné připojení k Internetu.

CLI můžete najít i v některých programech/aplikacích kde umožnují program ovládat a také případně „skriptovat“. Což je další podstatná výhoda CLI – prakticky vždy je možné vytvářet skripty (dávkové soubory ve Windows, CMD/BAT) ve kterých je možné řetězit sekvence příkazů.

TIP: V Aplikace pro Linux, pro které nebudete potřebovat GUI, prostě jenom terminal najdete řadu užitečných aplikací co fungují v CLI

V CLI se píší příkazy a vždy mají formu příkaz [přepínače] [parametry] – přepínače většinou začínají znaky – (či –) nebo /.

Další užitečnou charakteristikou CLI je možnost využívat přesměrování výstupu – to co je výstupem ze spuštěného příkazu totiž můžete pouštět do jiného příkazu (zpravidla pomoci |), ukládat do souboru nebo odesílat na výstupní zařízení (pomocí > a >>). Stejně tak je možné do příkazu pustit vstup z nějakého souboru (pomocí <).

TIP: Jak na Mac/MacBooku otevřít Terminal (příkazovou řádku) a Jak rychle otevřít příkazovou řádku Windows jako správce? vás naučí jak se do příkazové řádky dostat

Často používané příkazy (včetně parametrů i přepínačů) je v CLI zpravidla možné ukládat do podoby aliasů a ušetřit si tak čas místo jejich opakovaného vypisování.

CLI také v jedné příkazové řádce běžně umožňuje uvést více příkazů, které se postupně vykonají (často pomocí &&).

Práci v CLI usnadňuje i historie vykonaných příkazů (většinou lze procházet pomocí šipek, ale může jít i o jiné zkratky).

TIP: V Co je nového v příkazovém řádku ve Windows 10? A jak se dá ovládat? se můžete podívat co všechno jde dělat v CLI ve Windows. V  novější podobě viz K čemu je ve Windows PowerShell a kde ho tam najdu?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky