@365tipu

TIP#006: Instagram, Prisma, Boomerang či Hyperlapse jsou dobré nástroje na fotografie i videa, nejenom sociální sítě

Možná nebudete úplně chápat, proč byste si k Facebooku či Twitteru měli pořídit další sociální sít. Jedna bohatě stačí (na sociální šílence mého typu se samozřejmě nekoukejte jako na vhodný příklad) a další potřeba nejsou. Je ale možná dobré vědět, že Instagram je užitečný i pro fotografování a točení krátkých videí (do 60 sekund).

Podobně bylo možné použít třeba Vine (ještě kratší videa, byla to mimochodem aplikace od Twitteru ale v listopadu 2016 byla Twitterem zrušena).

Instagram nemusíte používat jako další sociální síť, stačí využít možnosti třeba právě pro fotografování – fotografie pořízené přes Instagram prostě na pár kliknutí vypadají lépe, než kdybyste se s nimi měli trápit v nějakém grafickém programu. Navíc je odtamtud můžete přímo sdílet na sítě co používáte. A samozřejmě, nahrávat na blog nebo kamkoliv jinam.

Twitter na počátku roku 2015 spustil Periscope – www.periscope.tv. Slouží přímo k v živému vysílání a je to hodně povedená aplikace (měl konkurenci v podobě Meerkat – meerkatapp.co, ale té se nedařilo a už není).

To co v Periscope vysíláte můžete uložit a nahrát kamkoliv jinam, ať už na YouTube či Facebook. O Periscopu a dalších podobných ale viz Jaké mobilní aplikace použít pro live streaming videa? Koncem roku 2020 Periscope přestalo existovat.

Další užitečné jednorázové nástroje  najdete v podobě  Hyperlapse (točí „zrychlená“ časosběrná videa, timelapse, videa a patří k Instagramu a bohužel existuje jenom pro iOS) nebo Boomerang (Android, iOS) pro vytvoření velmi krátkého video smyčky (natočí se deset snímků a vytvořené 16 sekundové video je bude přehrávat dopředu a dozadu stále dokola).

Prisma (Android, iOS) původně umožňující velmi zajímavé filtry jenom na fotografie umí i videa. Další příležitost jak čas od času udělat obsah pestřejší. Placená aplikace (dá vám 3 dny na vyzkoušení) za 70 Kč měsíčně, ale platí se roční předplatné. Mimochodem, ta snaha o zaplacení se dá přeskočit a přeci jen tam nějaké filtry jsou dostupné.

Od Prisma pak můžete v App Store/Google Play pokračovat k záplavě „foto“ aplikací. Některé i přímo fotí a nahrazují aplikaci Kamera, některé jsou „jen“ pokročilé foto editory pro upravení libovolných fotografií či videí. Pro sociální sítě nabízejí množství filtrů a s příchodem Stories (Příběhů) také funkčnost známou právě odtamtud – přelepky, emoji, koláže i vytváření animací. 

Začít můžete samozřejmě u klasiky v podobě Adobe Lightroom Photo Editor (App Store, Google Play). Řad funkcí je v aplikaci zdarma, pokročilejší ale vyžadují přikoupení.

Velmi populární je VSCO (App Store, Google Play) přímo nahrazující aplikace Kamera . Hodně oblíbené i mezi instagramery, má více možností než co jsou přímo v Instagramu. Je dostupná zdarma, ale řadu další funkčnosti si můžete dokoupit. Už ale třeba i tak základní funkčnost jako koláž fotek je placená – model je roční předplatné (byť za necelých 50 Kč měsíčně to není až tak špatné).

Další příklady (placené i neplacené)

Zajímavá možnost je 500px (App Store, Google Play) kombinující focení, úpravy fotek a přímo přístup do 500px.com – webu pro sdílení a prodej fotografii (řeč je o něm v Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení?)

A možná nevíte, ale Canva (vynikající online nástroj na vytváření koláží a designu) má také mobilní podobu (App Store, Google Play)

TIP:Jaké mobilní aplikace použít pro live streaming videa? najdete aplikace umožňující live streaming.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky