@365tipu

Změnit adresu blogu na WordPress.com jde, ale není to uplně ono

Jeden z důvodu vzniku @365tipů byl, že bude možné si odzkoušet co to obnáší blogovat a publikovat bez nutnosti vynakládat finanční prostředky. A ověřit řadu věcí, které člověk většinou neřeší, dokud nenastanou. Jedna taková maličkost je, co když si přestěhujete blog na WordPress.com?

Před zhruba týdnem jsem založil rychlovky.wordpress.com abych si zkusil ještě další šablonu a jiné publikování – rychlé a krátké, vycházející z toho, co píšu pro Lupa.cz v podobě týdenního přehledu (vychází v neděli večer jako #TYDEN). Jsou to vlastně jenom kratší odstavce textu odkazující na originální článek. Takže dobrá cesta jak si zkusit ještě něco jiného, protože obsah je k dispozici. Natolik k dispozici, že ho prostě stačí vkládat do dalšího WordPressu.

Podařilo se mi najít hezkou šablonu (ne zcela optimální, ale je zadarmo) a zjistit, že je fakt extrémně jednoduché tam během pár sekund vložit to, co připravuju pro týdenní přehled. Původně jsem tomu začal říkat rychlovky, ale to se nakonec ukázalo jako problematické – doména obsazená, účet na Twitteru obsazen, Stránka na Facebooku už existuje.

V pátek jsem došel k tomu, že je potřeba tomu založit Twitter a Facebook a volba padla na rychlofky. Je to sice bláznivé, ale jedna z věcí, kterou se časem naučíte je, že není až tak postatné jak šíleně něco na počátku nazvete. Tenhle název je dobrý v tom, že je volný jako doména, Twitter i Facebook.

rychlofky-web

Jenže, původní rychlovky.wordpress.com bylo nutné přejmenovat na prychlofky.wordpress.com a to sice jde nesmírně snadno, ale vznikne web Rychlofky s původním obsahem a prázdný web Rychlovky. Ten jsem nakonec skryl, znovu nastavil Google Webmaster Tools a opravil popisy a adresy na Facebooku i Twitteru. Nic se tak strašného nestalo, ale pokud by tenhle „projekt“ jel už delší dobu, tak to vůbec není zanedbatelné a vznikl docela problém – převedení na jinou adresu na WordPress.com totiž, například, neumí provést přesměrování původních adres.

Ale to není všechno – Google už má zaindexovaný předchozí web (Rychlovky) a nový web začne indexovat znovu (navíc si může myslet, že jde o duplicitní obsah). Stejně tak můžete mít už návštěvníky a čtenáře (takže původní Rychlovky by to rozhodně chtělo doplnit o informaci o přestěhování). Možná už máte napojené Google Webmaster Tools či jiné, další, pomůcky.

POZNÁMKA: Právě si čtete tip, který je tak trochu mimo pořadí. Patří poněkud do Pomocníka Webdesignera aneb nevíme všechno, ale v nejhorším si to najdeme a čas od času @365tipů prostě neví coby a píše tipy navíc. Nemají čísla, poznáte je snadno. 

Ani sám WordPress některé věci nemusí dotáhnout do konce, v šabloně například zůstala stará adresa pro obrázek v záhlaví – stačilo ale otevřít a znovu uložit nastavení šablony (v Přizpůsobit). Zásadní problém by nastal pokud by web existoval již déle – nefunkční zpětné odkazy například. A možná řada dalších věcí.

Proto je asi dobré si podobné věci opravdu rozmyslet předem. Nebo počítat s  tím, že pozdější změny budou vždy pracné. A opravdu myslete na to, že čím déle nějaký web existuje, tím složitější a rizikovější je případná změna domény, na které funguje.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky