@365tipu

TIP#389: Jak na Stránce na Facebook vkládat obrázky? Facebook přidal nové možnosti, pokud to ještě nevíte

Je už skoro pravidlem, že Facebook snaživě vytváří čím dál tím komplikovanější věci. Nově se to ukazuje ve více možnostech vkládání fotografií na Stránku, před pár lety to vedlo k vytvoření dvousloupcových Stránek. Jedna z nových věcí je ale docela pěkná.

Po kliknutí na Fotka/Video je nové k dispozici pětice možnosti, kde mimochodem ta poslední umožňuje vytvářet obsah dostupný jen na mobilním telefonu. .

2017-05-07 10_40_44-Start.png

Nahrát fotky/video je totéž co bylo nabízeno doposud.

Můžete nahrát jednu a více fotografií, které se zveřejní jako příspěvek a je také možné využít všech možností cílení, omezení i plánování. Připomeňme, že videa z YouTube/Vimeo (atd) se nenahrávají, vkládají se jako odkaz.

Nezapomeňte,  že fotografie musí být dostatečně velké (široké i vysoké) aby se zobrazovaly rozumně. Pokud je fotek nahráno více, tak je Facebooku dává do „koláže“. Její složení se mění podle počtu fotek. Příklad se třemi fotografiemi (bude jako 1 horní a dvě pod ní). Nezapomeňte, že pokud potřebujete nějaký odkaz na web, tak musí být součástí textu příspěvku.

Vytvářené koláže jsou jedna z těch lepších věcí, které Facebook s fotkami udělal. Osobně bych doporučoval se vyhnout použití fotoalb (další možnost) a většinu věcí řešil pomocí příspěvku s 3 až 5 fotografiemi. Ani bych nedoporučoval větší počet.

Vytvořit fotoalbum je také to co doposud bylo k dispozici.

Je zde jediná zásadní změna, po nahrání fotek je k dispozici jiné rozhraní než doposud. U fotoalba není možné cílit ani plánovat pozdější zveřejnění. Nové rozhraní je celoobrazovkové a náhledy jsou větší, na albech se ale nic nezměnilo, stále jsou stejně nepraktické.

2016-01-23 16_56_10-(11) 365tipů.png

Doporučení? Pokud chcete na Stránku nahrávat fotky, tak je rozhodně lepší je nahrát přímo jako příspěvek (předchozí volba). Nebo pokud je možné z nich udělat krátké „video“, tak zkusit poslední volbu. Příklad fotoalba vytvořeného zároveň s testováním ostatních možností.

Vytvořit fotky v rotujícím formátu je zdánlivě nová možnost

2016-01-23 17_49_03-(12) 365tipů.pngVe skutečnosti jde o vložení odkazu a poté natažení fotek z odkazu. Je to stejné jako když vložíte odkaz přímo do pole pro text. Pokud ponecháte k odkazu připojenou jednu fotografii, bude mít jeden ze dvou  možných vzhledů (fotka na straně nebo fotka nad, to už znáte), pokud je k dispozici fotografií více (můžete přihrávat ručně další), vytvoří se posunovací karusel nad odkazem. Ale pozor, všechny fotky povedou na stejnou adresu, není možné aby vedly na více adres. A nebude se zobrazovat popisek (perex).

Nezapomeňte, že mimo nahrání připravených fotek (zejména pokud z webu neumí Facebook načíst potřebné) je možné vypnout ty co nechcete i změnit jejich pořadí. Je důležité aby měly potřebnou velikost (dostatečně velkou) a pokud jich je víc, tak jsou čtvercové. V tomto případě jsou také k dispozici všechny obvyklé možnosti cílení i načasování. Zajímá-li vás jak to vypadá, tak zkuste příklad.

Novější varianta vkládání začíná vložením adresy, ze které se Facebook pokusí stáhnout fotky – pokud to nechcete, tak je prostě nahraďte v dalších krocích.

2017-05-07 10_44_38-Start.png

Dobré je, že Facebook mezitím doplnil možnost změnit nejenom popisek pro každou z fotek, ale také adresu kam povede odkaz – je tedy možné aby každá fotka vedla na jinou stránku.  Popisek navíc můžete brát jako opravdu popisek, ne jenom titulek, ale bude dlouhý maximálně dva řádky.

Nezapomeňte, že po odeslání se případná oprava příspěvků týká pouze textu. Fotky a s nimi spojené informace už opravit nejde.

Vytvořit prezentaci je novinka

Nahráním tří  a více si vytvoříte krátké „video“. To bude prostě postupně ukazovat fotografie. Můžete ovlivnit celkovou délku videa (čímž ovlivníte i to jak dlouho vydrží být vidět každý jednotlivý snímek), způsob přechodu z fotky na fotku, poměr stran a doplnit hudbu.

Pokud chcete aby tato forma příspěvku někam odkazovala, je klasicky nutné to dát do textu (jako to děláte u jedné či více fotek).

2016-01-23 17_43_04-Start.png

U tohoto formátu je možné použít obvyklé formy cílení i nastavení pozdějšího zveřejnění. Po odeslání mějte trpělivost, video se z fotek vytvoří. Chcete-li se podívat jak to bude vypadat, zkuste tento příklad se šperky z www.luciemarkova.cz z kolekce Astronaut. Takto vytvořené video je možné opravovat a dají se mu nastavit některé další parametry, ale už nejde změnit jeho obsah.

Osobně k „prezentaci“ dodám, že je to docela zajímavá nová volba, ale bohužel je škoda, že není možné měnit parametry. Tedy zejména to jak dlouho jsou vidět jednotlivé snímky.

Pár měsíců po uvedení zrušili omezení na maximum sedm snímků, ale i to bylo docela dost na to, aby se s tím dalo něco hezkého udělat.  Jdou přidat titulky (SRT) soubor, ale nejde přidat zvuk. Měli byste vědět, že tohle a mnohem více umí YouTube, viz Jak vytvořit video v YouTube z posloupnosti obrázků či screenshotů. Seznamte se s YouTube Video Editorem

2017-05-07 10_52_01-Start.png

Hodit se může i přidání hudby, ať už z nabídky přímo od Facebooku, nebo nahrání vlastní (kde si dejte pozor na autorská práva).

Vytvořit plátno

Plátno (dost zvláštní označení) je v zásadě vytvoření prezentace ve formě „stránky“ složené z různých prvků. Má podivné omezení, je možné toto vidět pouze na mobilních telefonech (v aplikaci Facebooku).

Celé je to ještě více zmatené v tom, že na počátku se to jmenuje Plátno a později (a všude jinde) se tomu říká Základní stránka. V angličtině tomu říkají Canvas (což se trochu tluče s dřívějším formátem reklamy) a nabízejí k tomu nápovědu , která je ale poněkud v rozkladu (alespoň 8. května 2017 byla)

2017-05-07 10_55_34-Start.png

Tvorba Základní stránky je založená na složení z komponent:

2017-05-07 10_58_18-Start.png

Jednotlivé komponenty pak v zásadě skládáte do podoby výsledné stránky (prezentace)

Všechny způsoby můžete později propagovat připlacením. Všechny jsou v různé míře opravitelné i smazatelné, takže pokud se vám něco nepovede, hodně věcí můžete ještě změnit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky