TIP#1750: Jak převést starý příspěvek ve WordPressu na nový blokový editor?

Nový WordPress 5.0 (v září 2020) přinesl blokový editor (Gutenberg) a během příštích měsíců dojde k odstranění klasického editoru. Na novinku se dá se skřípáním zubů a nadáváním zvyknout za předpokladu, že se naučíte zcela nové postupy editace (některé zcela nesmyslné) a že se přizpůsobíte tomu, jak zásadně omezené jsou možnosti formátování i ovládání. A také se naučíte co všechno nefunguje a kde jsou chyby, které vám komplikují život.

Pokud máte na vašem webu staré příspěvky či stránky tak se budou otevírat v klasickém (classic) editoru a můžete ho stále používat nebo je převést do nového blokového editoru. Popravdě je lepší převést, protože klasický editor dost komplikuje práci – překrývají se tam ovládací prvky, čas od času vám bude skákat někam kam jste vůbec nechtěli (zejména při copy/paste).

K převodu stačí když umístíte kurzor do některého odstavce a pak kliknete na Převést na bloky. Tato volba se neobjeví dokud skutečně kurzor neumístíte do nějakého odstavce, takže čerstvě po otevření tam prostě není.

Pokud tuhle volbu nevidíte, tak si musíte rozšířit okno nebo vypnout panel vpravo. Pro WordPress v roce 2020 je typické, že GUI vytvářejí lidé, kteří ho nepoužívají.

Konverze málokdy dopadne dobře

Pak můžete příspěvek či stránku uložit, ale má to jeden háček. Rozhodně byste před uložením měli projít celý text a podívat se, jestli tam nevznikly nějaké problémy. Je totiž běžné, že se některé odstavce nepřevedou a musíte je ručně napravit.

Typicky se vám kdesi v textu objeví blok v HTML kódu a musíte ho uvést do čitelného stavu. Nejlepší postup je ten, že si v jiném okně či záložce otevřete předmětný příspěvek či stránku v čitelné podobě (jako čtenář/návštěvník) a najdete si předmětný text a zkopírujete si ho do schránky (clipboardu).

Pak v editoru smažete zmatený výsledek konverze (vyvoláte smazání bloku v menu) a poté vložíte text co máte ve schránce.

Něco je jen špatně vidět v editor, dobře na webu

Některé „pokažené“ věcí jsou jenom zdánlivě pokažené – v řadě šablon jsou totiž chyby a třeba v té co používá 365tipu jsou při editaci špatně nastylované odrážky – při zobrazení návštěvníkem jsou ale v pořádku. To opravovat nebudete (a ani nemůžete).

Některé špatně vypadají v editoru i na webu

Častá chyba po konverzi je i výskyt odstavců vypadajících jako nadpisy – tohle je řešitelné tak, že v menu pro změnu typu bloku je převede opravdu na nadpis a vzápětí je převede zpět na odstavec.

Něco vypadá dobře v editoru, ale špatně na webu

Pozor i na obrázky pokud je chcete mít vystředěné – v blokovém editoru se objevují vystředěné i když ve výsledku nebudou. Musíte je skutečně ručně vystředit. Volba pro zarovnání musí být aktivní, tedy začerněná.

Pracujte s otevřeným původním příspěvkem

Vždy si ponechte otevřený předmětný příspěvek či stránku otevřenou v původní podobě na webu (tak jak ji vidí návštěvník) v samostatném okně či záložce. Usnadní vám to případnou nápravu něčeho, co třeba objevíte až po uložení konvertované podoby. Po uložení si opět otevřete příspěvek či Stránku a projděte od začátku do konce, zda se někde neobjevilo ještě něco dalšího podivného.

Jakmile budete mít jistotu, že převáděný příspěvek/stránka je v pořádku, můžete si extra otevřený pohled na původní i novou podobu zavřít. A pokračovat případnou další konverzí.

Osobně konverzi provádím v okamžiku, kdy se vracím k opravě nějakého staršího příspěvku/stránky. Zcela určitě není důvod se vydat konvertovat vše co na webu máte. U 365tipů by to ostatně znamenalo převést přes dvě tisícovky příspěvků. Nové už budete psát v novém blokovém editoru a zápasit s jinými věcmi.

PS: Ano, blokový editor je katastrofální nedodělek. Bohužel autoři WordPressu se ho prostě rozhodli spustit aniž by řešili chyby.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.