@365tipu

TIP#796: Co udělat s omylem založeným osobním profilem jako firemním (na Facebooku)?

Možná se vám podařilo založit „firemní“ profil ve formě osobního. Poznáte to lehce, nespravujete Stránku, ale profil do kterého se přihlašujete se tváří jako firemní. Nemá vaše jméno a příjmení, což dost zásadně odporuje Pravidlům. Ale také vás to dost zásadně připravuje o všechny možnosti, které firemní profily (stránky) mají. Informace o návštěvnosti a úspěšnost, možnost využívat reklamu, přidávat aplikace, mít více správců a řadu dalších věcí.

Největší problém ale je, že používáte osobní profil jako firma a zásadně tím porušujete Pravidla – až na to jednoho dne Facebook přijde (například to nahlásí váš konkurent), tak vám ten falešný firemní profil smažou a vůbec se s vámi nebudou bavit.

2017-05-19 07_08_24-Doručená pošta - 365tipu@gmail.com - Gmail
Takto můžete dopadnout, pokud budete dělat věci v rozporu s Pravidly.

Urychleně byste měli vše začít používat správně, tedy vy sami (jako člověk) používat Facebook pod svým vlastním osobním profilem – ten si založte vůbec jako první. Pokud se „bojíte“ o soukromí, tak vůbec nemusíte nic Facebook o sobě říkat (nedělejte si iluze, stejně o vás ví i věci, které vy sami ani netušíte).

Profil si založíte snadno tak, že se odhlásíte z onoho falešného firemního a prostě si na vstupní stránce www.facebook.com založíte nový soukromý účet. Použijte k tomu váš soukromý mail (mail pod kterým jste zakládali onen falešný firemní použít nemůžete) a nezapomeňte si účet ochránit dvoufaktorovým ověřením (viz Jak ochránit účet na Facebooku proti hacknutí? Dvoufaktorovým ověřením přihlášení)

První možnost: S použitím převodu osobního profilu na Stránku

POZOR: S novou podobu Facebooku z roku 2021 se níže popsaný postup zkomplikoval, pomůcka pro převod není dostupná.

Pak se odhlaste a přihlaste zpět k falešnému firemnímu profilu a převeďte ho na Stránku – tohle už je popsané v Jak převést Facebookový osobní profil na Stránku.

2017-05-25 07_27_10-(88) Facebook.png

V krátkosti prostě přejdete na www.facebook.com/pages/create/migrate (od roku 2021 není dostupné) a proces dokončíte – na konci budete mít stále původní „falešný“ profil a nový firemní profil (tomu se ale říká Stránka), jehož správce je původní falešný profil. Ten původní falešný si přejmenujte, klidně si vymyslete nějaké jméno, bude vám sloužit jako záložní, pro případ že by se něco stalo s jinými správci. V žádném případě ho ale nenechávejte s původním firemním jménem, zbytečně by se objevoval ve vyhledávání a mátl lidi.

Pak se vydejte do nově založené Stránky a přidejte váš skutečný osobní účet jako dalšího hlavního správce a přečtete si i Stránka na Facebooku nikdy nesmí mít jen jednoho správce. Hodně důležité pravidlo. (byť v tuto chvíli bude vaše Stránka mít správce dva, takže tohle máte v zásadě hotové).

POZNÁMKA: Tento způsob, tedy „převod“ má smysl snad jedině, pokud byste v osobním profilu vydávajícím se za firemní měli nějaké velké množství přátel (fanoušků). Ty vám totiž do nové stránky proces převede jako fanoušky

TIP: Jak založit firemní profil na Facebooku?

Lepší možnost: Přes založení nové Stránky, převod raději vynechte

Tenhle předchozí krok nemusíte absolvovat, on totiž převod je dost k ničemu, protože nepřevede příspěvky, fotky ani nic dalšího. Můžete místo toho prostě jenom přejmenovat onen falešný profil, tak aby se nejmenoval jako vaše firma a nepletl se do vyhledávání.  A místo převodu si prostě pod novým osobním účtem založíte tolik potřebnou firemní Stránku – to můžete udělat na www.facebook.com/pages/create.  A pomoci vám může zdejší Průvodce založením Stránky na Facebooku (má několik dílů)

Pokud jste šli přes založení zcela nové Stránky, tak i tady pozor na to, že Stránka na Facebooku nikdy nesmí mít jen jednoho správce. Hodně důležité pravidlo. Přidejte si jako další správce třeba své kolegy. Nebo si tam přidejte onen váš falešný původní účet, ten co jste ale rozhodně nezapomněli přejmenovat. Mimochodem o změně jména na Facebooku je řeč v tipu Jak na Facebooku změnit jméno? Kde si přidat rodné příjmení?

Osobně bych opravdu doporučoval tuto druhou variantu – tedy ve skutečném pořadí jako

  1. Přejmenovat falešný firemní účet
  2. Založit si osobní účet
  3. S pomocí osobního účtu založit novou Stránku.

Později pak můžete onen přejmenovaný falešný účet smazat (viz Jak smazat účet z Facebooku?). Případně, nechcete-li ho přejmenovávat (je s tím spojené jisté riziko, že vám to zamítnou nebo zjistí, že jste ho používali v rozporu s Pravidla), tak ho prostě smazat hned.

TIP: Jak na Facebooku sloučit dvě (duplicitní) Stránky? prozradí jak fanoušky z jedné stránky převést do jiné. Je to ale velmi komplikované.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky