@365tipu

Přišla vám SMS či e-mail s kódem pro vytvoření účtu na Facebooku?

Click fb.com/l/nějaký_kód or use the code XXXXX on Facebook to create your account“ je SMS, kterou můžete dostat na váš mobilní telefon. Tradičně platí, že pokud jste právě sami nevytvářeli nový účet na Facebooku, tak na tohle v žádném případě neklikejte.

20431465_10211071957968146_2430460901848587816_n.jpg

Je to prosté, někdo se snaží vytvořit účet na Facebooku a použil k tomu vaše telefonní číslo. Může to být omyl (překlepl se v čísle), ale stejně tak to může být klasický phishing/rhybaření. Pokud na odkaz v SMS kliknete, tak potvrdíte cizímu člověku to, že vlastní vaše mobilní číslo.

Aby nemohlo být vaše telefonní číslo zneužito, tak je dost vhodné si ho přiřadit k účtu (a rovnou aktivovat i dvoufaktorové ověření). Pak by už neměl být možné, aby se někdo pokoušel založit účet s tímto telefonním číslem – ale pozor, podle některých případů tohle není 100% platné.

Co udělat s výše uvedenou SMS?

Ignorujte ji, nic jiného se s tím dělat nedá. Každopádně se ujistěte, že máte účet chráněný silným heslem a dvoufaktorem (Jak ochránit účet na Facebooku proti hacknutí? Dvoufaktorovým ověřením přihlášení), že nemáte na účtu přiřazené žádné podivné aplikace. A pokud spravujete Stránky, tak ověřte totéž u všech vašich kolegů správců. Možná jste se stali cílem záměrného phishingové útoku (viz Jak vám může někdo ukrást Stránku na Facebooku? A jak tomu zabránit?). Málo pravděpodobné, ale jeden nikdy neví.

Mimo SMS vám prakticky totéž může přijít e-mailem. Tam opět platí, že se někdo snaží vytvořit účet s vaším e-mailem. V tomto případě to buď můžete ignorovat, nebo kliknout na „nebyl jsem to já“ (nebo tak nějak podobně) ve spodní části e-mailu. Před kliknutím si ale rozhodně ověřte, že ten e-mail je opravdu z Facebooku a odkaz skutečně vede na facebook.com

TIP: V Co udělat, pokud mi někdo hacknul Facebook? Co dělat, když na mém účtu jsou divné příspěvky? si můžete počíst něco o tom, jak řešit hacknuté účty.

Pozor na podobné e-maily, které chodí když už nějaký účet máte a někdo se pokouší na něj dostat : Co to znamená, že mi mailem přišlo „get back on Facebook with one click“?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky