@365tipu

TIP#847: Stránky na Facebooku mohou mít vlastní Skupiny. Jak to zapnout a jak to funguje?

Mark Zuckerberg je přesvědčený, že svět zachrání komunity vytvářené ve Skupinách (Groups) na Facebooku. Což je jeden z důvodů, proč je někdy od června 2017 na „firemních“ Stránkách možné připojit skupinu či vytvořit připojenou Skupinu. Předpokládá se, že si Stránka vytvoří nějaké místo, kde bude mocí lépe komunikovat s užším okruhem/výběrem fanoušků (nad určitým konkrétnějším tématem)

Než se do něčeho takového vehementně pustíte, tak malá poznámka – Skupiny rozumně fungují do 5 000 členů, pak nastupují zásadní omezení (viz Jaká omezení má Skupina na Facebooku? Co se stane, když má příliš mnoho členů). Je velmi pravděpodobné, že tahle omezení se dostaví postupně ještě dříve, protože Facebook nebude chtít firmám umožňovat mít příliš dobrý dosah přes Skupiny. Stránky jsou totiž co se dosahu a bezplatného použití týče zásadně omezované. Na Skupiny něco takového do pár měsíců dorazí také.

Pořídit si Skupinu (či Skupiny) ke Stránce bude znamenat, že musíte hlídat další profil, starat se o něj, moderovat, řešit spam a nevhodný obsah. Pochopitelně jej také musíte něčím plnit, zviditelňovat ho a starat se aby měl více a více členů. Dobře si rozmyslete, zda něco takového má smysl a budete na to mít kapacity.

TIP: Ke Skupinám tu máme pár další tipů: Zrušili mi skupinu na Facebooku, co s tím?, Za přijetí do Skupiny na Facebooku se (veřejně) neděkuje, Jak přejmenovat Skupinu na Facebooku a Jak zrušit Skupinu na Facebooku. Mohou se vám hodit.

Jak mohu přidat/připojit Skupinu k mé Stránce

2017-07-30 12_01_45-(1) 365tipů - Home.png

Jděte na vámi spravovanou Stránku a pokud v levém menu vidíte Groups/Skupiny, tak klikněte. Tam můžete vytvořit novou skupinu nebo přidat nějakou, kterou již spravujete. Stejně tak odpojovat dříve přidané Skupiny. Na tomtéž místě vaši fanoušci uvidí co je připojeno.

V Skupině připojené ke Stránce se vaše Stránka objeví jako „uživatel“. Znamená to, že budete ve Skupině moci komunikovat nikoliv vy jako člověk, ale jako Stránka, tedy značka. Členem udělá jak Stránku, tak vás coby Správce. Pokud budete Skupinu vytvářet, tak si nezapomeňte nastavit správně „soukromí“ Skupiny (přednastaveno je Tajné, takže případně později nezapomeňte odemknout).

V Skupinách připojených ke Stránkám je v pravém sloupci vidět, k jaké Stránce jsou připojeny.

Co dělat, když v menu Groups/Skupiny není

Jděte do Nastavení/Settings Stránky a pokračujte do Edit Page/Upravit Stránku a nejpve zkuste (uplně dole) Přidat kartu/Add a Tab. Pokud tam uvidíte Skupiny/Groups tak máte vyhráno a stačí jenom přidat. A případně poté upravit pořadí karet.

2017-07-30 11_58_44-(1) 365tipů Settings.png

Pokud tam Skupiny/Groups není, tak klikněte nahoře na Použít výchozí karty/Use default tabs a poté znovu vstupte do Přidat kartu/Add a Tab a je skoro jisté, že tam Skupiny/Groups najdete. Budete si poté sice muset znovu nastavit vlastní pořadí karet (a vypnout ty co nechcete), ale tohle je opravdu jediná cesta jak Skupiny na Stránku dostat. V Jak na Karty v nové podobě Stránek na Facebooku? najdete případně více informací o tom jak fungují katy.

Co je dobré vědět o připojených Skupinách

Příspěvky vložené do Skupiny se neobjevují mezi příspěvky na Stránce. Ze záložky Skupiny/Groups je případně můžete na Stránku nasdílet upoutávku na Skupinu a příspěvky ze Skupiny (pokud jsou veřejné) můžete sdílet jako cokoliv jiného na Stránku. Karta Skupiny/Groups nemá jinou podobu, než záznam v menu.

Skupin může Stránka mít připojeno víc, existujících i nově vytvořených. Maximální počet připojených skupin je 200.

Odpojit Skupinu můžete pouze v Skupiny/Groups. Připojit zpět můžete kdykoliv znovu.

Není možné mít jednu Skupinu připojenou na více Stránek.

V Nastavení/Settings Stránky není nic, co by se týkalo Skupin.

V Přehledy/Insights u Stránky nic o Skupinách nehledejte. Samotné Skupiny žádné pokročilejší statistiky nemají, u jednotlivých příspěvků je možné vidět informace kolika členům Skupiny se zobrazily.

Jako kdo/co vkládáte/komentujete/lajkujete můžete ovládat klasickou volbou pro identitu. Přednastavené je, že budete vkládat za vaši Stránku. A tady viz i Jak změnit název Skupiny připojené k Stránce na Facebooku?

Záložka Skupiny/Groups není přístupná ne-uživatelům (nepřihlášeným návštěvníkům) Facebooku. Logické, protože Skupiny jsou založené na „povinném“ členství.

Pokud jste správce (Správce a Editor, nikoliv  nižší úrovně) Stránky tak budete automaticky mít práva správce u připojených Skupin. A to i bez toho, aby byli členy Skupiny (stanou se pokud je přidáte jako správce Stránky)  – do Skupiny samozřejmě vkládají jako Stránka (viz výše).  Členy se stát mohou o samostatně, stejně jako mohou přestat být členy. Pokud Správce Stránky odstraníte, zůstane členem Skupiny (a ztratí práva v ní).  Celé je to dost zmatené a nedokumentované.

Vše ostatní u Skupin zůstalo beze změny, včetně všech omezení a vychytávek. S novější verzi Skupin je možné vkládat příspěvky i v oné grafické podobě jako na osobních profilech, byly doplněny živá videa, stále je to jedno z mála míst, kde zůstaly Ankety (viz Jak na Facebooku vytvořit anketu?) a jediné místo, kde je možné nahrávat soubory. Skupiny mají vlastní Události/Events stejně je má Stránka (viz Co jsou to Události na Facebooku. Znamená něco, že někdo je „přihlášený“ k události na Facebooku?).

TIP: Co všechno byste měli vědět o Skupinách (Groups) na Facebooku? je rozsáhlý návod ke Skupinám a najdete v něm i odkazy na další samostatné tipy.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky