@365tipu

TIP#510: Jak na Facebooku najdu fotky, na které někdo konkrétní dal Líbí? Co je to Graph Search?

Před pár lety se Facebook snažil ve vyhledávacím políčku rozšířit funkčnost o vyhledávání přirozenými dotazy, ale co hlavně, přidal možnosti hledat přes onen Open Graph, tedy databází všech vztahu mezi lidmi, stránkami, fotkami a vůbec všemi objekty. Může se stát, že vaše vyhledávací políčko tohle nepodporuje, ale pokud ano, tak to můžete použít pro řadu zajímavých věcí.

POZOR: Někdy v červnu roku 2019 Facebook většinu možnosti co nabízel Graph Search zrušil a hledat můžete pouze ve vlastních příspěvcích. Důvod známý není, ale může jít o problém se soukromím. Graph Search byl enormní zásah do soukromí lidí. Viz Facebook zásadně omezil Graph Search. Vyhledávání nyní pouze ve vlastních příspěvcích.

Zkusíte-li hledat „photos liked by Jméno Člověka“ tak už je vám asi jasné, že se dozvíte, na které fotky konkrétní člověk dal Líbí. Funguje to mimochodem i na Stránky, pokud místo jména člověka uvedete název Stránky. Můžete využít i variantu „photos that Jméno Člověka liked„.

Užitečné může být, že výše uvedené vyhledávání můžete ještě blíže určit. Přidáním omezení.

Například „photos liked by Jméno Člověka that are from 2016“ omezí vyhledání na fotky z roku 2016. Vyhledávání rozumí i věcem jako „this/last“ ve spojení s „week, month a year“. Vedle roku můžete určit i měsíc, takže „from April 2016“ například.

Celé to může být ještě složitější. „Photos of Určitý Člověk that Jiný Člověk liked“ vybere fotografie, kde je Určitý Člověk a kde onen Jiný Člověk dal Líbí.

Což logicky vede k tomu, že můžete použít „Photos of Určitý Člověk“ a ukáže vám to fotografie tohoto člověka.

Ptát se můžete i na vlastní věci, například „photo i liked“ nebo „photos liked by me“ dá tentýž výsledek, fotky na které jste vy sami dali Líbí.

2016-05-24 07_58_31-photos liked by me - Facebook Search.png
Všimněte si, že vlevo se nabízí ještě další možnosti filtrace.

POZNÁMKA: Přes vyhledávání se nedostanete k ničemu, k čemu nemáte přístup. Tj. buď k fotografiím a údajům veřejným, nebo takovým, ke kterým máte přístup protože jste v přátelích nebo jste adresáty.

V Quoře můžete narazit na (prý) nejdelší friends-of-friends dotaz: Friends of friends of my friends of friends who are not my friends and who like NASCAR

TIP: Zkuste zadat „photos liked by my friends“ … dostanete přehled fotek, na které vaši přátelé dali Líbí.  A když už to budete zkoušet, tak zkuste třeba Photos of my female friends who are single and live in Prague, nebo ještě lépe Female friends of my female friends who are less than 27 years old and who study Economics and live Brno (0 výsledků, ale pro Prahu to najde aspoň dva)

Možná vám to z tohoto jednoduchého příkladu není jasné, ale možnost dotazovat se přes vyhledávání na řadu vztahů mezi lidmi, fotkami, objekty, stránkami, událostmi a řadou dalších věcí je nesmírně výkonný nástroj. Až tak výkonný, že umožňuje zjišťovat i věci, které dost často sami uživatelé netuší. Celé se to jmenuje Graph Search a ukazuje to jako nebezpečnou věcí Facebook může být. Byť dnes už původní velmi široký Graph Search dostupný není.

Pokud vám ve vašem Facebook tento druh vyhledávání nefunguje, tak to bude možné, vypadá to, že je omezený pouze pro Facebook nastavený jazykově na angličtinu (přesněji US English) a není příliš jisté, zda je to zpřístupněné všem uživatelům. K hledání pomoci Graph Search se dá dostat i prostřednictvím využití dotazů přímo v URL, adresní řádce. Pokud chcete zkoumat, tak zkuste graph.tips

Chcete ještě nějaké zajímavé dotazy? Některé z nich už nemusí fungovat, některé budou fungovat pouze pokud vy sami splňujete potřebné podmínky

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky