@365tipu

TIP#1758: Jak ve WordPressu smazat rubriku a co všechno to znamená

Na Rychlofky.cz jsem se rozhodl zrušit kompletně rubriky a ponechat pouze štítky – je tam tak nějak 10 tisíc krátkých zpráviček původně rozdělovaných do rubrik, ale ty jsou stejně duplicitní se štítky a začínají postrádat smysl. Některé z rubrik obsahují i přes 2 000 příspěvků, takže jejich použitelnost je nulová a pro vyhledávač toho také moc nepřinášejí.

Paradoxní na WordPressu (tom od WordPress.com) je, že v novém rozhraní není možné si zobrazit ani přehled rubrik, natož rubriku zrušit (smazat). Musíte vyvolat původní (WP-ADMIN) rozhraní a tam v levém sloupci rozbalit Příspěvky -> Rubriky.

TIP: Jednou za čas si dělejte kontrolu rubrik a štítků. Budete dost překvapení

Zobrazí se vám přehled rubrik, včetně počtu příspěvků v nich. Najetím kurzoru na určitou rubriku se objeví rychlé menu a v něm je možnost pro smazání/delete. Můžete i otevřít a tam najdete smazání také.

Po kliknutí se objeví potvrzující dotaz a pokud odsouhlasíte, tak předmětná řádka zčervená.

Pozor na to, že smazání je nevratný proces. Pokud něco smažete omylem není šance jak to vrátit zpět.

Pokud má rubrika málo příspěvků tak se smaže rychle, ale problém nastane u těch co mají tisíce příspěvků – tam mazání může trvat desítky minut a budete prostě muset čekat – nechte to běžet, ono se to kdesi na pozadí maže. Pokud chcete mazat rubrik víc, tak to rozhodně nezkoušejte naklikávat dopředu.

TIP: Tipy a triky pro WordPress najdete v Jak na WordPress pro blogování i vytvoření webu

Čas od času s udělejte Refresh/Reload přehledu – to že dochází k mazání budete vidět na počtu článků u předmětné rubriky. Pokud se to na delší dobu zastaví, tak došlo (kdesi na pozadí) k chybě a můžete (musíte) mazání vybrat a spustit znovu.

Nezkoušejte hromadné úpravy->Smazat – bude to fungovat jenom pro pár rubrik s pár stovkami článků. Pro větší to také skončí neúspěchem. Ten může vypadat i takto:

Dejte Go Back, nic špatného se neděje, prostě to přestalo běžet. A vraťte se k poctivé práci mazání jedné rubriky po druhé. Možná to někdy v příštích deseti letech Automattic (autoři WordPressu) vyřeší.

Co všechno zrušení rubriky způsobí

Smazání rubriky pouze ruší přiřazení článku do této rubriky – nemaže samotné články. Protože ale článek musí být v nějaké rubrice, tak dojde k přeřazení do Nezařazené (nebo do jakékoliv jiné výchozí rubriky, kterou jste si již dříve nastavili).

Smazáním rubrik samozřejmě dojde k zániku jejich adres, takže pokud s tím nějak chcete pracovat, můžete je zkusit přesměrovat (na WordPress.com to nejde, na vlastním musíte mít nějaký plugin nebo umět ovládat věci jako htaccess) na odpovídající (třeba) štítek nebo vytvořenou stránku/příspěvek. To (zejména) kvůli zpětným odkazům, ale také kvůli odkazům, které jste použili ve svém vlastním obsahu – ty byste ostatně měli najít a postupně opravit.

Pokud jste rubriky měli v nějakém menu, tak v menu položky zůstanou, ale budou označené jako chybné.

Nezapomente, že rubriky je možné převádět na štítky– je to druhá možná varianta při rušení rubrik.

Rubrika Uncategorised/Nezařazené

Tuhle rubriku získáte už instalací a dávají se do ní automaticky všechny příspěvky co jste jim nepřiřadili rubriku. Co navíc nejde smazat – můžete si ji ale přejmenovat (aby to dávalo smysl) nebo můžete vytvořit novou rubriku, tu nastavit jako výchozí a pak půjde tato smazat.

TIP:  Jak pracovat se štítky u článků? Kompletní návod jak na štítky u obsahového webu (1)

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky