TIP#235: Jak používat na Facebooku animované GIFy

Někdy v roce 2015 (zhruba v květnu/červnu) se na Facebook konečně dostaly (a vrátily) animované GIFy. Byť pouze na osobních profilech a ve Skupinách, ne na (firemních) Stránkách. Na ty se animované GIFy dostanou až od srpna 2015 (a to ještě možná), včetně doplnění možnosti používat animované GIFy v reklamě na Facebooku.  Ale pozor, vůbec se to nemusí týkat vaší Stránky či vašeho inzertního profilu.

Podpora animovaných GIFů stále znamená, že daný GIF musíte mít někde uložený, nejde je totiž prostě nahrát – chovají se jako externě uložené video na YouTube. Vložíte jejich odkaz a ten se promění ve spustitelný GIF. V praxi to Facebook zapouzdřuje do Flashe, tam kde to je možné. Pokud Flash není (mobil, tablet zejména), tak to řeší bez něj. V řadě případů se vkládání animovaného GIFu moc nevede, není zobrazen odpovídající náhled – zejména tam, kde třeba vkládáte GIF z nějaké služby, která mu nedává korektní příponu (tedy .gif).

TIP: K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky? vám umožní pochopit co jsou ty jednotlivé velmi rozdílné formát ypro práci s obrázky na Internetu.

Nevýhoda animovaných GIFů je (a bude), že mohou být velmi velké – stovky kilobajtů až megabajty. Co se podpory GIFů pro vaši Stránku týče, tak musíte zkusit, jestli máte štěstí – animované GIFy pro Stránky zatím nebyly nasazeny plošně.   A není jasné, kdy k tomu dojde a zda vůbec k tomu dojde.

Vkládání animovaného GIFu na Stránku kde zatím animované GIFy nefungují.
Vkládání animovaného GIFu na Stránku kde zatím animované GIFy nefungují.

Na Stránce @365tipů na Facebooku to zatím dostupné není. To jestli to u vás jde mimochodem poznáte dost snadno – už při vkládání (tvorbě příspěvku) je vidět, že se GIF vložil jinak (viz obrázek níže).

Na první pohled rozpoznatelné, že tohle jako animovaný GIF fungovat bude. Vkládání na osobní profil.
Na první pohled rozpoznatelné, že tohle jako animovaný GIF fungovat bude. Vkládání na osobní profil.

TIP: Kde vypnout automatické přehrávání videí na Twitteru, Facebooku i Instagramu se sice týká hlavně videa, ale určitě se vám tento tip bude hodit.

PS: Facebook jsou opravdoví tragédi, protože přímo nahrany GIF natvrdo proměňují v JPEG.

Advertisements