@365tipu

TIP#635: Jak uvádět webové adresy v tištěných materiálech?

V Je potřeba v inzerátech uvádět kontakt? Telefon, web, e-mail? Facebook? je poměrně podstatné čtení o tom, že pokud se o vaší firmě (či vás osobně) objevují inzeráty, tak vždy musí obsahovat vaše kontaktní informace. Nemůžete se totiž spoléhat na to, že „si je lidé najdou“. Jedna maličkost tam ale řešená není. Jak uvádět webové adresy?

Jednu část odpovědi pro dnešní tip najdete v Má náš web být jenom doména.něco nebo www.doména.něco? Zjistíte tam jedno podstatné pravidlo i pro uvádění webových adres v tištěných materiálech, tedy to že je podstatně lepší uvádět adresy v podobě s www na počátku. Lidé, ti obyčejní, totiž snáze pochopí, že je to něco co mohou napsat do prohlížeče, otevřít na Internetu.

Zbývá ale ještě vyřešit, zda uvést http://www.365tipu.cz nebo jenom www.365tipu.cz. A i na to existuje poměrně jednoduché řešení – neuvádět žádné http ani https. Běžní lidé moc netuší o co se jedná. A je nakonec věcí vašeho webu, aby případné navázané http (nešifrované) spojení promptně přesměroval na šifrované (tedy https). Běžný uživatel navíc nechce být trápen psaním http:// (zejména ta část s dvojtečkou a dvěma lomítky je fakt trápení).

Pokud stále o předchozím pochybujete, tak si uvědomte, že dnes bude už většina lidí psát webové adresy do mobilního telefonu (samozřejmě v ten okamžik kdy jim to někdo řekne, nebo to někde právě uvidí napsané). A tam po nich opravdu nechtějte aby žonglovali s přepínáním klávesnice a snažili se tam napsat dvojtečky a lomítka.

TIP: Mám do inzerce dávat QR kódy s webovou adresou?) vám poradí s tím, jestli a jak v tištěné inzerci uvádět QR kód.

Ostatně, to že zde doporučujeme použít variantu s „www“ na začátku je právě ta pomůcka, která  má ozřejmit, že jde o webovou adresu, kterou někdo může použít. Znalost všech těch http:// a ftp:// moc neočekávejte. Navíc ty patří do odkazu používaného na Internetu. A ten je vždy schován někde v HTML kódu.

Poslední věc, která je už řešená v Doména sem, doména tam aneb potřebujete pro váš projekt doménu? a souvisí i s tím, že @365tipů ve skutečnosti na nějakém tom www.365tipu.cz neběží. Ale přesto tuto doménu vlastní a dostanete se z ní na 365tipu.cz. Je prostě dobré mít klasickou doménu, ale není bezpodmínečně nutné, aby na ní projekt fungoval.

Takže abychom to shrnuli – v tištěných materiálech je ideální uvádět webovou adresu včetně www na počátku a vyhnout se uvedení protokolu.

TIP: Pokračovat můžete do Jak uvádět sociální sítě v tištěných materiálech? ale pokud chcete zůstat ještě u domén, zkuste Jak řešit víceslovní názvy domén? Pomlčky nebo ne?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky