@365tipu

TIP#678: Není 4:3 totéž jako 16:9? A co tohle vlastně znamená?

Čas na krátký tip, tedy pokud se to krátké podaří udržet a nepřidá se, jako obvykle, cestou ještě spousta dalších věcí. Řeč v něm bude o rozměrech obrázků/fotek pro (zejména) sociální sítě. Ale s označením 4:3 (16:9, atd) se můžete setkat i u displejů, tabletů a notebooků, ale také televizí, filmů a videa.

V běžném případě budete řešit velikost obrázků pro sociální sítě u inzerátů (viz Jaké jsou aktuální rozměry inzerce na sociálních sítích?), příspěvků a různých nutných obrázků do záhlaví či profilových fotek (o tom až na konci). Většinou dostanete buď přesně nějaký ten rozměr (jako třeba 828 x 315 u fotky v záhlaví na Stránce na Facebooku). Ale čas od času také minimální šířku,občas doprovázenou tím, že „ideální“ je použít, například, 16:9 (což bude pravda u fotek pro příspěvky na Facebooku).

TIP: V DPI vs rozměry obrázků aneb jak se v tom mám proboha vyznat?  se můžete seznámit s jednou nesmírně zábavnou věcí, kterou si lidé stále pletou. Pro použití na Internetu se žádné dpi (počet bodů na palec, dots per nich) nepoužívá. Obrázky pro Internet mají vždy rozměr v bodech, žádné dpi tu roli nehraje. A když už jsme u těch užitečných souvisejících tipů, tak je tu ještě Co je to zlatý řez?

Když už zůstaneme u toho 16:9 tak to není nic jiného, než poměr stran – vodorovné ke svislé. Můžete to občas vidět také jako 1.77:1 (1.78:1 pokud zaokrouhlíte). Nebo jako 42:32 aby to trochu zkomplikovalo život. Skutečnost je ta, že právě poměr 16:9 je dnes nejvíce rozšířeným formátem pro televize a monitor i displeje, včetně toho, že jde o mezinárodní formát pro HDTV. A také ho mají v oblibě sociální sítě.

169hdtest.jpg

Dnešní „HD“ notebooky a tablety mají běžně k dispozici rozlišení displeje v podobě 1366 x  768, 1600 x 900 nebo 1920 x 1080 (běžné pro HD LCD). Pokud se na tato čísla podíváte, tak zjistíte, že jde právě o 16:9.

4:3 (1.33:1) bývávalo v oblibě v minulosti a  s 16:9 nesouvisí vůbec nijak, byť si můžete říkat něco o tom, že 4 x 4 = 16 a 3 x 3 = 9. Obrázek v 16:9 a 4:3 má prostě jiný poměr stran a je to na první pohled vidět.

S 4:3 se mimochodem budete setkávat u PowerPointu, protože prezentace v něm vytvářené jsou prakticky vždy 4:3. A jakkoliv můžete takovouto prezentaci převést přímo v PowerPoinut na 16:9, tak to vůbec nedopadne dobře, roztáhne vám to totiž obrázky. A budete je muset jeden po druhém projít a napravit.

Setkat se můžete třeba ještě s 3:2 používaném pro filmová polička či NTSC (PAL má mimochodem 5:4), nebo 21:9, tedy ještě více širokoúhlé provedení. A samozřejmě existuje 1:1:, tedy čistě čtvercová fotka.

calculate-aspect-ratio.png

Pokud vám tedy někdo například zadá, že šířka obrázku pro příspěvek na sociální síť má být 800 px (bodů) a máte dodržet 16:9 tak si to buď může spočítat na kalkulačce jako 800 děleno 16 (=50) krát 9 a vyjde vám 800 x 450, což bude správný rozměr obrázku.

Nebo zkuste třeba calculateaspectratio.com kde vám to snadno a rychle spočítají. Mají tam i předchozí obrázek, který hezky ukazuje, jak rozdílné jsou obrázky v jednotlivých výše zmíněných poměrech.

Další tipy týkající se rozměrů fotek a obrázků jsou Jaké velikosti fotografií používá Instagram? A jaké jsou ostatní použité obrázky?  a Jaké jsou rozměry všech těch různých obrázků na Facebooku?. Hodit se může i Opět o obrázcích. A taky o obrázku v záhlaví a užitečných pravidlech, ale ten se spíše týká důležitosti fotografií a obrázků pro blogování.

A mimochodem, zdejší fotka v záhlaví příspěvků má 825 x 330 a 16:9 tedy nedodržuje. 825 je dáno šablonou a 330 na výšku se ukázalo jako dobře fungující pro všechny sociální sítě a zase ne příliš vysoká. V 16:9 by výška musela být 464 bodů a to už je příliš pro použití na blogu.

PS: Takže to nakonec vůbec není krátké.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky