TIP#116: Jak převést Facebookový osobní profil na Stránku. A proč to spíš nedělat.

Na Facebooku jsou oddělené osobní profily od firemních. Ty druhé znáte pod názvem Stránka a nabízejí různé vychytávky, které osobní profily nemají (zejména statistiky). Ale také nabízejí absurdně nízký reach, tedy dosah příspěvků, protože Facebook firmy chce co nejvíce přimět k placení. Osobní profily jsou omezeny 5 000 přáteli coby maximum, ale mají neomezený počet sledujících. A je, samozřejmě, zakázáno je používat pro firmy. Osobní profil prostě musí být žijící osoba.

Občas se vyskytne potřeba převést osobní profil na Stránku – je dobré vědět, že to jde (o kousek níže poradíme jak), ale také že to nemusí být zrovna dobrý nápad. Přeci jenom osobní profily mají reach aspoň v desítkách procent (ano, vaši přátelé nikdy neuvidí všechno co napíšete). Převodem na Stránku tak přijdete o řadu věcí (ale některé získáte). Takže než se něco takového rozhodnete udělat, je opravdu vhodné si to pořádně rozmyslet.

PŘIPOMENUTÍ: Osobní profil na Facebooku není jen tak zbytečně osobní. Pravidla užívání jasně říkají, že může být použit pouze pro skutečné (žijící) osoby, nikoliv pro firmy, instituce či organizace. Marno dodávat, že na českém Facebooku najdete tisíce firem, které používají osobní profil místo Facebook Page.

Jak převést osobní profil na Stránku

POZOR: Někdy v únoru 2016 se níže popsaná funkčnost změnila a nepřevádí, ale pouze zkopíruje informace z osobního profilu do Stránky. Osobní profil zůstane, což je nakonec vcelku logické – ke správě vzniklé Stránky ho stále budete potřebovat. O pár měsíců později „převodu“ začal Facebook říkat „Create a Facebook Page Based on Your Profile„, tedy „Vytvoření Stránky založené na vašem profilu“.

Migrace Profilu na Page se postará o převod přátel na fanoušky (nejpodstatnější věc) a navíc přenese ještě profilovou fotografii (tu jednu fotografii, nikoliv všechny fotografie uložené v profilu). Nepřevedou se tedy fotografie, poznámky, foto-alba, videa, odkazy, statusy ani cokoliv dalšího. Pokud chcete informace z původního profilu získat a uložit – Stáhněte si svůj kompletní Facebook profil ještě předtím, než provedete migraci.

[19.08.21] POZOR, níže uvedený odkaz pro převod nefunguje byť nápověda na něj stále odkazuje.

Vlastní převod je snadný, prostě se vydejte na Profile to Business Page Migration a můžete se do toho pustit. Případně si o tom ještě více přečíst v nápovědě, viz Převod profilu na Facebook Stránku.

facebook-profile-page-migrate

DOPORUČENI? Chcete-li nějaké doporučení, tak v žádném případě nepřevádět osobní profil na Stránku pokud jste opravdu osoba. Pokud jako firma „omylem“ používáte osobní profil, tak určitě převést, protože riskujete zrušení účtu (dříve nebo později vás někdo prostě udá).

Co byste měli ještě vědět

Nově vytvořená Stránka se bude jmenovat stejně, jako se jmenoval váš osobní profil. Po vytvoření si pak osobní profil přejmenujte tak, aby se jmenoval jako vy. A jméno vzniklé Stránky můžete upravit (už neplatí nemožnost přejmenovat Stránku).

Nezapomeňte, a je dobré to připomenout, nic z vašeho osobního profilu se nepřenese, žádné fotografie, žádné příspěvky, žádné odkazy, poznámky, fotoalba, nic.

Pokud jste převod udělali „omylem“, tak můžete požádat o převod zpět.

TIP: Osobní profil má sice limit 5 000 přátel, ale sledující nijak omezení nejsou. Můžete mít „osobních fanoušků“ přes sledování kolik chcete. Sice nemáte na osobním profilu k dispozici analytické informace a různé další „firemní“ vychytávky, ale také nejste omezení oním drastickým (nule se blížícím) dosahem příspěvků.