TIP#996: Jak zjistím Facebook ID?

Facebook ID je číselný identifikátor účtu na Facebooku. Lépe řečeno, je to identifikátor jakéhokoliv „objektu“ na Facebooku a ID mají jak uživatelé (jejich profily), tak firemní profily (Stránky), Skupiny, Místa i další záplava velmi různorodých objektů.

Facebook ID uživatelského profilu je hlavně unikátní identifikátor a zůstává s profilem po celou dobu jeho existence. Ani po smazání profilu se nemůže totéž ID objevit u jiného profilu. Hraje podstatnou roli ve Facebook API, protože se pomocí něj přistupuje k údajům o profilu.

POZOR: V roce 2021 je většina níže popsaných cest jak zjistit Facebook ID nefunkční. V nové podobě Facebooku je prakticky kompletně pryč nebo skryté v kódu.

Jedna ze snadných cest jak zjistit Facebook ID je vzít adresu profilu (tedy například www.facebook.com/Daniel.Docekal) a vložit ji do políčka na findmyfbid.com.  Po odeslání vám to prostě řekne ID. V uvedeném příkladu je to 570949930

Zjistit ho můžete i tak, že si zobrazíte váš profil (kliknete na Timeline na www.facebook.com/me) a bezprostředně za lst= je uvedeno vaše Facebook ID (až do %3A oddělovače).

Příklad: facebook.com/Daniel.Docekal?lst=570949930%3A570949930%3A1516343021

Využít můžete ještě Graph API Explorer a rovnou kliknout na Submit, protože první otevření má přednastavené me?fields=id,name – dostanete tedy odpověď obsahující vaše ID a vaše jméno. Místo onoho „me“ případně můžete dávat „krátké“ adresy lidí i Stránek – zjistí vám to odpovídající ID.

2018-01-19 07_28_12-Graph API Explorer - Facebook for Developers.png

Jak ale zjistit tohle číslo u cizího profilu? Výše uvedená služba to často neumí a Facebook většinu výskytů Facebook ID skryl.

  • Zobrazte si profil u kterého to chcete zjistit, vyvolejte si pohled na zdrojový kód (F12) a pak vyhledejte profile_id hned vedle nalezeného najdete Facebook ID
  • Zobrazte si About onoho profilu a v URL najdete Facebook ID jako druhé číslo v řetězce za lst= (oddělovače jsou tam %3A). První je mimochodem vaše vlastní Facebook ID.

TIP: V Jak zjistím ID Stránky na Facebooku? se můžete naučit jak zjistit ID pro Stránku (Page).