@365tipu

TIP#147: Jak na zkrácenou adresu Stránky či profilu na Facebooku.

Možná jste si všimli, že některé firmy mají na Facebooku Stránku, která má krátkou srozumitelnou adresu. A některé ji mají naopak podivně dlouhou, obsahující jakési číslo. Podobně je tomu s profily lidí, ty také mohou mít zkrácenou adresu. Facebook něčemu takovému jeden čas začal říkal „username“ (uživatelské jméno). A případné nastavení pro vás jako uživatele najdete například na  www.facebook.com/username/ 

Na téhle adrese se ale nastavuje zkrácené adresa (URL) pro osobní profily, takže vás to ve skutečnosti přesměruje do Nastavení vašeho účtu. Pro soukromé profily navíc platí, že Facebook požaduje, aby zkrácená adresa obsahovala vaše skutečné jméno (viz pravidla).

POZNÁMKA: Změny v létě 2016 odstranily zmínky o omezeném počtu možných změn, takže je otázka, jestli to ještě platí.

POZOR! Od nových Stránek (léto 2016) došlo ke změně. Facebook používá @username prakticky shodně jako Twitter a mírně se změnila funkčnost. 

Platí i řada dalších omezení – první logické je to, že pokud je již adresa zabraná, tak ji nemůžete změnit. Protože jde o internetovou adresu, tak je zde omezení pouze na znaky (A-Z), číslice (0-9) a tečku (.), s tím že velikost písmen není podstatná, ale ani umístění tečky (Daniel.Docekal.42 je potom totéž jako DanielDocekal42). Platí i to, že nejkratší možná délka je pět znaků.

Příklad původní dlouhé adresy: www.facebook.com/pages/Ceske-menhiry/115249898496174
A jak to nakonec vypadá po zkrácení: www.facebook.com/Ceske.menhiry a jak si můžete vyzkoušet, na Stránku se dostanete jak původním, tak novým odkazem.

Nastavení krátkého jména pro Stránku (firemní profil) probíhá přímo na konkrétní stránce – vybráním About/Informace a kliknutím na Username/Uživatelské jméno v části General/Obecné .

2016-08-27 09_24_32-Start.png

Pokud vám Facebook řekne, že jméno není dostupné, tak musíte prostě najít takové, které dostupné je.

2017-07-21 14_37_06-(2) Tády Dády Dá - About.png

Na výše uvedeném screenshotu už je vidět i to, jak začal Facebook používat @username. Po přidělení „uživatelského jména“ se toto stane vaší adresou (jako www.facebook.com/username). A nové od léta 2016 je, že bude fungovat i fb.me/username a ještě navíc m.me/username pro posílání přímých zpráv Stránce z Messengeru)

Měli byste ještě vědět, že vy sami nemůžete jméno převést na nějaký jiný profil nebo Stránku, ale Facebook vám ho kdykoliv může sebrat. Zejména pokud se Facebooku bude hodit, ale také když si někdo bude stěžovat, že porušujete jejich práva. Zejména u známkového práva a firemních Stránek je to poměrně běžné. Může se vám také stát, že v názvu použijete nějaké to zakázané slovo, těch má Facebook v seznamu poměrně dost. Sebrat vám ho může i když „vaši stránku nepoužíváte“.

Při změně pozor, předchozí adresa, kterou jste používali, přestane fungovat.

Pokud vám Facebook nastavení @uživatelskéhojména nenabízí, tak je to proto, že pro nové Stránky to dost často není možné.  Je potřeba počkat (a ideálně Stránku používat).

Pokud vám ho nabízí, ale odmítá přidat, tak mrkněte do Jak přidat Stránce na Facebooku krátké jméno i když to Facebook odmítá?

Potřebujete zkrácenou adresu?

Ve své podstatě nepotřebujete. Jedině, že byste potřebovali zkrácenou adresu tisknout nebo dávat třeba do podpisů v mailu. Tam rozhodně www.facebook.com/365tipu vypadá lépe, než původní dlouhá varianta. Osobně ale na školeních říkám, že na vizitky, billboardy a podobné věci patří hlavně adresa vašeho webu. A že pokud chcete, tak vždycky můžete třeba zkusit na vašem webu udělat www_vasedomena_cz/fb (pardon za ty podtržítka, ale WordPress to svéhlavě dělá jako aktivní odkaz) a tam se postarat o návštěvníka podstatně lépe, než když přijde na vaši firemní Stránku.

Zkrácenou adresu je dobré obsadit ale hlavně proto, že vám ji nikdo nemůže vyfouknout.

TIP: Jak založit firemní profil na Facebooku?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky