@365tipu

TIP#2093: Jak na vyhledávání na webu s WordPressem? Co vás čeká za komplikace?

Vyhledávání je přímo součást WordPressu a funguje poměrně dobře až do momentu, kdy váš web či blog začne mít tisíce článků (příspěvků). U desítek tisíc pak velmi rychle poznáte, že je hledání velmi pomalé a jako vedlejší efekt zatěžuje server. 

FeedIT.cz se zhruba 60 tisící příspěvky má běžnou dobu SQL dotazu co hledá něco přes 4 sekundy a jediné štěstí je, že web má malou návštěvnost a (což platí obecně) vyhledávání je velmi málo používáno. 

Pomohlo by tomu mít silnější (a také podstatně dražší) server (a hlavně SQL server), ale se stoupajícím počtem příspěvků je hledání víc a víc pomalé. Pokud byste mířili na web s 100 tisíc a více příspěvky, tak tam už to nebude fungovat dobře. Dáno je to vše tím, že nejde o fulltextové hledání, ale zcela obyčejný SELECT skrz SQL. 

Jak řešit vyhledávání na velkém webu

Pokud nechcete platit za pokročilé vyhledávání (povíme si o tom později), tak je možné vyhledávání na WordPressu zakázat – nejjednodušší cesta je plugin Disable Search. Složitější cesta by byla modifikace PHP, ale tím si zkomplikujete aktualizace (jak na to případně zde). 

Pokud se vydáte k zákazu vyhledávání tak ještě pozor, některé šablony mají vlastní vyhledávací políčka.

Nahradit můžete pomoci Google Search (Google Custom Search Engine). Na www.google.com/cse si vytvoříte vlastní vyhledávací stroj – to vám umožní vytvořit html kód, který pak můžete vložit do Stránky, kterou si založíte na svém WordPressu nebo do šablony na potřebné místo.

Google Search nasazený na feedit.cz

Pokud si to chcete zjednodušit, tak můžete využít plugin WP Google Search.  Bude pochopitelně potřebovat vytvoření Custom Search Engine (výše uvedené www.google.com/cse/) kde obdržíte Google Seqarch Engine ID – to použijete v pluginu pro nastavení. 

Výhoda pluginu je, že budete mít k dispozici widget pro vyhledávání i [wp_google_searchbox] shortcode pro přidání kamkoliv budete chtít. Výsledky je navíc možné zobrazit ve stránce v plné šíři nebo jako popup (overlay).

Google ve výsledcích zobrazuje vlastní reklamu (můžete propojit s AdSense a získávat podíl), což může být případná nevýhoda. Možnosti přizpůsobení jsou ale hodně velké. 

Pokud chcete vidět jak to vypadá, tak na FeedIT.cz nasazeno zákaz klasického hledání a Google CSE ve vyskakovací (overlay) podobě. Vyzkoušet si to ostatně můžete i na cse.google.com/cse?cx=118d777f7df74c409 

Ano, i tolik reklamy tam Google přidá.

Nevýhoda? Je to poněkud nevzhledné, přidávaná reklama může být občas velmi otravná, ale máte to zadarmo, bez zátěže serveru a složitého programování.

Vylepšené stávající vyhledávání 

Následující řešení nezlepší rychlost (výkon) ale pouze přinášejí lepší funkčnost. 

Relevanssi například rozšíří možnost hledat v komentářích, kategoriích (rubrikách), štítcích i vlastních polích. Použitelné zdarma a některé pokročilejší funkce placeně.

SearchWP umí hledat například i v PDF souborech, médiích, e-commerce. Pouze placeně, od 99 USD ročně. 

Pokročilé řešení nahrazující vyhledávání

Pokud máte dostatek financí, tak můžete nahradit nedostačující hledání WordPressu některými z dalších plných vyhledávacích řešení.

Jetpack Search od WordPressu je placená služba, takže pokud máte Jetpack v podobě zdarma, tak to nepůjde. Vyhledávání se z vašeho serveru přesune na servery WordPressu (Automattic). Běžná cena od 109 Kč měsíčně, stoupá s počty záznamů a vyhledávání..

ElasticSearch přes ElasticPress.io (od 80 USD měsíčně výše) s pomocí pluginu ElasticPress

Algolia Search můžete používat zdarma s omezeními (10 tisíc záznamů, hledání, …) a pokud bez omezení, tak se platí za vyhledání a záznam (1 USD nebo 0.60 USD). 

Amazon CloudSearch je s ohledem na to komu patří klasicky doprovázen komplikovaným placený za “hodinu” strojového času.

Další tipy ve kterých zjistíte jak na WordPress

TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Sžít se s Gutenbergem vyžaduje možná pár měsíců intenzivního používání. S čím jsem se ale osobně nesžil je absence “jedno klikacích” možností formátování – bytostně nenávidím, že pro (například) nadpis je … Pokračování textu TIP#2195: Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? 

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky