TIP#1206: Jak zjistím, jestli nějaké doménové jméno je volné?

Když už tu před pár dny vyšlo Jak zjistím komu patří doména? tak je vhodné to doplnit ještě o jednu užitečnou věc. Jak zjistit, jestli nějaké doménové jméno je volné a mohu si ho zaregistrovat. Budete to potřebovat v okamžiku kdy vymýšlíte pro váš projekt název – je čím dál tím těžší najít doménu (jméno), které by ještě někdo nepoužíval.

První co můžete udělat je, že prostě kýžené jméno zkusíte napsat do prohlížeče – můžeme si to ukázat na doméně prtipy.cz (což je zdejší ak trochu sestřička/bratříček). U té snadno po napsání do prohlížeče zjistíte, že je funguje, takže tahle doména už volná není. Je dobré tohle zkusit v podobě bez www i s www (u www.prtipy.cz zjistíte, že tam je nějaký obsah skutečně související s #PRTIPy projektem).

2018-10-28 10_40_40-Naše doména prtipy.cz parkuje u CZECHIA.COM.png
Prtipy.cz asi takhle dlouho nezůstanou, mám v plánu je zprovoznit :) Z prtipy.wordpress.com je čas změnit na normální doménu.

Někdy ale první ověření (otevření v prohlížeč) bude vypadat, jako když doménové jméno není obsazené. Příklad může být bradburymedia.cz – ta nemá web, nemá ani parkování domény od hostingové firmy (dělají to jen některé) – proto je lepší existenci domény ověřit přímo u národního registrátora – v případě české domény prostě půjdete na www.nic.cz a tam si ověříte název vyhledáním.

2018-10-28 10_39_52-bradburymedia.cz.png

Třetí varianta ověření je ta, že zkusíte třeba jít na www.regzone.cz  a tam do políčka u Ověřit online napíšete jméno domény – zkuste tam dát třeba hchkrdtn.cz – dozvíte se, že pro .cz je obsazená, ale co je užitečné – podívá se to i na .eu, .com, .info, .net a .sk (a další pokud budete chtít pokračovat). Tahle třetí metoda se hodí pokud nechcete .cz doménu a nechce se vám hledat, která firma je správce konkrétní národní domény. Použít třeba právě www.regzone.cz je fajn v tom, že vám prozradí i ceny za registraci a rovnou umožní doménu i zaregistrovat – umí to i další čeští registrátoři, takže je na vás koho budete mít v oblibě.

2018-10-28 10_39_14-Registrace domény.png

Pro některé exotické domény si budete muset najít kdo je jejich registrátorem (u českých domén je to výše zmíněný CZ.NIC) a podívat se do tamního registru.

Při registraci nezapomeňte, že v některých případech je dobré pořizovat i varianty s pomlčkou nebo překlepové varianty. O těch posledních tu je řeč v  Překlepové domény? Co to vůbec je a měl bych to řešit? A kdo je doménový spekulant? a o tom prvním  Jak řešit víceslovní názvy domén? Pomlčky nebo ne?.

A také nezapomeňte, když už pak budete na doméně něco provozovat, tak fungovat musí jak „www“ varianta, tak ta bez – ale jedna z nich musí přesměrovat na tu druhou, správnou. O tom viz Má web být jenom doména.něco nebo www.doména.něco?