TIP#2167: Co dělat, když vašemu WordPressu dochází diskový prostor? 

Jedna  z možných nepříjemností na provozu hostingu s omezeným diskovým prostorem je, že může dojít. Blueboard má omezení dvě – na počet souboru (inode, 100 tisíc) a na velikost (10 GB). A samozřejmě FeedIT.cz po zhruba dvou týdnech provozu začal protestovat, že se blíží limitu (9.2 GB a 98 723 souborů). 

To nejsnazší řešení je … připlatit si za víc prostoru.

Pokud to ale nechcete dělat, tak se musíte podívat co to způsobuje a případně vyčistit co se dá. Udělat byste to ale asi měli i když si prostor rozšíříte, je totiž dobré vědět co se vám na hostingu děje.

Na FeedIT.cz se dalo smazat 3 a půl tisíce tmp souborů (něco přes 1 GB dat) v rootu hostingu (tam kde by nic být nemělo). Objevily se tam při importu jako pozůstatek selhání importu – reálně šlo o obrázky (média), které ale existují tam, kde existovat mají.  Příliš málo na to, aby to stačilo.

Místo zabrané cache

Měli byste zjistit, kde se vám nejvíce hromadí soubory – typicky pokud používáte nějaké cache pro zrychlení provozu, tak to bude nepochybně tam. FeedIT.cz má přes 50 tisíc příspěvků, takže pokud dojde k vygenerování cache pro všechny, tak je jasné kde bude nejvíc obsazeného místa “na kusy” (na velikost nutně ne, ale reálně to nakonec také platí). V cache navíc budou i soubory pro všechny rubriky, štítky a řadu dalších věcí. 

WP Fastest Cache ve zdarma dostupné verzi nemá nastavené pravidlo pro promazávání starých věcí v cache, takže po určité době je logické, že tam budete mít kompletní kopii celého webu. 

Cache navíc mají ve zvyku vytvářet složky podle dnů (média jsou podle měsíců), takže pokud máte obsah za (například) deset let a denní příspěvky, tak se dost zásadně zvyšuje objem složek. 

POZNÁMKA: Nechtějte vědět, jak rozsáhlou strukturu složek si WP Fastest Cache vytváří. Pro každý štítek je to například několik složek, tam cache pro HTML ale i pro XML feed. A podobně je to s rubrikami, články, stránkami i řadou dalších věcí. 

Zálohy zabírají spíš místo než inode

Další co vám může požírat disk jsou zálohy – používáte-li nějaký ten plugin pro zálohování. Ty mohou zabírat prostor, ale neubírat moc na počtu souborů.

Média a soubory náročné na místo i inode

wp-content/uploads je místo kam míří všechna média i soubory, takže pokud máte velký počet příspěvků a každý má otvírákový obrázek, tak je jasné, že tady bude zabráno hodně místa i souborů. Místo pak zabírají i případné obrázky v textu příspěvků jako takových.

Komplikace navíc vznikne i v tom, že WordPress si běžně ukládá náhledy obrázků v různých velikostech (závisí od šablony). 

Řešitelné je to obtížně – to co vytváří sám WordPress jde řešit nastavení velikosti na nulu v Settings -> Media (přestanou ale fungovat náhledy v galeriích). Většinou ale další velikost generuje přímo šablona a museli byste to řešit změnou v PHP kódu (hledejte add_image_size a odstraňujte, případně i set_post_thumbnail_size 

Možná někde je problém 

Zaplňující se prostor na disku ale může být také příznakem nějakého problému – mohly by to být logy, pokud je na vašem hostingu máte. Mohl by to být nějaký chybující plugin-in. A v tom nejméně vhodné případně i nějaká bezpečnostní chyba.

Pokud jste na vašem WordPressu zkoušeli různé šablony a pluginy, tak po jejich deaktivaci a odstranění mohlo něco zůstat nesmazané. 

Stáhnout a projít po složkách

Proto je důležité se podívat co vlastně na hostingu máte – dá se to udělat přes FTP, ale protože stejně budete nejspíš chtít mazat, tak je dobré si stáhnout kompletní kopii na váš počítač a zkoumat tam. 

Pro představu – na FeedIT.cz je přes 55 tisíc příspěvků, ne všechny mají, naštěstí, náhledové obrázky, takže jenom přes 3 500 médií. Jenže každý obrázek má vygenerovaných devět náhledů, takže není moc divu, kam tak rychle zmizela dostupná inode.

  • /www/wp-admin je malinký, 562 souborů, 8 MB
  • /www/wp-content je už oříšek, 92 967 souborů, 9.66 GB
    • /www/wp-content/cache je největší “žrout” s 63 369 soubory, 5.84 GB 
    • /www/wp-content/uploads je druhý největší žrout s 22 989 soubory, 3.62 GB 

Za cache může WP Fastest Cache, které generuje cache pro příspěvky, štítky, autory, rubriky, stránky. komentáře, feed (RSS) a rozhodně se s tím nemazlí. A co hlavně, neumí po sobě uklízet. 

Řešení?

Nakonec asi bude stejně nejjednodušší pro FeedIT.cz navýšit hosting – v základní podobě za 79 Kč měsíčně je 10 GB a 100 000 inode pro soubory a 1 GB pro SQL databázi. Za další 79 Kč se to navýší o dalších 10 GB/100 000 souborů a 250 MB databáze. Ta mimochodem je taky už na 80 procentech. Takže tady v tomto konkrétním případě je řešením si připlatit.

PS: Výše popsané je dost dobrý podklad k přemýšlení o zálohování – ale o tom až v některém dalším tipu.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.