@365tipu

TIP#616: Jak na Facebooku vytvořit anketu?

Anketa byly dlouho součást běžné funkčnosti Facebooku pro osobní profily. Ještě někdy před pár lety  byly ankety možné i na Stránkách, tedy firemních profilech. Z obou míst byly ankety (hlasování) odstraněny a někdy až v roce 2017 se objevily zpět na osobních profilech a následně i Stránkách ale v pozměněné podobě. Možnost kde lze stále na Facebooku vytvářet ankety v původní podobě jsou Skupiny (Groups) a Události (Events).

POZOR [01.09.20]: S novým designem Facebooku se ztratily Ankety i Poznámky. A zatím to vypadá že nadobro.

Ve Skupině a v Události máte v poli pro vkládání příspěvku nahoře možnost kliknout na „Vytvořit anketu“ a pak už stačí pouze napsat otázku a přidat možné volby (funguje v nich mimochodem našeptávač, ale žádný význam nemá). V „Možnosti ankety“ můžete povolit i přidávání dalších možností odpovědi či povolit výběr více možností.

2016-09-25 12_16_38-Start.png

Ankety umožňují hlasovat u určité možnosti (jedné nebo více, případně přidat vlastní) a jako všude jinde i zde fungují komentáře, reakce a sdílení. V menu ankety (po zveřejnění) lze komentáře vypnout a již zveřejněnou anketu je možné opravovat. A nutno dodat, že anketa/hlasování může mít pouze jednu otázku – chcete-li něco více, tak se budete muset vydat směrem k externímu řešení (viz níže).

2016-09-25 12_18_30-Start.png

Anketa vytvořená ve Skupině je sdílitelná na osobní profil či Stránku, pochopitelně za předpokladu, že je skupina veřejná. Je to jediná cesta, jak anketu dostat na Stránku či osobní profil poté, co byly odtud odstraněny.

Paradoxní na zrušení ankety v osobních i firemních profilech je, že Facebook právě tehdy ankety doplnil do Messengeru (v rámci skupinového chatu), byť to vypadá, že pouze v USA. A nevypadá to, že by se snad měly objevit zpět přímo v jiných místech.

Osobní profily a Stránky získal možnost vytvářet ankety znovu v roce 2017, ale mohou mít pouze dvě možnosti a Facebook předpokládá, že je budete doplňovat animovanými GIFy nebo obrázky (bez výběru obrázku nebo GIFu není možné anketu vytvořit).

2018-04-06 15_25_41-(95) Facebook.png

Nastavit se dá jenom doba trvání (den, týden, bez omezení, do určitého data). Příspěvek s Anketou není možné propagovat. Vizuální podoba ankety je vidět níže, dvě otázky vedle sebe.

2018-04-06 15_29_57-(95) A další testovací stránka - Hlavní stránka.png

TIP: V Jak fungují ankety (hlasování) na Twitteru? zjistíte, že Twitter ankety umí. Jsou sice omezené a třeba do Tweetdecku je dodnes nedoplnil, ale najdete je tam. A čas od času jsou dobře použitelné. Podobně v Jak na Instagramu udělat anketu? se dozvíte jak na ankety na Instagramu.

Externí řešení anket

S pomocí aplikací na Facebooku je možné vytvářet stále ankety, ale bude to vyžadovat buď přidání aplikace ke Stránce, nebo odkaz na anketu mimo Facebook.  Můžete zkusit třeba Survey (také jako Poll) či jiné Poll, ale existuje jich záplava a přiznám se, že bych nešel ani do jedné. Dost dobře se totiž nedá poznat zda jim lze důvěřovat.

Vytvářet ankety umí například SurveyMonkeywww.surveymonkey.com – ale nepočítejte s tím, že by se daly sdílet na Facebooku v plné podobě ankety. Vytvořená anketa bude odkazem na tuto službu, byť je zde k dispozici určitá integrace.  Podobně dopadnete u dalších služeb tohoto typu – Typeform, Zoho Survey či Survey Gizmo. Osobně bych ale nejspíš volil Google Docs a tamní možnost Google Forms,

Tak jako tak, tohle (nástroje pro vytváření anket/hlasování online) asi bude časem námět na samostatný tip.

TIP: Co všechno byste měli vědět o Skupinách (Groups) na Facebooku? je rozsáhlý návod ke Skupinám a najdete v něm i odkazy na další samostatné tipy.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky