@365tipu

TIP#631: Má web být jenom doména.něco nebo www.doména.něco?

Tohle bude jeden z takových trochu záludných tipů, protože na to žádná 100% platná odpověď neexistuje. Ale existuje řešení, které je dostatečně „blbuvzdorné“. Ve hře je totiž to, jestli když si spustíte nějaký web, tak jakou má mít adresu. Jestli je potřeba kompletní www.365tipu.cz nebo zda postačí 365tipu.cz (poněkud špatný příklad samozřejmě, protože @365tipů je ve skutečnosti na 365tipu.cz).

1) Pravidlo první a nejpodstatnější. Váš webu musí fungovat na jedné adrese a je vcelku jedno, jestli to bude ta s www na počátku, nebo ta bez www. Z „té druhé“ ale vždy musíte případné návštěvníky přesměrovat (pomocí 301) na tu správnou. Je to zásadní pro vyhledávače, ale je to zásadní i pro návštěvníky. A je dobré vědět, že vyhledávačům je jedno, jestli použijete www či nikoliv. Ale může jim vadit, pokud by váš obsah byl dostupný na obou variantách.

Pokud se tedy rozhodnete provozovat www.365tipu.cz, tak musíte zajistit aby cokoliv bez „www“ přesměrovalo na variantu s „www“. Budete-li se ptát proč to @365tipů takto nemá, tak je to proto že doména je jenom registrovaná a není umístěná na žádném hostingu, který by tohle bez placení (což je zatím stále jedna ze zásadních vlastností tohoto projektu) umožňoval.

2) Pravidlo druhé vychází z toho, že stále (i po nějakých dvou desítkách let) obyčejní lidé (BFU) jsou stále přesvědčení, že pokud je něco „web“ tak to prostě „www“ mít musí.  Proto i WordPress ty nešťastníky co napíší www.365tipu.cz  přesměruje správně na 365tipu.cz. Zajímavé mimochodem je, že ne všechno co před správný název dáte je WordPressem přesměrované.

Z této druhé maličkosti plyne, že pokud vám nijak nevadí provozovat váš web na adrese zahrnující „www“, tak to tak dělejte.

TIP: Variantě bez www, tedy pouze na jméně domény, se někdy říká „naked domain“ neboli „nahá doména“.

3) Pravidlo třetí má něco společného s předchozím a týká se toho, že když budete chtít adresu vašeho webu uvést někde v tištěných materiálech, tak je podstatně lepší mít na začátku www. BFU prostě lépe pochopí, že je to něco co mohou napsat do prohlížeče a navštívit. A trochu více je o tom řeč v To najdete v Jak uvádět webové adresy v tištěných materiálech?

4) Mít obě možnosti, kdy ta „bez www“ přesměruje na tu „s www“ je mimochodem dobré i s ohledem na uživatele na mobilních zařízeních. Nemusí psát „www.“, ale stačí jim napsat prostě název domény.

5) Pro SEO a vůbec další věcí je poté se velmi důsledně starat o to, abyste vy sami používali jen tu jednu správnou formu, ať už „s www“ nebo „bez www“.

6) Jeden z užitečných argumentů pro plnou „s www“ variantu je i ten, že třeba budete chtít používat nějaké další subdomény (www. je ve skutečnosti subdoména) a jakákoliv varianta bez „www“ by znamenala nejenom zmatky v DNS (zejména proto, že nahá doména nemůže mít CNAME), ale hlavně zmatky v cookies.

Takže abychom to uzavřeli

@365tipů jednoznačně doporučuje vždy používat variantu s www a vždy se postarat o přesměrování nahé domény na plnou variantu s www.

TIP: Ve starším Doména sem, doména tam aneb potřebujete pro váš projekt doménu? jsme řešili, jestli opravdu potřebujete doménu. Tedy i to, proč @365tipů neběží na 365tipu.cz (samozřejmě, hlavní důvod proč ne je ten, že by to stálo další peníze). A zajímat by vás mohlo i Jak řešit víceslovní názvy domén? Pomlčky nebo ne? a Jak zjistím, jestli nějaké doménové jméno je volné?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky