TIP#555: Jak se pokusit získat zpět ukradenou Stránku na Facebooku

V tipu Jak vám může někdo ukrást Stránku na Facebooku? A jak tomu zabránit? je řeč o tom, jakými způsoby můžete přijít o Stránku na Facebooku. Nejčastější důvody jsou ty, že si necháte hacknout vlastní účet. Nebo vás o Stránku připraví člověk z vašeho okolí, který byl také správce. Jak ale můžete ukradenou stránku získat zpět? Je tu pokračování.

Ke kterému je nutné hned na počátku přidat zásadní varování. Facebook je typická nezodpovědná firma bez uživatelské podpory, která navíc nerozumí česky. A které je jedno, jestli někdo o něco přišel. Navíc jste v pozici obtěžujícího hmyzu, takže nepočítejte s tím, že by existovala jakákoliv vstřícnost. Pokud jde o „spory“ mezi vlastníky (správci) Stránek, nemá Facebook žádnou ochotu cokoliv řešit (a popravdě, tady se není čemu divit). Tak s ničím moc nepočítejte, obrňte se nekonečnou trpělivostí a připravte se na týdny a měsíce snah.

Vlastní hacknutý účet je ta snazší varianta

Především, pokud k hacku došlo skrz váš vlastní účet (který už možná není ani váš vlastní), tak je nutné to řešit postupem, který začíná na www.facebook.com/hacked  (a nějakou nápovědu najdete v Myslím, že můj účet byl napaden nebo že ho někdo používá bez mého svolení.). Případně je dobré si k tomu v nápovědě přečíst ještě Myslím, že mou stránku napadl hacker nebo nad ní převzal kontrolu někdo jiný

TIP: Co udělat, pokud mi někdo hacknul Facebook? Co dělat, když na mém účtu jsou divné příspěvky? řeší to, co všechno další je potřeba udělat, pokud jste se stali oběti hackera.

Nahlásit hacknutou stránku (případně i zmizelou Stránku, ale o tom ještě dále) lze přes Nahlášení potíží s Facebook Stránkami, ale budete potřebovat adresu Stránky (dobrý důvod k tomu, abyste ji měli uloženou někde v Oblíbených v prohlížeči). Moc toho ale opravdu nečekejte, pokud si projdete Help Center Facebooku, tak jsou tam záplavy „Moje Stránka byla hacknuta“ a výsledek nula.

Pokud se vám stalo, že vaše Stránka nemá správcem tak sice existuje řešení přes Jak mohu vznést nárok na nespravovanou stránku, která pro můj podnik již existuje?, ale v Česku ho použít nemůžeme.

Pokud Stránka „zmizela„, tak i na to existuje nahlašovací formulář: Report Pages that Disappeared (už neexistuje)

Pro úspěšné obnovení (navrácení) Stránky hodně pomůže, pokud jste to byli vy, kdo stránku vytvořil a vědět i případně kdy k jejímu vytvoření došlo. Nezapomeňte, že cokoliv budete chtít Facebooku psát nemůžete psát v češtině, nerozumí ji, v Česku nemají zastoupení, nemají žádnou uživatelskou podporu v češtině (v zásadě nemají vůbec žádnou, protože drtivá většina věci je automatická a to něco málo co dojde k lidem je outsourcované kamsi do Indie a rozvojových zemí).

TIP: Podobný případ najdete v Co dělat, když vám Facebook smaže (firemní) Stránku?

Když ne získat zpět, aspoň smazat aby neškodila

Selže-li všechno, je zde stále ještě možnost na to jít přes nahlášení porušování duševního vlastnictví nebo porušování autorských práv (tady se schovává i podání v rámci DMCA) Ale tady pozor, tohle Stránku nevrátí, spíše to může pomoci ji nechat zrušit, pokud pod vašim jménem/značkou škodí.

Co může pomoci  k úspěchu

Jak výrazně pomoci úspěšnosti vrácení Stránky? Pokud jste inzerent na Facebooku a máte přidělený kontakt v tamním obchodním oddělení, tak zkuste přes tento kontakt. Pokud máte agenturu, která má kontakty na Facebooku, tak opět, zkuste to přes nějaký interní kontakt. Dejte si ale pozor na některé z „českých“ zaměstnanců Facebooku, mají v oblibě naslibovat cokoliv, ale nic neudělají.

Před mnoha lety, kdy ještě fungovala adresa press@fb.com, bylo po vyčerpání všech předchozích možnosti možné dosáhnout řešení tím, že jste kontaktovali tiskové oddělení. Ale to bylo tak před pěti lety, kdy ještě tiskové oddělení na této oficiální adresa odpovídalo. Od té doby hlavně ignoruje maily, které jim pošlete. Případně vám poskytne pořád dokola nějakou předpřipravenou odpověď aniž by se namáhali přečíst co jim píšete.

TIP: Související Jak zjistit, kdo je správce Stránky na Facebooku, profilu na Twitteru či Instagramu? Jak kontaktovat?