TIP#1219: Proč jsou selfie zrcadlově obrácené? Jak se toho zbavit?

Možná jste si všimli, že když si uděláte selfie, tak je fotka zrcadlově obrácená – nejlépe to poznáte, pokud je na selfie nějaký text – bude zrcadlově k nepřečtení. Selfie se chová jako když se díváme do zrcadla – zvednete levou ruku? V zrcadle zvedáte pravou. Totéž se bude dít u selfie. A bude se to dít protože to tak bylo původně navrženo – aby se to chovalo jako zrcadlo.

Velmi pravděpodobně proto, že jsme na to od malinka zvyklí a bylo by divné, kdyby se to tak nechovalo. Ale také proto, že telefon a jeho přední kamera se běžně používají jako zrcátko – a tam by bylo velmi obtížné se orientovat kdyby se to jako zrcátko nechovalo.

Pokud chcete získat ze selfie „skutečnou“ fotku, tak ji prostě otočte pomocí programu na úpravy fotek. Případně můžete zkusit udělat selfie klasickou zadní kamerou (tak jak se to dělalo na počátku věků) – tam l otáčení nedochází.

2018-11-04 09.57.58.pngNěkteré telefony mají možnost vypnout režim zrcadlení u přední kamery – u MIUI (Xiaomi) prostě stačí v Nastavení fotoaparátu najít Zrcadlit přední fotoaparát.

Hodit se to může pokud chcete fotit přední kameru něco s textem a nechce se vám to dodatečně otáčet v programu na úpravu fotek.  

Některé telefony ale budou dělat to, že na displeji bude „zrcadlový“ pohled a po uložení se to automaticky otočí – ověřte si to předem, abyste věděli jak se váš telefon (aplikace na focení) chová.

PS: Selfie v autě bývají také zrcadlově převrácené a může to pak vypadat, jako když je řidič na přesně opačném místě, než ve skutečnosti je. Vlastně je to celé tak nějak součástí iluzorního světa digitálních fotek.