@365tipu

TIP#1523: Jak z iPhone na Facebooku vytvořit 3D fotku?

Pokud máte iPhone 7 Plus, 8 Plus, X, XS, XS Max, 11, 11 Pro, 11 Pro Max (modely co mají alespoň dvě čočky) tak můžete z portrétních fotek udělat 3D fotky na Instagramu – tedy takové ty co se při prohlížení newsfeedu dají mírně naklánět a mají „3D“ efekt.

Stačí vyfotit fotografii v režimu Portrét/Portrait. Při vkládání na Facebooku v mobilní aplikaci pak na takové fotografii uvidíte indikátor „3D“-

20200101_113753000_iOS.jpg

V dalším kroku se Facebook zeptá, zda ji chcete převést na 3D fotku.

Pro starší modely (tedy například také pro iPhone Xr) můžete využít Omnivirt 3D Photo Creator – půjde to udělat s každou fotkou, která má informaci o hloubce (což zajišťuje právě focení v portrétním režimu).

POZOR: Na konci února 2020 Facebook oznámil, že 3D fotky je nově možné vytvářet i z klasických libovolných fotek.  Viz 3D fotky na Facebooku už nevyžadují portrétní režim

TIP: K focení se vám u iPhone bude určitě hodit Co je to Live Photo na iPhone a jak s tím pracovat? a K čemu je dobrý „burst“ režim (mode) při focení na iPhone a jak ho zapnout

3D fotografie je možné vkládat jak na osobní profily, tak na Stránky či Skupiny. Pokud byste snad 3D fotku chtěli z Facebooku stáhnout a dál použit, tak bohužel, toto možné není. Stejně tak je možné mít v jednom příspěvku pouze jednu 3D fotku a není je možné přidávat do Alba. Na Stránkách je nejde podpořit placením a ani je nejde využít v inzerci na Facebooku. Ostatně viz How do I create a 3D photo on Facebook?

3D fotky nejsou totéž co 360 stupňové fotografie. Ty umí Facebook vytvářet z panoramatických fotografií.

Jak to vypadá se můžete podívat třeba na tomto příspěvku nebo na tomto příspěvku. Občas to má i zábavné vedlejší efekty, jako například zde a zde.

PS: Přímo je to opravdu možné jenom z iPhone a jenom z výše uvedených modelů. Jde čistě o specifickou funkčnost Facebooku.

TIP: Další tipy pro iOS, iPadOS i Apple Watch najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky