TIP#671: Jak na Karty u Stránek na Facebooku?

Někdy v průběhu listopadu 2016 Facebook uvedl novou podobu Stránek na Facebooku založenou na Kartách (stále jako Tabs v angličtině) a bohužel natvrdo umísťujících vybrané karty do horní části Stránky, aniž by bylo možné je odtamtud odstranit. Celý systém Karet je navíc zásadně zmatený a nesmyslný. Založený je na tom, že si Facebook vynucuje, abyste na počátku Stránky měli fotky a videa. A to bez ohledu na to, jestli něco takového vůbec dává pro vaši Stránku smysl.

Ke správě karet se se dostanete přes Nastavení -> Upravit Stránku. Tam je možné jednak zvolit „Použít výchozí karty“ a získat nějaký předdefinovaný stav nebo (pokud tuto volbu máte vypnutou) volit pořadí karet přetahováním (drag & drop). Některé z karet mají v Nastavení (vpravo vedle názvu karty) možnost je vypnout, ale týká se to pouze několika karet. Ve výchozí podobě jsou některé vypínatelné karty vypnuty (například Poznámky).

2017-03-09 19_04_35-Start.png
Jedna z prvních podob
Poslední (léto 2022) podoba, která směřuje ke konci tak jako tak, nový dvousloupcový vzhled stránek („new experience“) už toto nepodporuje.

Je také důležité vědět, že Karty mají tři možná umístění – v levém menu, v prostředním sloupci a v pravém sloupci. Vy sami ale nemůžete ovlivnit kde Karta bude, pozice je dána samotnou Kartou a rozhoduje si o tom Facebook sám. Některé karty budou vždy v prostředním sloupci (Foto, Video, Příspěvky například) a není možné se jich zbavit.

 PoziceVypnutelnáPoznámka
Hlavní stránkaStředNeVe skutečnosti není Kartou, jde jen o adresu vaší Stránky jako takové
Události (Events)Vpravo či uprostřed (a v menu)AnoPokud není žádná čerstvá událost, tak se vůbec Karta uprostřed neobjeví, ale spolehnutí na to není. V pravém sloupci se navíc objevuje jen občas a v podobě „Nadcházejících“
Poznámky (Notes)Střed ( a v menu)AnoPokud budete mít nějaké dostatečně čerstvé Poznámky, bude Karta uprostřed, jinak pouze v menu.
PříspěvkyStřed (a v menu)NeJde pouze o dva aktuální příspěvky bez možnosti přizpůsobení a s řadou nových problémů
VideaStřed (a v menu)Ne 
FotkyStřed (a v menu)Ne 
InformaceVpravo (a v menu)Ne 
To se mi líbíVpravo (a v menu)Ne 
Hodnocení (Reviews)Střed (a v menu)AnoV samotné Stránce pojmenované jako Recenze
SlužbyStřed (a v menu)AnoFunkčnost dříve schovaná ve volbě pod-pod-kategorií Stránky.  Pokud si Služby nadefinujete, budou v prostředním sloupci
ObchodMenuAnoNová funkčnost také zhruba od listopadu 2016 hodící se pro obchody nemající víc jak zhruba deset položek.
SkupinyMenuAnoNovinka od 06/17, viz Stránky na Facebooku mohou mít vlastní Skupiny. Jak to zapnout a jak to funguje?

Mimo tyto špatně uspořadatelné Karty se na Stránce ještě budou objevovat Příspěvky návštěvníků (pravý sloupec), Vyhledávací políčko (pravý sloupec), Tipy pro stránky (pravý sloupec, ale uvidí to pouze správce) a různorodé informace o stránce (také v pravém sloupci).

TIP: V březnu 2017 základní nový vzhled Stránek dorazil i coby změna vzhledu profilu. Viz Jak se změnil osobní profil na Facebooku v březnu 2017?

Nelze mít stránku jen s timeline

Zásadní problém nové podoby je ten, že timeline, tedy reálná posloupnost příspěvku Stránky je až na konci, vždy až poté, co se vyčerpají všechny Karty. S ohledem na nemožnost vypnout Příspěvky, Videa a Fotky je jasné, že se dnes už prakticky nikdo k starším příspěvkům nedostane – Facebook je navíc zobrazuje až po dorolování dolů a buď kliknutím na odkaz nebo delším čekání.

To kde se Karta objeví je navíc poměrně náhodné – viz třeba Poznámky, které se uprostřed objeví pouze pokud máte nějakou novější Poznámku (možná i pokud máte nějakou Poznámku s novějším engagementem). Podobně je to u Událostí, na některých stránkách bude Karta Události vidět i když je prázdná, jinde se prostě ukazovat nebude.

Nová podoba je v zásadě neovladatelný chaos, kde není jisté kde se Karta objeví ani zda se vůbec objeví. Jisté je jenom to, že Fotky a Videa se vždy zobrazí ve středním pruhu, bez ohledu na to jestli to dává smysl nebo nedává. Původní Timeline Stránky je potlačena (v nejpříznivějším případě se vám podaří nahoru dát dva aktuální příspěvky bez možnosti přizpůsobení).

Jediná možnost jak odstranit karty Fotky a Videa je nemít žádné fotky či videa. U videí to jde celkem snadno, bohužel fotografie budete mít vždy – minimálně profilovou a v záhlaví.

POZNÁMKA: V angličtině jde o Tabs, tedy stále o původní názvosloví v podobě záložek. Dobré vědět, pokud budete něco k tématu hledat. Důležité je to i proto, že mezi Karty můžete stále přidávat aplikace.

Správa oddílů – pořadí pravého sloupce

Ještě stále je možné ovlivnit samostatně pořadí oddílů v pravém sloupci, ale opět pouze částečně – některé z tamních Karet (oddílů) mají vpravo nahoře symbol tužky a tím můžete vyvolat Správu oddílů. Tam je ale možné pouze měnit pořadí následujících Karet (oddílů)

 • Nadcházející události
 • Příspěvky návštěvníků
 • Lidem se také líbí
 • To se mi líbí

2017-03-09 19_08_14-Start.png

Templates nebo Šablony

2016-12-04 18_35_19-Aprílové vtípky v českých médiích Settings.png

ve Spravovat karty (Edit Page v anglické verzi)  ještě objevuje Templates/Šablony s možností výběru z několika předdefinovaných rozložení. Ovlivněny budou i knoflíky pod obrázkem v záhlaví. K dispozici je

 • Standard (Příspěvky, Videa, Foto, Informace, To se mi líbí) a (Líbí, Sledovat, Zprávy a Sdílet)
 • Shopping (Příspěvky, Fotky, Obchod, Videa, Události, Informace, To se mi líbí) a (Líbí, Sledovat, Zprávy a Sdílet)
 • Venues (Události, Informace, Videa, Fotky, Příspěvky, To se mi líbí) a (Líbí, Sledovat, Zprávy a Sdílet, Ukázat více)
 • Gaming (Informace, Video, Fotky, To se mí líbí, Příspěvky) a (Líbí, Sledovat, Zprávy a Sdílet)
 • Politicians (Informace, Videa, Příspěvky, Události, Poznámky, Fotky, To se mi líbí) a (Líbí, Sledovat, Zprávy a Sdílet, Poslat zprávu)
 • Professional Services (Služby, Obchod, Fotky, Videa, Příspěvky, Události, Informace, To se mi líbí) a (Líbí, Sledovat, Zprávy a Sdílet, Zavolat)
 • Restaurant & Cafes (Fotky, Příspěvky, Videa, Události, Informace, To se mi líbí) a (Líbí, Sledovat, Zprávy a Sdílet, Zavolat)

Opět je více než zřejmé, že Facebook vymyslel něco odtržené od reality.

PS: Vydáno k 5. prosinci jako první pokus o popis toho, co to vlastně Facebook spáchal. Je možné, že se to ještě Facebook bude pokoušet měnit. Stejně jako je možné, že něco nebylo odhaleno nebo správně popsáno. Komentáře vítány

PPS: Aktualizováno 9. března 2017 a bohužel, stále je to stejně nepoužitelné.

Rok 2018 a přechod na „Služby“

V srpnu 2018 Facebook oznámil, že Stránky natvrdo a bez ptaní převede na šablonu Služby – prioritou je aby fanoušci mohli kontaktovat firmy a jak už to tak u Facebooku bývá, tuhle změnu vám prostě nasadí. Budete mít možnost ji odmítnout a ponechat si původní šablonu, ale pokud nezaregujete (chodí to e-mailem), tak vám to přepnou.

2018-08-09 08_06_38-(96) Facebook.png

Šablonu „Služby“ je stejně nesmyslná jako všechny ostatní formáty. Celé je to ale pokračující snaha zcela potlačit původní funkčnost Stránek a přimět firmy k placení za to, aby jejich příspěvky byly vůbec vidět.

Rok 2022 a přechod na „new experience“

Výše popsané v roce 2022 funguje už jenom u Stránek, které Facebook nepřevedl na nový dvousloupcový vzhle.