TIP#010: Google Analytics na WordPress.com pořídíte jen v placené (od Premium) podobě. Vědět čísla je vždy užitečné

Je sobota, takže jenom krátce a možná ne až tak velmi užitečně jako v některých předchozích tipech. A taky je čas se tak trochu pochlubit tím, jak to vlastně s @365tipu vypadá. Proto bude řeč o Google Analytics a číslech.

A takhle na tom jsme po pár dnech
A takhle na tom jsme po pár dnech

Google Analytics – www.google.com/analytics – je fantastická pomůcka. Pokud jste prostě posedlí čísly, nebo jenom zvědaví, tak je jasné, proč ji potřebujete. Později samozřejmě zjistíte, že umožňuje mnohem více než jenom sledování čísel a statistik. Pro blogy na www.wordpress.com ale stále platí, že tam Google Analytics prostě nepřidáte-  Stats – Support to říká poměrně jasně:

Can I use Google Analytics?
No, Google Analytics cannot be used on WordPress.com blogs at this time.

Od října 2019 je ale dobrá zpráva, podpora pro Google Analytics je už v Premium verzi, tedy té poměrně snadno dostupné placené. Nemůžete si sice nahrát měřicí kód, ale prostě zadáte ID a je hotovo.

Řešením je také www.wordpress.org, ale tam už se o provoz a správu WordPressu musíte starat sami – GA se tam přidává buď ručně (do šablony, do PHP souborů), nebo pomocí mnoha různorodých doplňků. Nebo se můžete spolehnout na www.blogger.com, ale jak si možná vzpomínáte, ten @365tipu zavrhlo na samém počátku z důvodu poněkud předpotopních šablon (viz 365tipu.blogspot.cz).

Budete-li řešit Google Analytics nebo něco jiného na měření návštěvnosti, tak o tom lépe v Google Analytics? Nebo něco jiného? A proč vůbec něco takového? a  Jak přesunout službu (Property) pod jiný účet (Account) v Google Analytics? se vám bude sakra hodit. Nová vychytávka z léta 2016.

Interní statistiky WordPress.com

Návštěvnost na @365tipu
Návštěvnost na @365tipu

Budete si tedy muset vystačit s interními statistikami, které WordPress.com nabízí. A zde je nutno dodat, že nejsou vůbec špatné a velmi pravděpodobně vám budou dost dlouho plně stačit.

Je dobré se s nimi trochu seznámit a bude se vám to asi později hodit, až se třeba dostane k plným Google Analytics – a je dobré to  udělat proto, že vám to dá možnost lépe poznat co vaše čtenáře zaujalo, odkud vaši čtenáři chodí i jak se vám daří ve vyhledávačích.

Odkud lidé přišlo na @365tipu
Odkud lidé přišlo na @365tipu

To odkud k vám lidé chodí umí být hodně užitečné – pomůže vám to například zjistit, které z vašich sociálních sítí fungují lépe. Ale také kdo napsal článek, ve kterém na vás odkazuje a přivádí vám tak návštěvníky. Jakkoliv statistiky WordPress.com nejsou nijak podrobné, pro základní použití vyhovují.

Jedna maličkost na závěr, pokud si rozklkinete něco jiného než denní pohled, tak musíte kliknout na graf, aby se objevila čísla o zhlédnutích a návštěvnících. A to je, mimochodem, uplně první graf v dnešním tipu.