@365tipu

TIP#193: K čemu jsou na Facebooku Seznamy/Lists?

Seznamy (Lists) jsou jedna z málo používaných funkcí Facebooku (ostatně na Twitteru na tom nejsou o moc lépe). Mohou pomoci například tam, kde potřebujete určovat soukromí příspěvků podle skupiny vašich „přátel“ a nestačí rozdělení na „veřejné“ a „pro přátele“. Mohou ale pomoci i při snaze lépe sledovat (číst) příspěvky na Facebooku, protože si pomocí seznamů můžete rozdělit zájmové okruhy.

Facebook má pro Seznamy (Lists) poměrně obsažnou stránku v nápovědě ve které se navíc dozvíte o řadě seznamů, které Facebook předvytvořil a myslí si, že byste je měli používat (a některé mají specifickou funkčnost). Proto na svém Facebooku najdete Blízcí přátelé (na tyto lidi by vás měl Facebook více upozorňovat), Známí (tyto lidi vám naopak Facebook bude ukazovat méně) a Omezeno (cesta jak mít někoho v přátelích, ale mít jistotu, že se mu budou ukazovat pouze vaše veřejné příspěvky, viz K čemu je dobrý seznam Omezeno/Restricted na Facebooku?).

Seznamy si ale můžete vytvářet sami, podle své vlastní potřeba. Měli byste vědět, že to v jakém seznamu se kdo ocitne, se dotyční nedozví. Výhoda vytváření vlastních Seznamů je v tom, že se můžete dívat na příspěvky lidí z konkrétního seznamu – nevýhoda je, že do Seznamů si nemůžete přidávat skupiny. Je tam možné přidat pouze vaše přátele a Stránky. A ano, musíte být v přátelském/fanouškovském vztahu, aby to šlo – není to tedy použitelné ani pokud někoho jenom sledujete.

Vedle sledování jsou Seznamy využitelné i pro nastavení „soukromí“ příspěvků. Pokud si na něco takového hrajete, tak vedle klasického cílení (omezení) příspěvků na Veřejný, Přátelé, Přátelé přátel (atd) můžete při vkládání příspěvků (nahrávání fotek, zakládání foto alb) zvolit i cílení na určitý Seznam (nebo naopak určitý Seznam v cílení zakázat).

[10.08.18] Přeškrtnuté věty znamenají, že možnost sledovat příspěvky lidí v Seznamech Facebook v srpnu 2018 ruší. Viz Facebook ruší Friend List Feed. Možnost podívat se na všechno od lidí, které jste si přidali do konkrétního Seznamu

Kde vytvořit a spravovat Seznamy

Přejděte na www.facebook.com a v levém sloupci skoro dole najdete PŘÁTELÉ – pokud už nějaké Seznamy máte, budou zde vidět a můžete se podívat na to co píší lidé, které máte v Seznamu. Přes „Další“ vedle přejdete na správu seznamů.

Kde najdete na Facebooku Seznamy

POZOR: Někdy v prosinci 2016 začal Facebook se Seznamy čarovat. V některých případech odstranil možnost do nich dávat Stránky (lidé příliš obcházeli umělé omezování dosahu) a v levém sloupci se Seznamy objevují jinak. Mají ale stále platnou adresu www.facebook.com/bookmarks/lists/

2017-01-11 07_25_23-Restricted.png

Zde uvidíte předvytvořené seznamy (Známí, Blízcí přátelé, Omezeno a navíc ještě Rodina) a vaše vlastní Seznamy. Ozubené kolečko vpravo vám je umožní přidat do levého sloupce na hlavní stránce Seznamu. Rozkliknutím si zobrazíte přehled příspěvků od lidí, které v Seznamu máte a můžete je i přidávat či odebírat. „+ Vytvořit seznam“ v záhlaví umožní vytvořit seznam nový.

Facebook Lists / Seznamy

Přejmenování a odstranění Seznamu se je možné v pohledu na to, koho v Seznamu máte (nahoře vpravo najdete „Spravovat seznam“).  Při přidávání přátel do Seznamu (přes Spravovat Seznam -> Upravit Seznam)  je možné vlevo nahoře vybrat „Stránky“ a lze si tak přidávat do konkrétního Seznamu i Stránky (firemní profily). Ale pozor, připomenu, aby to šlo, musíte být fanouškem Stránky.

Facebook Lists (Seznamy) a přidávání Stránek

TIP: Průvodce soukromím na Facebooku vám pomůže v lepším pochopení toho, jak se na Facebooku bezpečněji chovat. Ale pozor, Facebook žádné soukromí neposkytuje. Tak na to pamatujte.

Bohužel do Seznamů nelze přidávat Stránky z jejich profilů, přátele takto přidávat můžete, stačí na jejich profilu dát kurzor myší nad knoflík „Přátelé“ ve fotce v záhlaví a použít menu co se objeví. Jde ale i přidávat nové přátele do Seznamu v okamžiku, kdy schválíte žádost o přátelství – což bývá nejpraktičtější místo, kdy to dělat.

Jak cílit (nastavit soukromí příspěvků) pomocí Seznamů

Při zadávání nového příspěvků stačí rozkliknout cílení vedle „Přidat příspěvek“ ta tam zvolit „Další možností“.  Tím se vám zobrazí přístup k „Vlastní nastavení“ ale také přímo Seznamy, které je možné použít pro omezení soukromí příspěvku. Ve „Vlastní nastavení“ můžete cílení řešit ještě důkladněji – příspěvek je možné zprístupnit více Seznamům, ale také možné z cílení určitý Seznam vyjmout – tj. můžete například sdílet na „Přátele“ ale vyjmout určitý Seznam (ale také konkrétní osoby).

Facebook a omezení soukromí (cílení) příspěvku

Stejně tak můžete používat Seznamy u jednotlivých fotografií nebo celých alb – tam je možné vybírat totožným způsobem. Může to i později kdykoliv změnit (jen pamatujte, nelze hromadně změnit nastavení toho co už bylo publikováno, musíte po příspěvcích, albech a fotografiích).

TIP: Pokud chcete používat Facebook pro firemní marketing, tak poradíme v Jak používat Facebook pro marketing. Seznamy vám tam mohou trochu pomocí v lepším organizování vašich přátel a Stránek – ať už těch co spravujete nebo těch které chcete sledovat.

Facebook mi tam vytvořil řadu dalších Seznamů, co to je?

Před pár lety měl Facebook takovou mánii, že použije Seznamy více a přinutí uživatele je používat (což se samozřejmě nepodařilo). Což chtěl udělat tak, že jim vytvoří autoamticky řadu Seznamů, které „budou užitečné“. V praxi to znamenalo, že algoritmus nesmyslně vytvářel seznamy podle toho „kde uživatel bydlí“ a také podle toho do jaké práce či školy chodí/chodil.

Proto je možné, že v Seznamech máte řadu věcí o kterých vůbec netušíte co tam dělají a k čemu sou dobré. Facebook navíc tehdy tuhle aktivitu trochu nezvládl, takže je možné, že máte i několik Seznamů téhož jména. Nebojte se Seznamy mazat, nic se tím pokazit nemůže (ty napevno předdefinované, viz výše, mazat nejdou) – je to opravdu jenom soupis lidí a Stránek.

POZNÁMKA: Při mazání Seznamů po čase zjistíte, že je Facebook stejně nesmaže a nechává je tam. Je navíc běžné, že budete mít dva a více exemplářů téhož Seznamu. Dlouhodobě je tohle jedna z problematických funkčností Facebooku.

Co ještě byste měli vědět?

Seznamy vám nepomohou obejít neochotu Facebooku ukazovat příspěvky od přátel či skupin (viz Vidí moji přátelé na Facebooku všechny mé příspěvky? a Se 100 fanoušky máte na Facebooku dosah v desítkách procent. Postupně ale dojdete ke 2 %.). Vlastní Seznam vám ale může pomoci vytvořit si přehlednější a menší newsfeed – tj. můžete mít záplavu přátel a Stránek, ale pokud si vytvoříte Seznam obsahující jenom ty podstatné, tak se můžete dívat skrz něj.

Výše zmíněné předdefinované Seznamy vám ale trochu mohou pomocí v tom, že přednostně uvidíte něco co spíše vidět chcete – zkuste používat Seznamy Blízcí přátelé (na tyto lidi by vás měl Facebook více upozorňovat), Známí (tyto lidi vám naopak Facebook bude ukazovat méně) a Omezeno (cesta jak mít někoho v přátelích, ale mít jistotu, že se mu budou ukazovat pouze vaše veřejné příspěvky, viz K čemu je dobrý seznam Omezeno/Restricted na Facebooku?)

Pozor od srpna 2018 toto neplatí.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky