@365tipu

TIP#499: Co je to vaporware?

Čas přidat něco nového do zdejšího jazykového koutku a vysvětlit další z mnoha různorodých „ware“ věcí. Vaporware je, zejména v počítačovém světě, označení pro produkt (hardware či software), ale i služby, který byl oznámen veřejnosti, ale nikdy nebyl vyráběn a většinou ani nikdy nebyl oficiálně ukončen. Od počítačů se toto označení časem dostalo i do jiných oblastí. Samozřejmě má poněkud hanlivé zabarvení.

Dnes se vaporware často objevuje v rámci crowdfundingových kampaní, ale je běžné, že na vaporware naletí investoři, nasypou peníze do společnosti, která možná ani nikdy neměla v úmyslu cokoliv uvést na trh, jen byl někdo chytrý a pomohl si k cizím penězům.

K vaporware ve velmi silné míře patří i odpovídající tlak Public relations, protože k rozšíření a zviditelnění je potřeba nachytat novináře. Ti se, mimochodem, nechávají nachytat často a velmi snadno.

Zajímavé heslo vaporware  najdete v anglické Wikipedii, hovoří i o historii tohoto slova, ale také je zde názor, že jde o slovo, které je často nadužívané i zneužívané.

Když se podíváte například do The Top 15 Vaporware Products of All Time, tak najdete poměrně dost příkladů produktů, které jsou příklady vaporware. Zajímavé může být i to, že řada z dřívějších vaporware se stala fiaskem možná hlavně proto, že tehdejší technologie nebyly dostačující.

Nutno dodat, že vaporware se opravdu dost často používá nepřiměřené, tam kde se někdo snaží shodit nějaký produkt či službu, která ve skutečnosti vaporware není.

A Look Back At 11 Years Of Microsoft Vaporware Announcements At CES pro změnu ukáže, že je to paradoxně Microsoft, kde se řada jím oznamovaných produktů dostala mezi varpoware. Ale také to, co už bylo řečeno, že to co dříve mohlo být vaporware (Xbox, například) se o mnoho let později může stát úspěšné.

V Česku mimochodem máma také vlastní vaporware, jeden z ještě stále „vaporizujících“ příkladů je Noteslate (viz rok 2011 s  Noteslate se více a více blíží označení vaporware a Martin Hašek: Skutečnost je někde uplně jinde)

Pokud byste hledali český překlad slova vaporware (někdy i vapourware), tak můžete narazit například na mlžný produkt. Což asi uznáte, je poněkud nepoužitelné.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky