TIP#657: Jak řešit víceslovní názvy domén? Pomlčky nebo ne?

Je to s těmi doménami těžké (viz Doména sem, doména tam aneb potřebujete pro váš projekt doménu?) v okamžiku, kdy projekt či firma má název složený z více slov. Narazíte totiž na to, že v doménách se mezery nevyskytují a jediná možnost jak případně oddělovat slova je pomlčka. A vůbec není jasné, jestli oddělovat či neoddělovat.

Vezměme si jako příklad www.dostupnyadvokat.cz, tedy službu jménem Dostupný advokát (dodám že velmi prospěšné a dobře fungující služby). Primárně fungují na doméně dostupnyadvokat.cz a je to velmi pravděpodobně to nejjednodušší řešení – nesnažit se slova oddělovat a udělat z nich název domény spojením. Což také nakonec bude snazší i v mluvené řeči, tedy „zajdi na dostupnýadvokátcz“ bude lepší než „zajdi na dostupný pomlčka advokát tečka cz“.

2016-11-15 07_19_29-Dostupný advokát _ váš on-line právník.png
Když už jsem o Dostupném advokátu psal pro Dotyk: Dostupný advokát je dostupný nejen finančně, ale hlavně online

Celé to má ale ještě jeden háček. Obyčejní lidé občas mají tendenci psát názvy domén s pomlčkami, takže www.dostupny-advokat.cz by mělo také patřit téže službě (což správně patří) a navíc by mělo přesměrovat případného návštěvníka na onu správnou doménu bez pomlček (což také udělá).

Ten stejný háček by byl, kdyby nějaká služba primárně běžela na variantě s pomlčkou (správně bych měl psát „znakem co znáte jako mínus na klávesnici“) a zapomněla na zaregistrování bezpomlčkové varianty i tolik potřebné přesměrování.

Celé tohle znamená, že pokud se chystáte spouštět nový web, tak pečlivě vybírejte doménu. Pokud její název umožňuje variantu s pomlčkami i bez, měli byste pamatovat na nutnost registrace i použití obou varianta. Pokud to neuděláte, tak vám tu druhou variantu brzy vyfoukne nějaký ten doménový spekulant.

POZNÁMKA: Pokud byste si mysleli, že místo pomlček lze použít tečky (což by ve výše uvedeném příkladu bylo http://www.dostupny.advokat.cz) tak to jistě možné je, ale dostáváte se rázem k vlastnictví jiné domény než té původní (a jiné primární „značky“). A budete muset řešit problémy v podobě lidí, kteří tu záplavu teček nebudou umět používat.

A ještě jedna drobnost, pokud těch slov v doméně máte mnoho, tak to ani s pomlčkami nebude dobře fungovat. Něco jako http://www.tenhle-web-je-absolutne-nejlepsi.cz sice vypadá moc vtipně, ale nikoho to nebude moc bavit psát. Co navíc, komplikuje se to i v tom, že v tomto případě můžete začít přemýšlet nad tím, zda náhodou nebudete muset registrovat více domén – podle toho kolik variant s vynechanými a nevynechanými pomlčkami může vzniknout. V tomto případě je dost jasné, že bude lepší používat doménu bez pomlček a registrovat si tu s pomlčkami sice můžete, ale už to nebude hrát tak velkou roli.

Související tipy na téma domény?