@365tipu

TIP#2142: Jak na vlastní WordPress.  Co bude chybět z WordPress.com

Po pár letech na WordPress.com zjistíte po přechodu na vlastní WordPress, že to není až tak stejné, jak by se na první dojem mohlo zdát. Chybět a řešit budete muset hodně věcí, na druhou stranu získáte možnosti, které na WordPress.com buď nikdy mít nebudete, nebo jen v nejdražším plánu. 

Šablony co jsou dostupné pro váš vlastní WordPress nejsou některé dostupné na WordPress.com a opačně, případně vás budou stát peníze a jejich zdarma dostupné podoby jsou nedotažené (nejspíš záměrně). Samozřejmě, na vlastním si můžete instalovat jakékoliv šablony chcete, na WordPress.com to nejde.

TIP: V Jak na vlastní WordPress. Nepostradatelné pluginy pro WordPress (2) najdete přehled těch nejužitečnějších pluginů, které je vhodné si na web přidat (ne nutně všechny, samozřejmě).- 

Možnost podívat se jak bude vypadat váš web s jinou šablonou – Musíte si šablonu na váš web přidat (jen přidat, neaktivovat) a pak už je to v pohodě. 

Widgety na WordPress.com jsou odladěné a dotažené. Nechybí přehled nejčtenějších článků. Ten na vlastním budete hledat (musíte si pořídit plugin) a bude to mít hodně problémů – do některých šablon sedne vámi vybraný skvělé, v jiných ani omylem. Jasně, časem to napravíte vlastním CSS. Ale ten komfort, na který jste byli zvyklí, je pryč. 

Bloky jsou v nabídce různé a opět platí, že na WordPress.com jsou odladěné a dotažené. Takže i tady budete muset zkoušet. Některé ale budete také postrádat. Ale dá se tomu pomoci třeba instalaci WordPress.com Editing Toolkit. A samozřejmě na výběr je nepřeberné množství jiných bloků, což jste na původním webu nemohli. 

TIP: Postup migrace z WordPress.com na vlastní WordPress u českého Blueboardu je popsaný v Jak na vlastní WordPress. Migrace z WordPress.com na BlueBoard (1)

Stabilita a rychlost protože je více než jisté, že na vlastním webu nebude k dispozici tak hodně výkonu a vyladění jako to má Automattic na WordPress.com. Čas od času to bude pomalé a přetížené, čas od času to možná nepojede vůbec nebo to bude chvíli házet 500 Internal Server Error. Ani na WordPress.com ani zde ale nebudete mít jak to řešit – maximálně kontaktovat technickou podporu. Nebo si pořídit něco podstatně pokročilejšího a dražšího, kde budete kompletní kontrolu nad operačním systémem i databázemi. Rychlost budete nakonec muset řešit sami opět přes nějaké ty pluginy.

Statistiky návštěvnosti, které jsou přímo součástí a na vlastním je musíte doplnit pomocí nějakých pluginů (a doplnit i Google Analytics). To na co jste byli víceméně zvyklí ale můžete získat přes Jetpack, ve zdarma dostupné podobě je i statistika návštěvnosti. 

Aktualizace musíte provádět ručně – jak pro WordPress, tak pro šablony i pluginy. Včetně rizik toho, že se tím něco rozbije a bezpečnostních rizik. Na WordPress.com je to automatické a riziko minimální. 

Mohlo by vám chybět vydělávání peněz reklamy, ale to na WordPress.com ztratilo smysl před lety kdy částky klesly na desetinu původních a stala se z toho almužna, nad kterou navíc nemáte kontrolu a na webu vám budou běhat podvody, okrádačky a další šílené věci. Na vlastní web si samozřejmě můžete dávat reklamou jakou chcete a odkud chcete.

Zálohování o které se také budete muset starat sami a čím větší web budete mít, tím obtížnější se to může stát. Hodně bude záležet na řešení hostingu co máte, protože s (většinou) omezenou dobou běhu PHP se klasické pluginy pro zálohování chytají obtížně. Ale to je řeč o webu co má 50 000 příspěvků. 

Podpora AMP. Opět můžete doplnit některým z pluginů co to umí, ale budete muset zkoušet a nastavovat a běžně to bude kolidovat s jinými pluginy. Na druhou stranu, roce 2022 je vhodné začít přemýšlet nad tím, že AMP vlastně nepotřebujete a je čas tu zhůvěřilost přestat podporovat.

Zabezpečení nejen v podobě aktualizací ale třeba v chybějícím dvoufaktorovém přihlašování (dá se doplnit přes pluginy) a ochrany přihlašování (brute force například) spamu v komentářích i jinde, ale vše opět doplnitelné přes pluginy.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky