@365tipu

TIP#058: Doména sem, doména tam aneb potřebujete pro váš projekt doménu?

Jedno z pravidel říká, že pokud se titulek na něco ptá, tak odpověď je vždy jasná. Každopádně, ještě někdy na samém počátku @365tipu napsal Michal Veselý: „Dobry napad, ale preco pre @365tipu nie je samostatna vlastna domena?„. Velmi správně položená otázka, protože v té době www.365tipu.cz neexistovalo. A nebudu si vymýšlet, neměl jsem moc v plánu to řešit.

Prvním důvodem proč ne bylo to, že @365tipů si vystačí s blogem a sociálními sítěmi (5 824 návštěvníků podle WordPressu za únor, 5 416 za leden mne uspokojuje plně). Druhým důvodem bylo, že tenhle experiment měl fungovat s co nejmenšími náklady a doména samozřejmě stojí nějaké ty peníze.

Nakonec jsme ale trochu změnil názor a 365tipu.cz, které bylo ještě volné (hodně velká náhoda mimochodem, dnes už je těžké najít volné domény) jsem si online a okamžitě zaregistroval (jde to snadno, služeb na to jsou mraky, já použil tu kde už mám i některé jiné domény, tedy Zoner software a jejich www.regzone.cz).

Odpověď na otázku v titulku samozřejmě je, pokud máte nějaký internetový projekt, tak je velmi dobré si k němu pořídit doménu. Je to levné a pokud ji nebudete bezprostředně používat, tak je dobré ji prostě mít do zásoby. Čistě teoreticky by bylo dobré si pořídit třeba ještě 365-tipu.cz, tedy různé varianty s pomlčkami, případně překlepovou variantu 365typu.cz, ale v tomhle se omlouvám, byly by to další zbytečné peníze a @365tipů je prostě chudý projekt.

TIP: Je jméno domény důležité pro vyhledávání (SEO)? Něco co byste měli vědět, než se rozhodnete utratit miliony za doménu.

Co je dobré ještě vědět k doméně pro projekt?

  • Jak už jsem napsal, je dobré si ošetřit překlepové domény – klasiky www.seznam.cz vs. www.seynam.cz (byla dlouho zneužívaná). Tohle je hodně důležité tam, kde není jasné „jak se to vlastně čte) – viz třeba www.google.com a www.gogle.com. Těch různých ošetřitelných omylů může být bohužel více – třeba www.mall.cz a www.mallcz.cz.
  • Pro 365tipu.cz je mimochodem typicky překlepové 356tipu.cz a registrovat se ji nechystám – neregistrováním překlepových variant samozřejmě riskujete to, že se na vás bude chtít přiživit nějaký ten doménový spekulant.
  • Pokud má projekt název z více slov, je vhodné řešit i varianty s pomlčkami a bez pomlček mezi slovy
  • Pokud plánujete, alespoň  minimálně, rozšíření do zahraničí, může se velmi hodit pořídit si minimálně .com doménu.
  • Čím kratši název domény, ale nakonec i projektu (firmy, služby) je, tím lépe
  • Čím zapamatovatelnější je, tím také lépe
  • Domény se platí zpravidla na rok (nebo násobky let) a je tedy vhodné dobře pamatovat na nutnost jejich prodlužování.
  • Řešit také budete Jak na víceslovní názvy domén? Pomlčky nebo ne? a Jak uvádět webové adresy v tištěných materiálech? spolu s tím, zda  má web být jenom doména.něco nebo www.doména.něco?.

Když už si nakonec tu doménu pořídíte a váš projekt funguje vlastně úplně jinde (třeba na 365tipu.cz), tak je přeci jen dobré, aby doména na ten projekt nějak vedla (pokud tedy projekt rovnou na tu doménu neumístíte) – buď tím, že si zařídíte přesměrování, nebo tam dáte nějakou informaci o tom, co že to tam je a kam by se měli vydat.

365tipu-cz

Když se podívám do čísel za únor, tak z www.365tipu.cz přišlo 19 zhlédnutí (z celkových 12 616), takže to nic závratného neznamená. Ale pořád to znamená, že mám tuhle doménu v zásobě. Obsah na ní umístění je udělaný v jakémsi generátoru stránek, které Zoner poskytuje k zaregistrované doméně zdarma. Není tam možné za těchto podmínek nahrát vlastní HTML, proto to vypadá, tak jak to vypadá (až se budu nudit, tak to nejspíš přesunu na stroj kde provozuji další projekty).

TIP: Jak web uvádět mimo Internet? To najdete v Jak uvádět webové adresy v tištěných materiálech?

Pokud se budete ptát, proč na ní @365tipu není, tak důvod je prostý – musel bych si začít platit u WordPress.com hosting a to je zatím něco, k čemu se nechystám. Částečně i proto, že chci pro tenhle projekt použít cestu vhodnou pro kohokoliv, kdo nechce za něco takového dávat peníze – ten doménu mít nebude, ale na WordPress.com bude moci mít blog zadarmo. U WordPressu navíc za přidání domény k blogu chtějí extra peníze, takže ….

Po čase samozřejmě došlo k tomu, že nakonec vše na 365tipu.cz skončilo. Když se ukázalo, že to nebude zábava na pár týdnů.

TIP. Jak reagovat na “doménový registrační” spam? Ať už ten čínský, nebo třeba i český? 

Co s e-mailem pro takovýto projekt?

Doména se navíc může hodit pro pořízení e-mailů – kontakt zde by pak nemusel být 365tipu@gmail.com, ale třeba info@365tipu.cz.  Technicky bych toto mohl vyřešit snadno, přidal bych si 365tipu.cz ke Google Apps (platím si je už několik let, mám tam všechny ty další domény) a navíc by to vlastně nestálo nic. Pokud něco takového nemáte, museli byste si k registrované doméně pořídit e-mail alespoň v nějaké té klasické POP3/IMAP podobě (protože tady se nebavím o tom, že máte vlastní server na kterém všechno hostujete) a opět by to stálo nějaké peníze navíc.

Použití zdarma dostupného gmail.com se pro @365tipu hodilo, ale samozřejmě u pokročilejších a rozsáhlejších projektů budete muset počítat s nějakým tím lepším způsoben – ať už jsou to tedy Google Apps (5 USD/4EUR měsíčně) nebo třeba Office365.com (169 Kč měsíčně).

A už toho  nechám. Je pátek, užijte si víkend, já budu muset zítra opět vymýšlet další tip 🙂

PS: Nezapomeňte, pokud chcete k nějakému tipu něco dodat nebo se na něco zeptat, tak tak to určitě udělejte. Hodně často do tipů doplňuju věci, které mne nenapadly nebo jsem je neznal a zpětná vazba pomáhá i k dalším tipům. Pište na 365tipu@gmail.com nebo použijte @365tipu na Twitteru či Facebooku.

TIP: Hodit se vám bude Je WordPress zadarmo? Budu za něco platit? Najdete tam srovnání tří možných variant používání WordPressu a jak je to s náklady. Jeden z nich je spojený i s doménou

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky