@365tipu

TIP#1353: Jak se podívat na vlastní inzertní profil na Twitteru? Ten co určuje jakou inzerci uvidím?

V Jak zjistím představu Facebooku o mých zájmech. Jak nastavit cílení reklamy na Facebooku? se dozvíte, jak se podívat na představu Facebooku o tom „co“ jste a jaké „zájmy“ máte. V Jak zjistit, co všechno o vás Google ví a co si o vás myslí zjistíte, že to samé je možné udělat u Google. Někdy na počátku roku 2019 se totožná funkčnost objevila i na Twitteru. A nutno dodat, že pokud Google to cílení má relativně rozumné, Facebook hodně špatné, tak Twitter ho má extrémně špatné.

Jděte na web Twitteru a přes twitter.com/settings/your_twitter_data se dostanete na místo, kam Twitter dává „vše“ o vás a vašem účtu. Najdete tam datum vytvoření účtu, jaký telefon a e-mail je k němu připojený, kontakty co jste nahráli na Twitter, datum narození (pokud jste ho vyplnili), pohlaví (pokud jste ho vyplnili nebo jaké Twitter odhadl).

Nechybí ani informace o tom odkud a kdy jste se vy (nebo aplikace) přihlašovali k Twitter a místa kde jste byli. To je mimochodem první věc, která zaslouží pozornost – nejspíš tam budou hlouposti (můžete vše smazat). Stejné hlouposti nejspíš budou i v jazycích které znáte (v mém případě indonéština. islandština, litevština, welština a lotyština – opět můžete opravit).

2019-05-04 16_05_51-Twitter _ Settings.png

Nejvíce zajímavá sekce je ale až skoro dole pod názve Interests and ads data. Má tři části – zájmy jaké „objevil“ sám Twitter, zájmy které vám přiřadili inzertní partneři a audience – v těch možná s překvapením zjistíte, že na Twitteru na vás přes e-mail cílí zápalva inzerentů (v mém případě 4003 audiencí od 1307 inzerentů). Přehled inzerentů si můžete vyžádat a zjistit tak velmi poučné informace o tom, kdo má váš e-mail aniž by ho měl mít a kdo si vůbec neláme hlavu s ochranou osobních údajů ani GDPR.

2019-05-04 16_06_48-Twitter _ Settings.png

Prohlížet si Interests from Twitter, tedy to co si o vás myslí Twitter, je místy docela zábavné. Tedy pokud budete ignorovat to, že na vás cílí reklamu o věcech, o které absolutně nemáte zájem. A také to, že by evidentně měl zájmy deduplikovat (v mém případě je tam například pětkrát World of Warcraft).

2019-05-04 16_07_28-Twitter _ Settings.png

Interests from partners jsou ale ještě horší, tam těch nesmyslů najdete ještě více. Tady se už plně ukazuje, že celý model cílení inzerce podle zájmů uživatelů sociálních sítí nefunguje.

TIP: Můj inzertní profil na Facebooku je stále kompletní sbírka nesmyslů je konkrétní ukázka toho, jak tohle nefunguje na Facebooku. Jsou tam i odkazy na starší verze. Jak je to na Twitteru se můžete podívat v Twitter a jeho veskrze originální představa o mých zájmech. Další zpackané cílení inzerce. Od června 2019 to jde i v Instagramu, viz Instagram nově ukáže co o vás ví a podle čeho cílí reklamu. Pohled je to děsivý

Pokud byste si ale snad mysleli, že jsem na Twitter příliš zlý, tak viz Twitter is disturbingly right and alarmingly wrong about what you’re interested in

2019-05-05 08_05_59-Všechny zprávy - daniel@justit.cz - JustIT.cz Mail.png

Tailored Audience můžete získat jen tak, že si požádáte – e-mailem vám dorazí PDF se všemi účty, které na vás přes e-mail cílily inzerce. Z 1307 inzerentů v mém případě je dost jasné, že to zásadně nefunguje a určitě to není v pořádku – ale to víme už z Facebooku, který nabízí totéž. Z onoho závratného čísla je jasné, že tisíce firem celosvětově prostě nakupují e-maily kdesi u nějakých pochybných data-brokerů, kteří mají k e-mailů přiřazené další vlastní inzertní profily. A pokud si tohle kombinujete s tím jak špatně má Twitter určený váš inzertní profil, tak je asi jasné jak kvalitní to je.

TIP: ‣ Twitter for dummies poradí, jak využívat Twitter pro marketing i pro zábavu. 15 kroků, jak nastavit soukromí na Twitteru jak bezpečně používat Twitter.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky