@365tipu

TIP#270: Co mám dělat, když se mi nelíbí obsah účtu, který sleduji (na Twitteru)?

Dne je to další takový ten typicky krátký tip (což má to nebezpečí, že se to může proměnit v delší povídání). Ono je to totiž prosté. Na Twitteru neexistuje ona oboustranná „povinnost“ být přáteli (na Facebooku už dlouho také ne, ale lidé to pořád netuší), takže pokud sledujete někoho kdo píše věci, které vidět nechcete, tak není nic snazšího, než ho přestat sledovat. Prostě ho odsledujte, dejte unfollow. A je to.

Můžete ho případně ještě ztlumit (mute) a sledovat dál (viz Blokovat nebo tlumit na Twitteru? A jak zacházet s otravnými lidmi?), ale nějak tak to moc smyslu nedává, proč byste ho tlumili, když ho prostě můžete přestat sledovat. Ještě pokročilejší je zablokování, ale to už pak obnáší to, že ani on (či ona) vás nebude moci sledovat a přestane vás vidět.

2015-09-27 07_50_03-Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) _ Twitter

Čas od času potkáte na Twitteru (či jinde na sociálních sítích) nějaké ty dobráky, kteří vám budou určovat o čem smíte psát, jak často smíte psát. Dost zvláštní přístup, nikdo je nenutí aby vás sledovali nebo vás měli v přátelích – takže jim prostě doporučte, ať vás přestanou sledovat. Váš profil je prostě váš, není někoho jiného. Je dobré vědět, že na Facebooku postačí vyhodit dotyčného z přátel, na Twitteru mu můžete pomoci tím, že ho zablokujete a pak odblokujete (zruší se tím to, že vás sledoval).

Ještě je tu ta mezní situace, že „nelíbí obsah“ může znamenat třeba to, že účet šíří viry, pornografii, nenávist, xenofobii. V takových případech je to těžké, protože sice můžete takové lidi/účty nahlásit, ale moc platné to nebude. Provozovatelé Twitterů či Facebooků ignorují prakticky cokoliv a nahlašování musí probíhat od řady dalších účtů, dlouho dobu a opakovaně. Navíc nikdo na druhé straně nerozumí tomu, o čem nějaké ty české účty píší. Hlásit něco takového Policii ČR je také dost marné, nemají žádné možnosti zjistit kdo případně nějaký ten falešný účet tvoří, žádný Facebook či Twitter se s nimi bavit nebude.

Co dělat v tomto případě? Tady prostě účet nahlaste a zablokujte si ho, nic víc dělat nemůžete.

PS: Ano, tenhle tip je v zásadě absurdní. Ale svět umí být absurdní a otázku „co dělat, když se mi nelíbí obsah účtu, který sleduji“ budete pravidelně potkávat. Lidé jsou prostě bezradní, ale také v zásadě nepoučitelní.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky